Konference Úspěch pro každého žáka jako příležitost sladit své vzdělávací noty

Vydáno:

Již osmým rokem se koná konference Úspěch pro každého žáka, letos s podtitulem Společně to zvládneme. Dnes už tradiční akce se systematicky věnuje vzdělávací politice v ČR. Jejím cílem je sezvat v jeden den na jedno místo odborníky z různých úrovní vzdělávacího systému, kterým jde o to, aby každý žák mohl ve škole denně zažívat osobní i společný úspěch a plně rozvíjet svůj potenciál. K vizi se na webu iniciativy www.uspechzaka.cz otevřeně hlásí osm desítek organizací (od konkrétních škol přes nevládní neziskové organizace po státní instituce).

Konference Úspěch pro každého žáka jako příležitost sladit své vzdělávací noty
Mgr.
Silvie
Pýchová
výkonná ředitelka SKAV a koordinátorka iniciativy Úspěch pro každého žáka
Iniciativa Úspěch pro každého žáka organizuje dvě hlavní akce během roku, první z nich je právě konference, o které pojednává tento článek, a druhou pak podzimní Veletrh Úspěch pro každého žáka pro Místní akční plány. Veletrh se více zaměřuje na praxi, ukázky výuky a metody pedagogické práce a také se odehrává ve školním prostředí. Konference Úspěch pro každého žáka se zabývá aktuálními tématy vzdělávací politiky, proto také její letošní ročník reaguje na přípravu Strategie vzdělávací politiky 2030+ a jejím cílem je diskutovat o tom, jak prohloubit partnerskou spolupráci ve vzdělávání a jak porozumět tomu, co by mohl přinést do vzdělávacího systému střední článek, o kterém se začala v souvislosti s přípravou Strategie 2030+ vést diskuse. Za tímto účelem jsme na konferenci pozvali přední světové odborníky na tuto problematiku, a to generálního ředitele finské Národní agentury pro vzdělávání Olli-Pekku Heinonena. Národní agentura je ve Finsku institucí, která sehrává významnou koordinační a podpůrnou roli ve vzdělávání, a jezdí se do ní inspirovat odborníci z celého světa. Olli-Pekka Heinonen je také bývalým finským ministrem školství (v letech 1994–1999).
Druhým významným řečníkem bude Andrew Hargreaves, který patří mezi největší světové odborníky na téma „střední článek vedení ve vzdělávání“ a konzultuje v tomto směru s vládami po celém světě. Je profesorem na Lynch School of Education na Boston College a působí jako hostující profesor na univerzitách v Ottawě, Hongkongu a Stavangeru. Od roku 2012 do roku 2018 vedl výzkum nejúspěšnějších školských obvodů v kanadském Ontariu. Je autorem konceptu „Leading from the Middle“, který ukazuje, že největší dopad na učení dětí a wellbeing mají ty obvody, které disponují dostatkem autonomie, zdrojů a odborných kapacit pro vedení ředitelů škol a učitelů. Je také spoluautorem konceptu „Collaborative Professionalism“, který ukazuje, jaké typy spolupráce učitelů jsou efektivní a vedou k lepším vzdělávacím výsledkům dětí. Úzce spolupracuje s profesorem Michaelem Fullanem, největším světovým lídrem celosystémových změn vzdělávacích systémů. Společně s Kenem Robinsonem a Pasim Sahlbergem založil The Atlantic Rim Collaborative, spojující devět zemí, které chtějí „společně rozvíjet hodnoty rovnosti, excelence, wellbeingu, inkluze a lidských práv pro všechny žáky v kvalitních a profesionálně vedených systémech“. Vystoupení řečníků budou reflektována českými odborníky ve vzdělávání a konference by měla podpořit vědomí, že jsme v ČR schopni učit se hledat účinná řešení na existující problémy ve vzdělávání a efektivně na nich spolupracovat.
Akce se může uskutečnit díky tomu, že již osm let existuje iniciativa Úspěch pro každého žáka, jejímiž zakladateli jsou Stálá konference asociací ve vzdělávání (SKAV), MŠMT, Pomáháme školám k úspěchu, o. p. s., EDUin a Centrum současného umění DOX. V roce 2018 se mezi hlavní partnery iniciativy přidala Nadace České spořitelny. Letos navíc k partnerům konference patří Finské velvyslanectví v ČR. Záštitu nad akcí převzal ministr školství Robert Plaga a vzhledem k tomu, že se iniciativa hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, druhou záštitu poskytlo Zastoupení OSN v Praze. Konference Úspěch pro každého žáka proběhne 21. dubna 2020 v multifunkčním sále DOX+, a pokud se zajímáte o vzdělávací politiku, jste srdečně zváni. Více informací k akci a registrace na www.ucimekvalitne.cz.

Související dokumenty

Pracovní situace

Příklad dobré praxe – kulatý stůl k problematice sociálního začleňování
Komisionální zkouška žáka střední školy
Školy a cestování žáků - varianty organizace akce
Škola v době mimořádných opatření - pohled vedení školy
Den, do kterého je žák, student žákem, studentem školy ve školním roce 2019/2020
Sebehodnocení žáků v době online výuky
Ztráta věci z nezabezpečené skříňky
Doprovod žáka do nemocnice
Zákonný zástupce
Školy s rozšířenou výukou
Krizový plán jako součást interní dokumentace školy
Bezpečnostní plán jako součást interní dokumentace školy
Žádost o individuální (domácí) vzdělávání
Mimoškolní akce školy – účastníci akce
Zákon o mimořádném ředitelském volnu a mimořádném vzdělávání distančním způsobem v souvislostech
Neshody při žádosti o odklad povinné školní docházky
Přijímání ke vzdělávání cizinců, vzdělávání cizinců, ukončování vzdělávání cizinců
Aktualizace školního řádu základní školy na základě právních předpisů (2020/2022)
Metodika k hodnocení žáků v základních školách dle zákona Lex Ukrajina ve školním roce 2021/2022
Metodika k hodnocení žáků ve středních školách a konzervatořích dle zákona Lex Ukrajina ve školním roce 2021/2022

Poradna

Problémy ve třídě
Výuka Aj
Odpovědnost školy za škodu - odpověď na dotaz
Dozor při odvozu do nemocnice - odborná poradna, odpověď na dotaz
Počet žáků ve třídě
Poplatky za ŠD při rotační výuce
Žák v zahraničí
Úhrada konference Škola jako místo setkávání ze Šablon