Náboženské alternativy ve vzdělávání: Scientologické "studijní technologie"

Jednu ze zajímavých alternativ s náboženským přesahem představují v českém školství studijní centra Basic a Základní a mateřská škola Basic v Brně a v Praze. Spolu s jazykovými školami LITE staví na tzv. studijních technologiích L. R. Hubbarda, zakladatele scientologického hnutí, a spadají pod střechovou mezinárodní organizaci Aplikovaná scholastika. Na podzim 2017 získala brněnská škola Basic pozitivní hodnocení při hloubkové inspekci ČŠI a i jinak se zdá, že se pedagogickým aktivitám scientologů u nás poměrně dobře daří. Příčina jejich úspěchu však, jak si níže řekneme, netkví v přelomové pedagogické metodě, ale spíše v odhodlanosti samotných scientologů dosahovat dobrých výsledků.

1)

Značně kontroverzní scientologické hnutí se začalo formovat ve Spojených státech amerických po roce 1950. Tehdy ne příliš úspěšný spisovatel vědeckofantastické a dobrodružné literatury Lafayette Ronald Hubbard (1911–1986) uvedl na trh svou knihu
Dianetika – moderní věda o duševním zdraví
. Představil zde stejnojmennou alternativní psychoterapeutickou metodu, kterou považoval za revoluční a od níž si sliboval průlom v přístupu k lidské duši a překonání dosavadních psychiatrických a psychologických přístupů.2)