Příliš velká snaha, aby se děti měly dobře, bývá škodlivá

Vydáno: 10 minut čtení

Rodiče se snaží zajistit svým dětem ideální podmínky pro jejich růst a vývoj. S těmi nejlepšími úmysly chovají potomky jako v bavlnce, umetají jim cestičky. Ve výsledku jim však mnohdy škodí. A co škola? Jakou roli v tom hraje?

Příliš velká snaha, aby se děti měly dobře, bývá škodlivá
Mgr. et Mgr.
Pavla
Koucká
psycholožka, autorka knih Zdravy
Dnešní rodiče se cítí být zodpovědnými za to, aby se jejich děti co nejlépe rozvíjely a aby jim nic neublížilo. Snaží se jim být vždy ku pomoci a podporovat je ve vývoji. Hledají tu nejlepší školku a posléze ideální školu. Takovou, kde budou chápaví, trpěliví a vlídní, a zároveň děti dost naučí. Tlak rodičů se přenáší na školy, jež tlačí na učitele. K vlídnosti se tlačí těžko, k výkonům to však nějak funguje, a čím je dítě starší, tím víc se zdůrazňuje právě ten výkon.
Ani ta nejlepší škola však nerozvíjí hudební, výtvarné či mo