Martina Koplová se jako expertka věnuje tématu včasného záchytu ohrožených dětí, mezioborové spolupráci a case managementu v jejich podpoře. Spolutvořila Kartu KID, kterou doporučuje všem, kdo pracují s dětmi.
Spoluautorka Karty KID: Ohrožené dítě může vyrůstat také v dobře ekonomicky situované rodině, pomoci mu může i trenér nebo sousedka
Martina
Špittová
Organizace SOFA
Martino, v organizaci SOFA je jednou z vašich hlavních priorit včasná identifikace a podpora ohrožených dětí. Dlouhodobě se soustředíte také na pomoc pracovníkům, kteří s nimi přijdou do kontaktu, ať už jde o učitele, zdravotníky, sociální pracovníky, či další profese. Jak mohu jako odborník poznat ohrožené dítě?
Ohrožené dítě může vykazovat mnoho znaků, které jsou pro tuto situaci typické. Záleží vždy zejména na optice, kterou na dítě pohlížíme. Pediatr si může například všimnout různých opakujících se a neobvyklých poranění, náhlé změny váhy nebo zanedbávání zdravotní péče. Policista může detekovat násilí mezi rodiči, nadměrné užívání alkoholu apod. Zmínění odborníci se však setkávají s dítětem a jeho rodiči velmi sporadicky a může jim tak uniknout řada dalších souvislostí. Proto je naprosto nezastupitelné prostředí školy, které je mnohdy systémově prvním, kde lze zachytit a průběžně pozorovat, jak se dítě chová, jak vypadá, ale také například identifikovat rizikové chování ze strany pečujících osob.
Ve školním prostředí si můžeme všimnout například špatného fyzického stavu dítěte, častých absencí, neobvyklých změn v chování, sebepoškozování, neochoty jít domů, ale také viditelných znaků špatného zacházení, které svědčí o bezprostředním ohrožení zdraví nebo života dítěte. Pokud má dítě ve škole osobu, které věří, může dojít i k situaci, kdy se jí dítě svěří, že je s ním v rodině špa