Chráníme děti příliš?

Určitě si každý občas položíme otázku, jestli snad dnes děti příliš nechráníme před reálnými úskalími života, jestli je příliš nerozmazlujeme. A jestli tento náš přístup pak nevede k tomu, že jsou v dospělosti méně odolné vůči tomu, co život skutečně přináší. Nárůst psychických obtíží u dětí za poslední rok pokládáme za potvrzení tohoto našeho pohledu. Psychické problémy však narostly i u celého věkového spektra dospělých. Spotřeba psychofarmak roste kontinuálně desetiletí, ne až v posledním roce. Patrně tedy i oni už byli v dětství, tedy před čtyřiceti, padesáti roky opečováváni?! Nebo je to všechno trochu jinak?

Umíme poměrně dobře pojmenovat minulé stresory. Dokonce i ty, které známe především pouze z vyprávění. Nedostatek nebo spíš chudý výběr jídla, častěji snad i zima či nepohodlí, nedostatek oblečení, málo hraček, koupání celé rodiny v jedněch neckách a jednou týdně (i když to asi pro někoho nepříznivá okolnost nebyla), výpadky elektřiny, složitá doprava. A ještě tak neurčitě dodáme, že za nás nikdo nic nevyřizoval, že všechno jsme si museli obstarat sami. Vzhledem k tomu, že alespoň v Česku, až na vý