Problematika školních úrazů a jejich odškodňování visí nad školami a jejich zřizovateli jako pověstný Damoklův meč. Obsahuje v sobě totiž citlivou otázku zdraví a života žáků a studentů a pro školy představuje významné právní i finanční riziko. S ohledem na aktuální právní rámec je pro školy a jejich zřizovatele klíčové porozumět základům a principům odpovědnosti za úrazy žáků a studentů a pochopit některé související otázky. V tomto článku se proto společně seznámíme s právním rámcem odpovědnosti škol za úrazy žáků a studentů, podrobně se zaměříme na její fungování, předpoklady a na otázku liberace a v neposlední řadě se zamyslíme nad vhodností současné právní úpravy i ve vztahu k palčivé otázce pojištění škol.
Zamyšlení nad odpovědností za školní úrazy: kdo zaplatí za školní úraz a kdo musí být pojištěn?
JUDr.
Nataša
Randlová
Ph.D.
advokátka se
Mgr.
Milan
Flachs
advokátní
koncipient
Úvod – právní úprava odpovědnosti za újmu ve školství
Právní řád České republiky obsahuje mnoho právních předpisů upravujících aspekty z oblasti školství, přičemž stěžejním právním předpisem je zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon). Další problematiku v oblasti školství upravují například:
Ke všem zmíněným právním předpisům – včetně školského zákona – existuje celá řada prováděcích předpisů.
V kterémkoli z těchto předpisů bychom však právní úpravu odpovědnosti za újmu
1)
(a tedy i za újmu vzniklou školními úrazy) hledali marně
. Tato je totiž zařazena v zákoně č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, konkrétně v jeho přechodném ustanovení § 391. Z hlediska předmětu této právní úpravy je takové