Jak SPŠE Ječná spolupracuje s průmyslem

Vydáno: 15 minut čtení

Všechno to začalo na konci léta 2018, kdy jsem dostal e-mail od našeho pana ředitele, abych se vypravil do firmy Elektroline. S jejím dnes už emeritním šéfem Zdeňkem Mrázkem jsem domluvil, že mě vyzvedne u stanice metra Kobylisy. Pan Mrázek přijel v pěkném SUV, zastavil a říká: „Sedejte pane inženýre. Já jsem Mrázek.“ A vzal mě do nedalekého sídla firmy. Povídali jsme si celkem asi dvě hodiny. Diskuse byla velmi pěkná a plodná. A právě tam jsme vymysleli, že přivedu několik žáků, aby si zkusili, co ve firmě zaměstnanci na různých pozicích dělají, a také že bude žákům nabídnuta brigáda (později nazývaná edukativní brigáda).

Jak SPŠE Ječná spolupracuje s průmyslem
Ing.
Lukáš
Masopust
odborný učitel IT ve společnosti SPŠE Ječná, koordinátor pro spolupráci
Takto vznikl první praktický workshop. Spolupráci s firmou Elektroline opakujeme už léta k vzájemné spokojenosti. Firmou prošlo mnoho žáků a někteří absolventi tam pracují dodnes. Koncept spolupráce jsem pak rozvinul a v různých podobách opakuji také s dalšími firmami.
Co dělám jako koordinátor pro spolupráci s průmyslem?
Výše zmíněné schůzce předcházela schůzka s panem ředitelem, kde mi řekl, že budeme postupovat podle tzv. šablony a díky tomu má pro mne peníze. Šablona předepisuje agendu koordinátora, samotné zadání od naše pana ředitele bylo: „Firmám budeme posílat CV našich maturantů, kontaktuj jich co nejvíce.“ Zdálo se mi to stručné, a tak jsem se doptával, co dalšího mám dělat. „To už je na tobě,“ řekl Ondra Mandík, náš ředitel. A tak jsem začal. Nejdříve jsem si zašel k zástupcům ředitele pro seznam firem, kde byli naši žáci na praxi. A začal jsem firmy obcházet, přesvědčovat je, aby s námi zkusily spolupracovat více, a domlouvat společné akce v duchu toho, co jsme vymysleli v Elektroline.
V prvních letech jsem měl tyto schůzky mimo výuku, o prázdninách, zkrátka tak, jak bylo třeba, a dost času jsem strávil na cestách. Naštěstí se doba z