Překážky v práci

Má náš zaměstnanec, který pracuje jako učitel v základní škole, nárok na placené volno v případě promoci svého dítěte? Pokud ano, je možné ten den proplatit jako pracovní den, nebo jako dovolenou? 
Vydáno: 11. 12. 2024
  • Článek
Potkaly se nejen jednou – a ne u Kolína, advokátka s ředitelkou a povídaly si o všem možném. A také o právních věcech ve školství. A díky spojení školské praxe a právní teorie vznikla tato série rozhovorů, se kterými se setkáváte po celý školní rok 2023/2024. Zamýšlíme se nad personálními záležitostmi ředitele školy a vymýšlíme, jak nastavit personální činnosti co nejlépe. Minule jsme si povídaly o platu a přímé a nepřímé pedagogické činnosti a dnes se podíváme na to, jak je to s překážkami v práci.
  • Článek
Jakým způsobem máme zadávat ve výkazu práce dny, kdy učitel studuje VŠ – doplňuje si kvalifikaci. Toto studium je v zájmu zaměstnavatele.
Vydáno: 23. 05. 2023
Jsme základní škola (příspěvková organizace - zřizovatel město) a dobu školních prázdnin jsou naplánovány rozsáhlejší stavební úpravy přímo v kuchyni školní jídelny. Jelikož se jedná o plánovanou překážku, je zaměstnavatel povinen přidělit zaměstnancům náhradní práci. Jak postupovat, když zaměstnanec tuto práci odmítne?
Vydáno: 17. 02. 2023
Paní učitelka má pracovní smlouvu od 23.8.2021 na dobu určitou s 3 měsíční zkušební lhůtou. V průběhu této zkušební lhůty byla od 16. do 30.10. v karanténě – tedy na neschopence. Prodlužuje se tedy tato zkušební doba o 14 dní i v tomto případě? Mohu jí dát výpověď v současné době, i když je opět v karanténě? Důvodem výpovědi nejsou opakované karantény.
Vydáno: 29. 11. 2021
Jakým způsobem máme zadávat ve výkazu práce dny, kdy učitel studuje VŠ - doplňuje si kvalifikaci? Toto studium je v zájmu zaměstnavatele.
Vydáno: 03. 11. 2021
Zaměstnanec nastoupil na studium pro koordinátory ICT (specializační studium). Má nárok na cestovní náhrady pro dojíždění k tomuto studiu? Jde o prohloubení jeho kvalifikace, nebo zvýšení?
Vydáno: 18. 10. 2021
  • Článek
Indispoziční volno (§ 199 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů) je pracovním volnem pro zaměstnance poskytovaným zaměstnavatelem na základě vnitřního předpisu nebo kolektivní smlouvy. Má povahu jiné důležité osobní překážky v práci na straně zaměstnance. Slouží k překlenutí krátkodobé indispozice zaměstnance v práci zpravidla v případech, kdy zaměstnanci nevzniká překážka v práci na jeho straně.
Vydáno: 21. 09. 2021
Potřebovala bych zjistit, jak vybírat poplatky za školní družinu po návratu dětí do škol od 12. dubna, pokud bude rotační výuka a třídy by se měly střídat po týdnech. Jak se to bude přepočítávat. Pokud možno uvést v příkladech a vzorech.
Vydáno: 08. 04. 2021
Jestliže je zaměstnanec připraven pro zaměstnavatele konat práci a zaměstnavatel mu ji nepřiděluje (tj. pedagogickému pracovníkovi nepřiděluje ani „nepřímou“ pedagogickou činnost), pak vzniká překážka v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 zákoníku práce. Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.
Vydáno: 16. 03. 2020
Vzhledem k tomu, že otázka překážek v práci na straně zaměstnance, resp. nároku na poskytnutí volna a nároku na náhradu mzdy, je v praxi zaměstnavatelů stále diskutovaná, přinášíme níže výčet jiných důležitých osobních překážek v práci na straně zaměstnance upravené nařízením vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci:
Vydáno: 28. 10. 2013
  • Článek
Náhrady za návštěvu u lékaře, doprovod k lékaři ... Prosila bych odpověď, jakou náhradu jsme povinni dát zaměstnanci, když navštíví lékařské zařízení u jiného než smluvního lékaře, protože se jedná...
Vydáno: 01. 12. 2009
  • Článek
Prohlubování kvalifikace ZŠ vyslala zaměstnankyni na školení k autoevaluaci (projekt univerzity podporovaný ESF) na základě smlouvy mezi ZŠ a univerzitou. Za dobu tohoto školení jsme poskytli zaměstnankyni plat, jakoby pracovala,...
Vydáno: 02. 02. 2009