Ze sígrů byli najednou milí a rozumní lidé

Vydáno: 10 minut čtení

Jaké to je, když u jednoho stolu nad hrou člověče, nezlob se usedne žák základní školy a senior z centra pro osoby s Alzheimerovou chorobou? Přesně to popisuje v následujícím rozhovoru Martin Novák, učitel z pražské základní školy a koordinátor projektu Obejmi hrou. „Na začátku bylo možné pozorovat obavy a jakousi rozpačitost. Vše ale ustalo ve chvíli, kdy si žáci ke klientům přisedli a museli začít přirozeným způsobem komunikovat. Nervozita odpadla a sociální pracovníci i my učitelé jsme byli mile překvapeni, jak hladký to mělo průběh. Po pár minutách jsme měli pocit, že u stolů sedí staří známí, kteří se sešli, aby si spolu zahráli společenské hry. Prostě taková škola života, se kterou se děti postupně seznamují.“

Ze sígrů byli najednou milí a rozumní lidé
Mgr.
Michaela
Váchová
odborná editorka Učitelského měsíčníku
Mohl byste v úvodu vaši školu představit?
Naše škola nese oficiální název Základní škola Praha-Kbely a dá se říci, že se řadí mezi větší základní školy v republice. Navštěvuje ji totiž přes 900 žáků. Počátky vzdělávání sahají v městské části v různých podobách až do roku 1892. Na současné adrese funguje škola od roku 1961. Máme celkem tři budovy, starý a nový pavilon, který byl otevřen pro velký nárůst obyvatel v roce 2015. Stavebně je propojený se starou školou z roku 1961. Kromě toho máme ještě jedno menší detašované pracoviště, kde jsou umístěny první třídy.