Nákup potravin do školských stravovacích zařízení ve světle připravované "velké novely" ZZVZ

Vydáno: 8 minut čtení

Původně již v letošním roce měla být Parlamentem ČR projednána a schválena tzv. „velká novela“ zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“).1) Jednalo se (a stále se jedná) o komplexní novelu ZZVZ po více než třech letech od jeho účinnosti, která se mimo jiné zásadním způsobem dotkne i způsobu nákupu potravin, byť jen u těch zadavatelů, kteří budou povinni veřejné zakázky na tento druh komodity zadávat v nadlimitním režimu. V tomto ohledu se budoucí novela dotkne především státních školských stravovacích zařízení2), které utratí za nákup potravin v objemu alespoň cca 3,5 milionů Kč bez DPH ročně, a obecních, resp. krajských, školských stravovacích zařízení3), které utratí za nákup potravin v objemu alespoň cca 5,5 milionů Kč bez DPH ročně.

Nákup potravin do školských stravovacích zařízení ve světle připravované „velké novely“ ZZVZ
Mgr.
Buday,
právník - metodik veřejných zakázek Rektorátu Univerzity Karlovy
Důvody pro přijetí „velká novely“ ZZVZ
Jedním z hlavních impulsů k přípravě „velké novely“ je nesoulad některých ustanovení ZZVZ s evropskými zadávacími směrnicemi.4) Na tuto skutečnost Českou republiku upozornila Evropská komise, která rovněž poskytla českému zákonodárci čas, aby tento nesoulad co nejdříve odstranil.