Vzdělávání pedagogů
- Článek
Jak vypadá příprava budoucích učitelů v praxi? Sociální sítě často přinášejí skeptické připomínky na adresu pedagogických fakult, přesto se mnoho kateder snaží pružně reagovat na měnící se potřeby škol. Zavádějí předměty zaměřené na současné trendy – formativní hodnocení, badatelskou výuku i efektivní komunikaci s rodiči. Jedním z předmětů již delší dobu se osvědčujícím je učitelské praktikum, které absolvují studenti oboru učitelství pro 1. stupeň na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy ve druhém ročníku. Předmět zahrnuje dopolední návštěvy škol, dvě náslechové vyučovací hodiny, hodinu povídání o škole s následnou reflexí a odpolední teoretickou přípravou.
- Článek
2. února 2025 oslavila nezisková organizace DYS-centrum® Praha, z. ú., (dále také DYS-centrum) již třicet let své existence. To je příležitost se zastavit a zamyslet, co se podařilo, jaké výzvy před námi stojí, nač jsme hrdí i co nás znepokojuje.
- Článek
Jaká bude letošní Noc vzdělávání? Pestrá i osobitá! O čemž koneckonců svědčí následující rozhovor i samotná pozvánka, kterou najdete na stránce www.nocvzdelavani.cz. Akci, která je zdarma a proběhne 10. dubna 2024 na pedagogických fakultách tří českých měst, nám představila koordinátorka Natálie Vosmíková.
Manuál ke kvalifikačním předpokladům - Šablony OP JAK
- Článek
Pokud máte někoho, kdo je ochoten navštívit vaši výuku a sdělit vám, co v hodině viděl, vyhráli jste v kantorské loterii první cenu. A nemůže být zřejmě větší profesní cti, než když se vám dostane stejného pozvání.
- Článek
Učitelé a učitelky mají na učení dětí ve školách největší vliv. Jejich kvalitní příprava je proto pro naši společnost nutností. Přesto jsme doteď neměli shodu na tom, co kvalitní příprava znamená a jak má učitel na jejím výstupu vlastně vypadat. To významně přispívá k různorodé kvalitě učitelské přípravy, častému odpojení přípravy od učitelské praxe, nedostatku motivovaných zájemců o studium učitelství či předčasným odchodům začínajících učitelů z profese.
- Článek
Učitelé patří na pracovním trhu mezi žádané skupiny. Pochopitelně nejen v samotném školství: Ti, kteří se rozhodnou ze školství odejít nebo do něho po studiu ani nenastoupí, rozhodně nemíří na úřad práce. Jsou tedy pokládáni za vcelku dobře vzdělané a v praxi použitelné. Když nejdou učit, uplatní se v rozmanitých oblastech, které pregraduálně nestudovali, a tedy na ně nemohou být ani speciálně připraveni. Mají totiž slušné všeobecné vzdělání, které dovoluje větší flexibilitu v zaměstnání. Uvádím to proto, že praxe života ukazuje, jak to se vzděláním učitelů je v realitě.
- Článek
Program Zkus učit! vznikl jako příležitost pro zájemce o učitelství z jiných oborů, aby se na základě vlastní zkušenosti mohli rozhodnout, jestli je pro ně učitelství to pravé. Vytvořili jsme ho tak, aby ověřil jejich motivaci a poskytl zážitek sebe sama v učitelské roli v reálné škole. A protože toho není málo, co musíte udělat, pokud se chcete za katedru dostat z jiného oboru a bez pedagogické kvalifikace, dbáme na to, aby se účastníci mohli soustředit na učení, a my se staráme o všechno ostatní – zejména o kvalitní podporu.
- Článek
Když jsem ještě nedávno studovala na pražské pedagogické fakultě, okolí se mě často ptalo, jestli chci učit a jestli chtějí učit moji spolužáci a spolužačky. To, že jsem se rozhodla jít na pedagogickou fakultu, nebylo tehdy v mém okolí bráno jako velké terno. „Opravdu chceš učit? Stojí ti to za to?“ slýchala jsem ve svém okolí.
- Článek
Od prvního září mají před sebou základní školy poslední rok příprav na výuku nové informatiky a rozvíjení digitálních kompetencí žáků na prvním stupni. Na druhém stupni je třeba začít učit podle revidovaného RVP ZV v informatické a digitální oblasti o rok později. Víte, jakou nabídku podpory má pro vás Národní pedagogický institut ČR?