Při pobytu venku v přírodě, obzvlášť v počínajícím jarním období, mají děti neomezené možnosti zkoumat živočichy a rostliny a zároveň mohou vnímat jejich vzájemnou symbiózu. Environmentální tematický vzdělávací celek je zaměřený na získávání poznatků o způsobu života mravenců. Prostřednictvím pozorování, zkoumání a interaktivních činností se děti seznamují s hierarchií mravenců v mraveništi, s vývojovými fázemi mravenců, uplatňují smyslové vnímání, učí se spolupracovat a vzájemně si pomáhat.
Na návštěvě v mravenčí říši
Mgr.
Miroslava
Strakatá
ředitelka MŠ Slunečnice Maršovice, lektorka DVPP
Překvapení ve třídě
Do nádoby, například větší sklenice, vložíme jehličí a další přírodní materiál a živé mravence. Sklenici přikryjeme látkou a ptáme se dětí, které sedí v kruhu, co myslí, že je pod látkou. Děti nejprve hádají a pak postupně jedno po druhém odkrývají kousek látky, až odhalí sklenici – dále přemýšlejí, co je ve sklenici, zkoumají ji, až uvidí mravence. Navážeme rozhovor s dětmi, co vše vědí o mravencích – kde žijí, jak vypadají, kolik mají nohou, zda mají například tykadla apod., jaká si stavějí obydlí, zda jsou užiteční, co jedí apod. Úvodní, motivační činností děti získají hrubou představu o životě mravenců.

Hrajeme si na detektivy – získávání informací o mravencích
Vyprávíme si s dětmi, že život mravenců je velmi zajímavý a pestrý. Domluvíme se s nimi, aby požádaly doma rodiče nebo starší sourozence, zda by jim pomohli vyhledat jakékoliv informace o mravencích – z knih, encyklo