Podle posledního průzkumu PISA 1) se ukázalo, že si čeští studenti nevěří v kreativním myšlení, prokázali třetí nejnižší míru sebedůvěry z 64 zúčastněných zemí. Přitom je na tvůrčí myšlení nahlíženo jako na jednu z klíčových kompetencí pro 21. století a nové RVP předpokládají rozvoj kulturní kompetence, která právě s kreativním myšlením pracuje. V tomto ohledu mohou pedagogům pomoci kulturní organizace, které jsou dostupné ve všech regionech a mají zkušenost se vzdělávacími programy rozvíjejícími kreativitu prostřednictvím umění.
Kam se školou za uměním – dobrá praxe z regionů
Marie
Pánková
komunikace
Lucie
Laitlová
Centrum
Umělecké vzdělávací projekty zprostředkovávají mladému publiku aktivní komunikaci s uměním, díky kterému dochází k rozvoji kritického myšlení, tvořivosti, hledání souvislostí, vytváření vlastního úsudku a k diskusi. Výhodou těchto programů je také vyšší zapojení jednotlivých studentů, neformální prostředí a posilování dalších kompetencí. Velmi pomáhají zlepšit celkové klima ve škole a přispět tak k lepší spolupráci žáků a učitelů.
Kam se školou v Jihočeském kraji
Díky iniciativě řady organizací a institucí se zde otevírají nové možnosti pro rozvoj tvořivého myšlení a osobního růstu u dětí a mladých lidí. Téma vzdělávání prostřednictvím umění a kultury se také výra