Správní řízení v SŠ - strana 4

Tento metodický materiál Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy slouží jako komentář k zákonu Lex Ukrajina školství (č. 67/2022 Sb.) ze dne 21. 3. 2022 pro oblast regionálního školství. Je určený jako celek pro všechny školy a školská zařízení a zároveň některé jeho konkrétní části cílí přímo na MŠ, ZŠ, SŠ a konzervatoře a VOŠ.
Zákon č. 67/2022 Sb., o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace Účinnost: 21. 3. 2022 Ukončení platnosti: zákon pozbývá platnosti uplynutím dne 31. března 2023; výjimka z požadavku znalosti českého jazyka do 31. 8. 2022
Právní předpisy, metodika, informace, judikatura zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů vyhláška č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů vyhláška č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky, ve znění pozdějších předpisů vyhláška č. 108/2005 Sb., o školských výchovných a ubytovacích zařízeních a školských účelových zařízeních, ve znění pozdějších předpisů vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů
S některými žáky si neví rady ani ten nejlepší učitel nebo učitelka, a proto je potřeba mít právní povědomí i o krajních opatřeních, která může škola ve vztahu k žákovi použít. Jde o podmíněné vyloučení, nepodmíněné vyloučení a vyloučení ve zkušební době. V tomto článku se zaměříme na rozdíly mezi těmito třemi opatřeními a na podmínky jejich použití, v dalším na to, jak má vypadat správní řízení a celý proces vedoucí k vyloučení žáka, a v posledním se budeme věnovat obsahu a náležitostem správního rozhodnutí o vyloučení žáka ze školy.
Vydáno: 22. 02. 2022
Veřejný ochránce práv se v souvislosti s přijímáním na střední školu doposud setkal s pestrou škálou stížností. Článek nastíní možnosti působení ochránce a představí některé případy, jimiž se v souvislosti s přijímáním na střední školy zabýval.
Vydáno: 22. 02. 2022
V předcházejících dvou školních letech bylo přijímání ke vzdělávání ve střední škole ve znamení pravidel daných speciálními právními předpisy nebo opatřením obecné povahy MŠMT. Cílem Pracovní situace je usnadnit středním školám přípravu přijímacího řízení ve školním roce 2021/2022 vycházející ze „standardních“ pravidel školského zákona. Obsah článku je shodně určen středním školám veřejným (zřízeným státem, krajem, obcí, svazkem obcí), soukromým a církevním.1)
V předcházejících dvou školních letech bylo přijímání ke vzdělávání ve střední škole ve znamení pravidel daných speciálními právními předpisy nebo opatřením obecné povahy MŠMT. Cílem článku je usnadnit středním školám přípravu přijímacího řízení ve školním roce 2021/2022 vycházející ze „standardních“ pravidel školského zákona. Obsah článku je shodně určen středním školám veřejným (zřízeným státem, krajem, obcí, svazkem obcí), soukromým a církevním.1)
Právní předpisy, informace, judikatura zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění vyhláška č. 364/2005 Sb., o vedení dokumentace škol a školských zařízení a školní matriky a o předávání údajů z dokumentace škol a školských zařízení a ze školní matriky (vyhláška o dokumentaci škol a školských zařízení), v platném znění vyhláška č. 10/2005 Sb., o vyšším odborném vzdělávání, v platném znění rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 5. 5. 2011, čj. 2 Aps 3/2010 112 rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 30. 1. 2013 čj. 1 As 160/2012-41
Informace k přijímacímu řízení na střední školy ve školním roce 2019/2020, dostupný z: https://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/ministr-skolstvi-zverejnil-terminy-maturit-zaverecnych-a
Cílem pracovní situace je shrnout podstatné momenty zákona č. 135/2020 Sb., o zvláštních pravidlech pro přijímání k některým druhům vzdělávání a k jejich ukončování ve školním roce 2019/2020, a vyčlenit nové povinnosti ředitele školy.
Zápis Smlouva o poskytování vzdělávání za úplatu Další vzdělávání pedagogických pracovníků Mzda
Pro školu je důležité, aby co nejrychleji, formálně správným postupem, ke spokojenosti stěžujících osob vyřídila stížnosti na práci škol či jejích pracovníků.
Cílem Pracovní situace je shrnout některá specifika a „riziková“ místa spojená s přijímáním k základnímu vzdělávání a obsahem smlouvy o poskytování vzdělávání za úplatu a s tím související průběh vzdělávání v soukromé a církevní základní a střední škole. (V této Pracovní situaci je vyjádřen právní názor jeho autorů. V případě sporu, včetně soudního řízení týkajícího se konkrétní věci, mohou být stanoviska a závěry třetích stran, včetně soudu, odlišné od těch, které jsou v tomto článku prezentovány.)
Vydáno: 01. 11. 2017
Smyslem pracovní situace je popsat základní postup při podání odvolání, podnětu k zahájení přezkumného řízení a podání správní žaloby. Autoři se zaměřují na situaci, kdy jeden z rodičů nesouhlasí s přijetím dítěte ke vzdělávání v určité škole nebo s přestupem dítěte do jiné základní nebo střední školy.
Právní předpisy, pokyny a výklady Případy rozhodování ve správním řízení ve střední škole a konzervatoři Subjekty správního řízení
Zahájení správního řízení Průběh správního řízení dovydání rozhodnutí
Obsahové a formální náležitosti Kompetenční norma a odvolací orgán