Šikana: mýty a realita - Mýtus šestý: Přísnost je nejlepší prevence

Vydáno: 3 minuty čtení

Mýtus šestý: Přísnost je nejlepší prevence!

Šikana: mýty a realita
PhDr.
David
Čáp
psycholog, lektor projektu Minimalizace šikany
Minulý mýtus se týkal trestání a ten dnešní bude možná o něčem podobném. O přísnosti. Sám vlastně ani nevím, jak
přísnost definovat, ale často se s tímto slovem setkávám. Obyčejně se v něm skrývá určitý
ekvivalent moci. Mnoho vyučujících tvrdí, že žáci musí poznat, kdo je ve třídě šéf. Někteří zase nabízejí řešení pro nezbednou třídu ve formě tvrdého režimu.
Často podléháme mylné představě, že když budeme tvrdí, budou nás děti poslouchat a nebudou si ubližovat. Prostě to budeme mít pod kontrolou. To je ale velká mýlka.
Šikana se rozvíjí zejména ve velmi tuhých systémech.
V systémech, které jsou silně hierarchizované. V systémech, kde nepřichází v úvahu diskuse a kde má jednotlivec „neotřesitelnou“ moc nad druhými.
Také ale v systémech, ve kterých neplatí srozumitelná pravidla.V čem tato živná půda spočívá? V podstatě v nastavování norem. Ať chceme nebo ne,
nejvíce se učíme, když si myslíme, že se vůbec neučíme.
Tedy nápodobou, ať uvědomovanou nebo neuvědomovanou. Jak se k nám chová vzor, autorita, šéf (označení si vyberte dle libosti), jak s námi zachází, jak nám umožňuje vyjádřit svůj názor, jak nás upozorňuje na chybu, jaké hodnoty vyznává, to všechno přebíráme i my.
Když já jako vyučující v dobré víře pomohu posmívanému žákovi tak, že ponížím jeho uzurpátora, pravděpodobně nic nevyřeším.
Proč? Protože tím dám pouze najevo, kdo je v danou chvíli silnější, ale také to, že silnější může ponižovat slabší. Uzurpátor sice na chvíli prohrál, ale on i ostatní vidí, že jejich vyučující daný způsob chování vlastně potvrzuje. Obdobně
rozkladný účinek má i nečitelnost vyučujícího nebo to, když před třídou devalvuje práci svého kolegy.
Zní to krutě, ale v podstatě se jedná o matematickou rovnici o jedné neznámé. Tou neznámou je jednání každého z vyučujících. Ať chcete nebo ne, vy jste nositelé norem. A ačkoliv se na vašem jednání podepisují i jiné faktory jako vztahy v kabinetech, ve sborovně a s vedením školy, před třídou jste sami za sebe. Milé ředitelky a milí ředitelé, zkuste se zamyslet nad tím, jak se v práci cítí vaši kolegové. Pravděpodobně se budou podobně cítit i vaši žáci.
Vrátím se však k mýtu.
Přísnost je nejlepší prevence!
Nahradím slovo přísnost slovem důslednost a budu blíž pravdě. Vzpomeňte si, jak často slýcháte nebo dokonce říkáte:
„To byl učitel, přísný ale spravedlivý.“
Nemyslíte tím spíš to, že ten učitel byl čitelný, srozumitelný, férový a důsledný? Myslím, že přesně na takové pedagogy rádi vzpomínáte a je vnímáte jako autority. Slovo autorita neznamená pouze moc a vliv, etymologicky obsahuje také podporu, spolehlivost, hodnověrnost, vzor a příklad.
Autorita je tedy hodna následování. A je-li takto vnímána, má možnost výrazně ovlivňovat jednání svého okolí.
Nejlepší
prevence šikany spočívá
nikoliv v přísnosti a restrikcích, ale
ve srozumitelných pravidlech, jasných mantinelech, otevřené komunikaci a zejména respektu k druhým.