Ochranná výchova
Diagnostický ústav písemně sděluje příslušnému orgánu sociálně-právní ochrany dětí na základě komplexní zprávy nebo na základě poznatků zařízení údaje o dětech vhodných k osvojení nebo ke svěření do pěstounské péče (§ 5 odst. 4 zákona č. 109/2002 Sb., dále orgánu sociálně-právní ochrany dětípříslušnému podle místa trvalého pobytu dítěte diagnostický ústav oznamuje přijetí, umístění nebo přemístění dítěte, a to do 3 pracovních dnů.
Podle § 12 zákona č. 109/2002 Sb. dětský domov zajišťuje péči:
o děti s nařízenou ústavní výchovou, které nemají závažné poruchy chování; tyto děti se vzdělávají ve školách, které nejsou součástí dětského domova;
o děti ve věku zpravidla od 3 do nejvýše 18 let.
Podle § 15 zákona č. 109/2002 Sb. v zařízeních, ve kterých jsou umístěny děti s uloženou ochrannou výchovou, jsou používány speciální stavebně technické prostředky k zabránění útěku těchto dětí (např. mříže).
Opatření ve výchově jsou negativní nebo pozitivní důsledky určitého chování dítěte.
Podle § 21 odst. 1 zákona č. 109/2002 Sb. mohou být za prokázané porušení povinností uložena tato negativní výchovná opatření:
Podíl rodičů na úhradě příspěvku stanoví ředitel zařízení rozhodnutím. Toto rozhodnutí je rozhodnutím ve správním řízení.
Ředitel zařízení je povinen oznámit útěk dítěte Policii České republiky bezodkladně po jeho zjištění. Diagnostický ústav poskytuje po dobu nezbytně nutnou péči dětem s nařízenou ústavní výchovou nebo uloženou ochrannou výchovou zadrženým na útěku z jiných zařízení nebo z místa pobytu nebo přechodného ubytování nebo z místa podmíněného umístění mimo zařízení.
Počty dětí ve skupinách, počty skupin v jedné budově (více budovách jednoho areálu), požadavky na skupiny uvádí § 4, § 9 a § 10 zákona č. 109/2002 Sb.