Školní stravování
- Článek
V tradiční soutěži školského stravování Zlatá vařečka se letos sešli kuchaři a kuchařky z dvaceti mateřských a základních škol Prahy 6. Jejich kuchařské výtvory hodnotila odborná porota a porota složená z dětí z kuchařského kroužku. Celou akci na Základní škole Dědina doprovázela hudební vystoupení sboru z Waldorfské větve školy, ale také ze ZUŠ Harmonie.
- Článek
Není pochyb o tom, že bychom měli dodržovat zdravý životní styl, kam kromě pohybu a různých fyzických aktivit, duševní pohody, vnitřního klidu, kvalitních vztahů, dostatku spánku a odpočinku, radostných prožitků a celkově pozitivního přístupu k životu, patří rovněž zdravé stravování. A právě základy zdravého stravování chceme vypěstovat u dětí. Děti se nejlépe učí příkladem dospělých a vlastními prožitky, tudíž se nabízí nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak toho dosáhnout - kulinařit zdravě s dětmi. Tento projekt je vhodný realizovat v mateřských školách, jejichž součástí je školní jídelna, avšak můžeme jej využít i ve školních družinách.
- Článek
Způsob přijímání dítěte ke školnímu stravování není právními předpisy nijak upraven. Jediné, co lze říci je, že tento proces není uveden v § 165 odst. 2 školského zákona, a tedy není nutné v plném rozsahu použít správní řád. Přesto se však jedná o rozhodování o právech a povinnostech dítěte, jedná se tedy o správní řízení.
- Článek
Novela spotřebního koše, která začne platit již v nadcházejícím školním roce, přináší několik změn. V praxi přibude například celozrnných obilovin, každé jídlo bude doplněno o ovoce nebo zeleninu a mírně vzroste podíl luštěnin a ryb. Právě ryby přitom bývají v některých jídelnách obávanou složkou dětských jídelníčků. Ve skutečnosti ale existuje mnoho způsobů, jak je dětem podávat tak, aby si na nich pochutnaly. Ty si blíže představíme v tomto článku, zatímco luštěninám a celozrnným obilovinám se budeme věnovat v dalších vydáních.
- Článek
Změna je nedílnou součástí našeho života. Měli bychom ji tedy brát s přehledem a být na ni zvyklí. Jenže - nejen že nás občas překvapí, ale také nám může přinést spoustu starostí a práce. V českém školství se v poslední době odehrává množství změn, a nejsou to jen změny pedagogické. Školních jídelen se od září budou pravděpodobně týkat dvě velké změny - úprava spotřebního koše a převedení financování platů na zřizovatele. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na změnu jako na příležitost a zaměřme se na to, co můžete více ovlivnit - a tím je úprava jídelníčku v souvislosti se změnou spotřebního koše.
Je možné nařídit pracovníkovi vyslanému na pracovní cestu využití školní jídelny (místo čerpání plného stravného) v případě, že se z cesty vrátí a jídelna je ještě v provozu? Jedná se o pracovníka, který se ve školní jídelně běžně stravuje.
- Článek
Tentokrát jsme si pro rozhovor zajeli na Prahu 6 do MŠ Parléřova. Tam již pátým rokem pracuje jako hlavní kuchařka sympatická Ilona Tylichová. Naplňuje ji práce s dětmi a nebojí se výzev. Proto ji vyloženě nadchla možnost zařazení její školní jídelny do pilotního projektu testování nové verze spotřebního koše v souladu s plánovanou novelou. Co říká samotné realizaci a co jí na novém způsobu vaření baví nejvíce?
- Článek
Po 30 letech přichází opěvovaná i obávaná novela vyhlášky o školním stravování. Co stálo za jejím vznikem, jaký byl její vývoj a jaké konkrétní změny čekají školní jídelny? V rukou držíte první vydání letošního Speciálu pro školní jídelny a s ním i první článek z chystané série příspěvků věnovaných novému spotřebnímu koši.
- Článek
Není pochyb o tom, že bychom měli dodržovat zdravý životní styl, kam kromě pohybu a různých fyzických aktivit, duševní pohody, vnitřního klidu, kvalitních vztahů, dostatku spánku a odpočinku, radostných prožitků a celkově pozitivního přístupu k životu patří rovněž zdravé stravování. A právě základy zdravého stravování chceme vypěstovat u dětí. Děti se nejlépe učí z příkladu dospělých a vlastními prožitky, tudíž se nabízí nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak toho dosáhnout - kulinařit zdravě s dětmi. Tento projekt je vhodné realizovat v mateřských školách, jejichž součástí je školní jídelna, avšak můžeme jej využít i ve školních družinách.
- Článek
Ořechy, semínka, luštěniny a obiloviny jsou suroviny, které obsahují spoustu pro nás prospěšných látek, jako jsou vitamíny, minerály, tuky, antioxidanty, bílkoviny, sacharidy a jiné. Jsou "nadupané" živinami, ale pokud je správně nepřipravíme, ztratíme možnost se k těmto živinám dostat.
- Článek
S řešením dlužného stravného se školy potýkají čím dál častěji. Správný postup může zahrnovat výzvu k uhrazení dluhu, předžalobní výzvu, žalobu nebo návrh na vydání platebního rozkazu.
- Článek
V rámci nastaveného trendu školního stravování, které je souladu se zásadami zdravé výživy, se školním jídelnám doporučuje zajistit zdravou výživu zajímavě, s podporou dietního stravování a poskytovat ji i strávníkům v obtížné sociální situaci. V průběhu 2. pololetí školního roku 2024/2025 je nutné sledovat informace o očekávané novele vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění pozdějších předpisů. Změna se má týkat tzv. spotřebního koše.
Jsme základní škola, která vaří denně cca 800 obědů. Ve vnitřním řádu školní jídelny je stanoveno, že nevyzvednuté obědy v daný den jsou přednostně na konci stravovací doby nabídnuty jako přídavek žákům, kteří mají zájem. Dále je v řádu stanoveno, že pokud nejsou vydány nevyzvednuté obědy žákům z důvodu jejich nezájmu, je možno prodat oběd či jeho část formou zbytkového obědu za sníženou cenu. Také platí, že zbytkový oběd si nemůže koupit zaměstnanec ani žák, pokud v daný den nemá zaplacen svůj oběd. V rámci kontrolní činnosti nám bylo sděleno, že škola nesmí žádný „zbytkový“ oběd prodat, ale musí dané jídlo dát do odpadu. Jaký je správný postup, který odpovídá platné legislativě?
- Článek
AHOJ PODZIME! Těším se na ty houby na kmíně. A taky na ten svěží větřík, asi už budu potřebovat svetřík. Na tu pestrou paletu, kde lístky tančí za letu. A na to krásné útulno, když je venku pošmourno. Chladné měsíce roku jsou tady. Čas zvolnit, zpomalit a podpořit se hlavně zevnitř. Způsobů, jak to udělat, abychom se i se změnou sezóny cítili stále dobře a příjemně, je hned několik. Kromě pohybu, dostatečného času na odpočinek a spánek, pobytu v přírodě i s těmi, které máme rádi, a dělání toho, co nás baví, je to mimo jiné i strava.
- Článek
Připravili jsme pro naše strávníky týden italské kuchyně. Chtěli jsme v našem pestrém jídelníčku udělat ještě další změnu, a to právě v podobě představení cizí kuchyně. Jídla cizích kuchyní zařazujeme do jídelníčku běžně, ale tentokrát jsme se rozhodli jít cestou celotýdenního jídelníčku.
- Článek
V Kutné Hoře se v srpnu po 20 letech setkali vedoucí školních jídelen z regionu. Do městské knihovny je pozvalo Centrum podpory vzdělávání Kutnohorsko (CPV), které zde usiluje o rozvoj škol, včetně nepedagogické podpory.
- Článek
Období kolem svátku svatého Martina bývá spojováno s prvními mrazíky a sychravým počasím. Podzim již sklidil svou úrodu na stromech a polích a příroda se chystá na zimu. Tento čas láká trávit chvíle častěji v teple, v pospolitosti rodiny a přátel. K tomu přijde vhod svatomartinské hodování, které bývalo v dřívějších dobách nejbohatším za celý rok, krátce po něm pak následovalo období adventního půstu. Ke svatomartinské huse patří také výborné víno a svatomartinské rohlíčky, tak si nechme chutnat.
- Článek
Má student pedagogické školy nárok v době konání své povinné praxe ve škole na dotovanou stravu?
Peněžitý příspěvek na stravování (stravenkový paušál)
- Článek
Navazujeme na předchozí čísla Speciálu pro školní jídelny, kde jsme vám nabídli informace týkající se dotazníkového šetření odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje - úvodník, kompilaci dotazníkového šetření, první, druhou a třetí skupinu otázek.