Jak se na Kollárovce snažíme usnadňovat žákům přechod ze základní na střední školu?

Vydáno: 16 minut čtení

Uvědomujeme si, jak je pro naše žáky náročný přechod ze základní na střední školu, mezi nové spolužáky a učitele, navíc do neznámé budovy. Proto se snažíme, aby pro ně tato významná změna byla co možná nejpříjemnější.

Mgr.
Petr
Žák,
ředitel Karlínské obchodní akademie v Praze
Ze strany vedení školy
vše začíná už výběrem kvalitního třídního učitele. Naši učitelé procházejí řadou seminářů a workshopů, které je rozvíjejí ve znalostech a dovednostech pro posilování pozitivního klimatu ve třídě, minimalizaci projevů šikany a respektující přístup k žákům. Snažíme se třídnictví přidělovat učitelům, kteří jsou výrazně empatičtí, vstřícní a pozitivně naladění. Naštěstí jich máme ve škole dostatek.
Každý třídní učitel ve své třídě učí předmět "
osobnostně sociální rozvoj"
. Jde v podstatě o třídnickou hodinu, která je ale pevně zakotvená ve školním vzdělávacím programu, a tudíž i v rozvrhu. Na obsahové náplni předmětu se podílely členky preventivního týmu školy - psycholožka, metodička primární prevence a výchovná poradkyně. Učitelé tak dostávají přesný návod, jak mají v těchto hodinách pracovat, aby byly opravdu efektivní. Cílem je rozvoj schopností a dovedností žáků, prohlubování dovedností potřebných k sebereflexi, sebepoznání a sebehodnocení, utváření adekvátního sebevědomí žáků, stimulace a udržení pozitivního klimatu ve skupině, práce s cíli, orientace v silných a slabých stránkách žáků, profesní a kariérová orientace, kultivace emočního prožívání žáků včetně proží