Nejdůležitější při vzdělávání je lidský přesah, shodli se finalisté ceny Global Teacher Prize Czech Republic 2018

Ve čtvrtek 14. června 2018 proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů prvního ročníku ceny Global Teacher Prize Czech Republic (GTP CR) 2018. Z 10 finalistů vybrala odborná porota tři vítěze. Ocenila u nich především jejich snahu být dětem dobrým průvodcem - učit je samostatnosti, propojovat učivo s aktuálními globálními tématy a snažit se vést je k pochopení souvislostí přes jejich vlastní prožitek.

Mgr.
Hana
Matoušů,
koordinátorka ceny GTP CR
Vyhlášení vítězů letošního ročníku se uskutečnilo v Mramorovém sále v Rytířské ulici na Praze 1, kde slavnostním večerem provedla všechny přítomné moderátorka Ester Janečková. Na prvním místě se umístila Kateřina Vrtišková ze ZŠ Jílové u Prahy, druhé místo patřilo Petře Šubrtové ze ZŠ Petřiny a třetí míso obsadila Kateřina Sládková ze ZŠ Za Nádražím z Českého Krumlova. Všechny tři oceněné obdržely kromě šeku v hodnotě 50 000 Kč a poukázky v hodnotě 20 000 Kč na odběr her pro školu od hlavního partnera ceny společnosti Albi také stromeček jabloně, jejíž budoucí plody symbolizují výsledky jejich práce. Vítězka si navíc převzala poukaz na zahraniční stáž v hodnotě 30 000 Kč a pomyslnou korunu - skleněný vavřínový věnec, který vytvořil scénograf a sklář Ricardo Hoinheff.
Jedním z bodů programu večera byla projekce medailonků letošních finalistů, které vznikly při návštěvách odborné poroty. Jednalo se o krátký záznam z hodiny tak, jak ji porotci měli možnost zhlédnout, a poté úryvku z rozhovoru se samotnými finalisty. Ti se nezávisle na sobě shodli na tom, že nejdůležitějším, co chtějí svým žákům předat, jsou morální hodnoty, schopnost samostatného úsudku a zájem o dění kolem nich.
Toto poselství také rezonovalo celým večerem, ve kterém nešlo pouze o ocenění přítomných finalistů, ale o vyjádření uznání učitelské profesi obecně, což je jedním z hlavních cílů ceny GTP CR.
Do GTP CR se učitelé měli poprvé možnost přihlásit v loňském roce, kdy se konal nultý ročník ceny. První se uskutečnil letos a nominovat kandidáty a přihlásit se do něj bylo možné od 1. ledna do 25. března 2018. Celkem se letos sešlo přes 180 nominací a do ceny se nakonec přihlásilo 60 pedagogů. Z nich vybrali odborní hodnotitelé 31 semifinalistů a následně 10 finalistů, které v průběhu května navštívila odborná porota v místech jejich působiště, aby mohla pozorovat jejich práci přímo na hodinách. Členy odborné poroty GTP CR 2018 byli Lumír Al-Dabagh, Anna Fučíková, Radka Hrdinová, Jana Kopecká, Irena Poláková, Maria Procházková, Pavel Škramlík, Josef Valenta a Tomáš Zatloukal.
Nominovat kandidáty a přihlásit se do druhého ročníku ceny GTP CR bude možné od 1. ledna 2019 na webových stránkách ceny.
Vítězkou prvního ročníku ceny GTP CR, jak jsme již uvedli, se stala Kateřina Vrtišková ze ZŠ Jílové u Prahy. Porotu oslovila její zacílená a relativně náročná výuka, organizovaná tak, aby se děti učily samy objevovat svět a mohly pracovat svým individuálním tempem. Z hodiny, kterou měli porotci možnost zhlédnout, bylo evidentní, že žáci se učí s radostí, mají nadstandardní návyky a dovednosti, dokážou pracovat samostatně i ve skupině, domlouvat se mezi sebou a respektovat se.
Na druhém místě se umístila Petra Šubrtová ze ZŠ Petřiny sever. Porota vyzdvihla především způsob její výuky - to, jakým způsobem předkládá dětem náročná témata, jak je propojuje s jejich životem, nezjednodušuje je, nechává je děti zažít a usiluje o to, aby je dokázaly pochopit přes vlastní prožitek, což v sobě skrývá osobnostně-sociální, resp. morálně rozvojový potenciál.
Třetí místo obsadila Kateřina Sládková ze ZŠ Za Nádražím z Českého Krumlova. Porota ocenila, jakým způsobem dokáže při výuce propojit téma globálních změn se čtenářským cílem a formou skupinové práce zapojit všechny žáky do zvolených aktivit, které směřují k danému cíli lekce. Zaujala ji konstruktivisticky pojatá výuka, při níž byl kladen důraz na vyjádření vlastního názoru dětí.
O Global Teacher Prize Czech Republic
GTP CR je národní variantou mezinárodního ocenění pro mimořádné učitele. Cena je určena pro učitele působící na základních a středních školách v České republice. Všichni přihlášení jsou hodnoceni na základě čtyř kritérií; důraz je kladen na odbornost, ale také angažovanost, zaujetí, mimoškolní aktivity a snahu o zvyšování prestiže učitelského povolání. GTP CR realizuje obecně prospěšná společnost EDUin. Více na www.gtpcr.cz.
Semifinalisté GTP CR 2018:
Radek Aubrecht - Gymnázium Na Zatlance, Praha
Dagmar Bohuňková - SPŠ dopravní, Praha
Robert Čapek - ZŠ Miroslav, Miroslav
Ilona Dufková - ZŠ Brána jazyků s rozšířenou výukou matematiky, Praha
Vladimíra Erhartová - Doctrina - Podještědské gymnázium, Liberec
Jan Grulich - ZŠ Dobřany, Dobruška
Anna Havelková - ZŠ Kunratice, Praha
Michaela Hlaváčová - ZŠ Dobřany, Dobřany
Hana Hlušičková - ZŠ K. V. Raise, Lázně Bělohrad
Jiří Homola - ZŠ Kladno, C. Boudy 1188, Kladno
Alena Horská - ZŠ a MŠ Dobronín, Dobronín