Školní stravování - strana 5

  • Článek
Školní stravování je neodmyslitelnou součástí každé školy. Některé školy mají velkou výhodu, že mají svou školní kuchyni, která obědy připravuje. Jiné školy se musí smířit s tím, že jim je školní oběd přivážen, nejčastěji z direktivně zřizovatelem přidělené školní kuchyně, což je náš případ. Co si však počít, když si strávník položí otázku, z jakých surovin je oběd připraven? Odkud kuchyně nakoupila suroviny? Jak suroviny skladuje? Jak oběd připravuje? Jsou obědy nutričně vyvážené? Jsou zdravé? Následující článek nabízí inspiraci, jak se strávníci školních jídelen, školních jídelen - výdejen, ale i rodiče dětí stravujících se ve škole, mohou alespoň orientačně dozvědět základní informace o školním obědě. Tyto informace mohou být samozřejmě i vhodnou zpětnou vazbou pro školní kuchaře a kuchařky.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Zelná polévka s klobásou 1 velká cibule nakrájená nadrobno 1 lžíce oleje 30 g másla kmín 20 dkg klobásy nakrájené na kostičky 40 dkg propláchnutého kyselého zelí 30 dkg brambor...
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Foodbloggerka Karolína Four prezentuje kulinářský svět líbivě, ale i s osvětou. Jako vystudovaná inženýrka výživy a kvality potravin zná své recepty i po nutriční stránce a svým čtenářům ráda říká věci bez obalu a se zaměřením na skutečně důležité informace. Její „Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete“, jež mimo jiné vyvrací řadu mýtů a omylů ve výživě, se stala okamžitým bestsellerem.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Přemýšlejí děti nad tím, co jedí? Vědí, odkud se vzaly potraviny na jejich talířku? Mají možnost vyzkoušet si přípravu jednoduchého pokrmu? Dáváme jim příležitosti k bližšímu poznávání například jednotlivých druhů ovoce a zeleniny? Mohou je děti s pomocí dospělých samy zpracovat? Následující seriál nabízí inspiraci, jakým způsobem můžeme děti blíže seznamovat s plody a rostlinami, které samy vypěstují.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Každý z nás to zná, když se dostaví chuť si zamlsat u televize nebo při čtení napínavé knihy. Jsou různé možnosti a jednou z nich jsou rozmanitá semínka, která jsou nejen chutná, ale dokonce superzdravá, a to náš organismus rozhodně ocení. Nenápadná semínka skrývají pod mnohdy nevzhlednou slupkou doslova bombastický elixír mládí, zdraví a krásy! Příroda je vybavila, aby živila celou rostlinu. Zkusme tedy zařadit semínka do svých jídelníčku. Jak na to? V tom vám pomůže tento článek.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Zajištění výživy dětí, žáků a studentů je samozřejmě nedílnou součástí vzdělávacího procesu a spolu s ovlivňováním výživy dětí a mládeže je i důležitou společenskou činností. Školní stravování se tak stává významnou součástí školských služeb poskytovaných v rámci vzdělávacího systému. Vytváření zdravých stravovacích návyků s důrazem na vyvážený a plnohodnotný jídelníček v zařízeních školního stravování spolu s naplňováním nutriční politiky státu přispívá k výchově ke zdravému životnímu stylu a jeho osvojování v návaznosti na školní vzdělávací programy. Současně je třeba připomenout, že rozsáhlá a propracovaná infrastruktura školního stravování tak, jak ji známe z českého prostředí, je v mnoha ohledech mezinárodním unikátem, o který je třeba pečovat a efektivně jej využívat.
Vydáno: 18. 10. 2022
Vydáno: 01. 11. 2023
  • Článek
Přemýšlejí děti nad tím, co jedí? Vědí, odkud se vzaly potraviny na jejich talířku? Mají možnost vyzkoušet si přípravu jednoduchého pokrmu? Dáváme jim příležitosti k bližšímu poznávání například jednotlivých druhů ovoce a zeleniny? Mohou je děti s pomocí dospělých samy zpracovat? Následující seriál nabízí inspiraci, jakým způsobem můžeme děti blíže seznamovat s plody a rostlinami, které samy vypěstují.
Vydáno: 20. 09. 2022
  • Článek
Šéfkuchař Tomáš Černý má vášeň pro jídlo a vaření od dětství - své první jídlo, segedínský guláš, připravil už ve dvanácti letech. Kuchařem se vyučil v Praze v hotelu Ambassador. Za svou kariéru prošel řadou známých podniků a učili ho ti nejlepší ve svém oboru. I proto získal za svou moderní restauraci Dejvická 34 řadu prestižních ocenění a v listopadu loňského roku byl zařazen do michelinského průvodce restauracemi Bib Gourmand, tedy seznamu restaurací s výjimečným jídlem za rozumnou cenu.
Vydáno: 23. 08. 2022
  • Článek
Paní Irenka žije v domově pro seniory řadu let a pokaždé, když se s ní setkáme, tak nás překvapí něčím novým. To, že nám za tu dobu prozradila několik osvědčených receptů, a dokonce děti učila vařit, bylo skvělé. Ale teď v rámci naší nové soutěže se pochlubila také tím, jak doma pekli chleba. Její vyprávění bylo natolik zajímavé, že se o ně rádi podělíme i se všemi, kdo by si chtěli podle receptu paní Irenky výborný kváskový chléb upéct.
Vydáno: 23. 08. 2022
  • Článek
Děti ze školní družiny vyhlásily novou soutěž. Tentokrát se zaměřily na nejrůznější pochoutky, které se dají jist na chlebu i s chlebem. Jaké recepty přijdou a co všechno se v nápadníku v průběhu soutěže objeví, to uvidíme. Ale první nápady už jsou tu, a proto je nabízíme všem, co rádi vaří.
Vydáno: 23. 08. 2022
  • Článek
Přemýšlejí děti nad tím, co jedí? Vědí, odkud se vzaly potraviny na jejich talířku? Mají možnost vyzkoušet si přípravu jednoduchého pokrmu? Dáváme jim příležitosti k bližšímu poznávání například jednotlivých druhů ovoce a zeleniny? Mohou je děti s pomocí dospělých samy zpracovat? Následující seriál nabízí inspiraci, jakým způsobem můžeme děti blíže seznamovat s plody a rostlinami, které samy vypěstují. Jak se dostane rajské jablíčko na náš talíř - plody a semena
Vydáno: 23. 08. 2022
  • Článek
Ráda bych se s vámi podělila o praktické zkušenosti z oblasti tvorby kladného klimatu organizace, vytváření pracovních podmínek pro zaměstnance a možnosti vylepšování stravovacích podmínek pro naše strávníky, včetně obohacování jídelníčku. Nečekejte školení managementu, ale pouhé sdílení dobré praxe.
Vydáno: 23. 08. 2022
  • Článek
Brambory patří po pšenici, kukuřici a rýži mezi nejdůležitější plodiny na světě. Pochází z Jižní Ameriky, z pohoří Andy. K nám se dostaly v 17. století z Holandska a Německa. Tehdy se jim říkalo zemské jablko. Později se vozily z Pruska a lidé je nazývali podle Branibor brambury, odtud snad název dnešní, brambory. Bramborám se také říká potrava chudých, to ovšem neznamená, že by samy byly chudé. Opak je pravdou.
Vydáno: 23. 08. 2022
Pracovní situace se zaměřuje na základní činnosti školní jídelny v průběhu prvního pololetí školního roku 2022/2023. 
Vydáno: 05. 08. 2022
V roce 2021 vydal veřejný ochránce práv sborník ŠKOLSTVÍ, ve kterém shrnuje své závěry a zjištění v oblasti státní správy školství, kterou vykonává od samého počátku své činnosti v roce 2000, a také z oblasti rovného přístupu ke vzdělávání, kterou vykonává od roku 2009. Ochránce se za tuto dobu opakovaně setkával s podněty rodičů, kteří usilovali o úpravu školního stravování pro své děti a nebyli spokojeni s tím, jak škola s jejich žádostí naložila. Tento článek si klade za cíl shrnout hlavní závěry ochránce obsažené ve sborníku k tomuto tématu a poskytnout základní informace o povinnostech, které při poskytování stravování pro školy vyplývají z antidiskriminačního zákona.1)
Vydáno: 31. 01. 2022
Ubytovací prostory musí splňovat požadavky vyhlášky č. 106/2001 Sb. Je vhodné, pokud jde o nové a neznámé místo, si ubytování dopředu prohlédnout a seznámit se s prostředím i kvůli tomu, že se pak bude daleko lépe plánovat program akce (a eliminuje se tím například zbytečná příprava her, které nejsou vhodné pro dané prostory, ať už venkovní, nebo vnitřní). Pokud se jedná o akci, která má každý rok stejný termín, je dobré si místo pojistit s předstihem několika měsíců, nejlépe i celý rok dopředu.
Vydáno: 26. 01. 2022