Nárůst incidentů vůči učitelům: Co skrývají zprávy?

Vydáno: 12 minut čtení

Medializované případy v poslední době odhalují alarmující trend: nárůst incidentů vůči učitelům. Zveřejněné události však představují pouze špičku ledovce. V současném školním prostředí je pravděpodobné, že konfliktních situací bude přibývat. Učitelé nejsou vystaveni pouze fyzickým útokům, ale čelí i rostoucímu počtu verbálních napadení.

Nárůst incidentů vůči učitelům: Co skrývají zprávy?
Mgr.
Jaroslav
Vídeňský
supervizor ve školství, metodik prevence a učitel
Pandemie covidu-19 přinesla do škol technologický průlom. I ty nejodlehlejší instituce byly nuceny adaptovat se na digitální výuku, což vedlo k rozšíření používání platform jako Google Meet či Microsoft Teams. Dnes je základní počítačová gramotnost pro učitele samozřejmostí.
Avšak po technologickém boomu nás čeká nová výzva: posílení mezilidských vztahů a zajištění bezpečnosti ve školách. S tím je spojena potřeba daleko větší spolupráce mezi učiteli. Z pravidelných setkání metodiků prevence vyplývá, že školy čelí výraznému nárůstu rizikového chování, sebepoškozování, poruch příjmu potravy a dalších psychických problémů žáků.
V poslední době se stále častěji objevují zprávy o násilném chování žáků ve školním prostředí. Zejména u žáků s psych