Program KiVa proti šikaně putoval z Finska do Česka 5 let

Vydáno: 9 minut čtení

Přenos metodiky do českých škol provázely přísné požadavky Finů, změna oblečení i čekání na finance. Egle Havrdová dlouhodobě usiluje o rozvíjení programu KiVa v českých školách. Tvrdí, že šikana je přirozený jev a nemusí být strašákem, když se s ní naučíme pracovat.

Program KiVa proti šikaně putoval z Finska do Česka 5 let
Bc.
Kateřina
Netíková
DiS.
projektová manažerka, která pomáhá Schole Empirica šířit ověřené metodiky do českých škol.
Finská metodika Kiusaamista Vastaan – „proti šikaně“ je program pro prevenci a řešení šikany. Obsahuje konkrétní nástroje a materiály, s jejichž pomocí mohou školy efektivně snížit výskyt šikany a vytvořit takové klima, aby k šikaně nedocházelo. Dle výzkumů přispívá KiVa ke snížení různých forem šikany od fyzické přes verbální až po kyberšikanu.
Jak to s programem KiVa vůbec začalo?
Byla jsem na stáži s učitelkam