Vzdělávání

  • Článek
Věci samozřejmé se nám často zdají býti tak podezřele jednoduché, že nevěříme v jejich smysl a platnost. Jenže jak potom s tou samozřejmostí začít pracovat, když jí nevěříme? A jsme přesně tam, kde začíná společnost i vzdělávání kulhat, totiž v prostoru, v němž ubývá důvěry.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Střední průmyslová škola na Proseku, zaměřená na elektrotechnické, IT a strojírenské obory, se jako první škola na světě zapojila do výuky oboru Automatizace měst a budov v rámci unikátního výukového programu vyvinutého společností Loxone. Ten studentům umožňuje získat nejen teoretické znalosti, ale především praktické dovednosti v oblasti automatizace budov, které mohou okamžitě využít v praxi. Cílem je podpořit vzdělávání nové generace kvalifikovaných techniků a odborníků v oblasti automatizace, po kterých je na trhu dlouhodobě obrovská poptávka. Program zahrnuje pomoc s vybavením učeben i vzorovými instalacemi, hotové výukové materiály a pravidelné zaškolování pedagogů. Na závěr programu mají studenti možnost absolvovat pokročilou certifikaci Loxone, díky níž se stávají velmi žádanými odborníky na pracovním trhu.
Vydáno: 20. 02. 2025
  • Článek
Ombudsman se ve své praxi zabýval některými aspekty zanechání studia a vyloučení žáka ze školy. Tuto problematiku shrnul ve sborníku stanovisek z oblasti školství. Následující text se jí také věnuje.
Vydáno: 20. 02. 2025
Počítá se doba dvou let, po kterou může mít žák přerušeno vzdělávání ve střední škole, jako celková doba přerušení za studium, nebo při opakovaném přerušení může být vzdělávání přerušeno opět na dva roky, i když už se tak v minulosti stalo? 
Vydáno: 03. 02. 2025
  • Článek
My na jedné straně alespoň verbálně uznáváme obrovské individuální rozdíly mezi dětmi, nemůžeme totiž jinak, protože je vidíme a zažíváme na vlastní kůži. Na straně druhé ve škole všem vnucujeme hromadnou výuku a prakticky stejné kurikulum rozdělené po postupných ročnících i jednotné hodnocení jejich výkonnosti. Máme na to jednu univerzální stupnici a libujeme si, jak je to přehledné a všichni tomu rozumějí. Děti, rodiče i učitelé. I úřady.
Vydáno: 21. 01. 2025
  • Článek
Vize, mise, hodnoty, pilíře, aktéři, … Když si projdeme webové stránky škol, když budeme školy sledovat na sociálních sítích, když se začteme do koncepcí rozvoje škol tvořených budoucími řediteli pro účel ředitelských konkursů, zjistíme, že školy hledají různé způsoby, jak prezentovat filosofii, kterou vyznávají. Jedním z dílů skládačky může být profil žáka školy. Pojďme se podívat, jakým způsobem jsme v Základní škole Be Open došli k jeho aktuální podobě. Nabízíme naši cestu jako inspiraci.
Vydáno: 17. 12. 2024
  • Článek
V každé škole najdeme dveře, chodby, třídy, spoustu lidí… a mimo jiné i konflikty, skryté či otevřené. Aby konflikty plnily svou pozitivní funkci (ukazují, že někdo potřebuje s něčím pomoct), potřebujeme je řešit rychle a zručně. Technika mediace nabízí zručnost, rychlost nabízí její specifická disciplína – interní školní mediace.
Vydáno: 17. 12. 2024
Konference 5. listopadu 2024 na téma: Modularita, adaptabilita, multifunkčnost
Vydáno: 01. 11. 2024
  • Článek
Máme za sebou už dvě části seriálu věnovaného třídnímu učiteli. V té první jsme řešili legislativu spojenou s touto funkcí a v druhé jsme třídního učitele vybírali podle určitých kritérií. V dnešní části se posuneme zase o kousek dál a probereme vzdělávání třídního učitele včetně jeho adaptace – ano, i ta se dá počítat mezi vzdělávací aktivity.
  • Článek
Druhý díl seriálu rozhovorů o vzdělávací politice je věnován významné osobnosti rozvoje vzdělávání v ČR prof. PhDr. Stanislavu Štechovi, CSc. Stanislav Štech je profesorem pedagogické psychologie na Univerzitě Karlově v Praze. Od července 2015 působil jako náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR Kateřiny Valachové, od června do prosince 2017 byl pak sám ministrem školství, mládeže a tělovýchovy ČR ve vládě Bohuslava Sobotky a od února 2017 je předsedou České sekce UNESCO . Byl také členem expertní skupiny, která měla za úkol připravit Hlavní směry vzdělávací politiky ČR do roku 2030+.
Vydáno: 22. 10. 2024
  • Článek
„Škola je dílna lidskosti, kdež lidé mladí a suroví bývají ku přijetí plných pravých obrysů vzdělávaní, aby nezůstali pařezy, nýbrž stali se živými obrazy Boha, tvory Tvůrci nejpodobnějšími.“ Jan Amos Komenský Když jsem v tom věku byl, kdy rozum jsem jakžtakž pobral a dobré od zlého rozpoznávat se zhruba naučil, začal jsem ve své práci hledat větší zalíbení. Hodně jsem přemýšlel o tom, proč dělám práci, kterou dělám, proč tak, jak ji dělám, a jaký vlastně jsem. Ale na nic jsem nepřicházel. Vyšel jsem si tedy ven na vzduch, aby mě něco napadlo.
Vydáno: 22. 10. 2024
  • Článek
Vzdělávání ve školách se netýká jen žáků a dětí, ale i jejich zaměstnanců. V regionálním školství jsou prioritou pro vzdělávání pedagogičtí pracovníci. V tomto článku se však zaměřím na možnosti vzdělávání nepedagogických pracovníků v rámci pracovněprávního vztahu.
Vydáno: 22. 10. 2024
Přináší s sebou unikátní propojení fyzického a online světa
Vydáno: 21. 10. 2024
Konference Lepší škola se zaměří na aktuální změny ve školství. Jak se týkají zřizovatelů škol?
Vydáno: 03. 09. 2024
  • Článek
Když se přeneseme zpět v čase do roku 2004, pak se se začátkem školního roku začala psát i historie Řízení školy. Vyšlo tehdy vůbec první vydání stejnojmenného časopisu s pouhými osmi texty a o jeho existenci téměř nikdo nevěděl. Troufáme si říct, že dnes každý, kdo se pohybuje v oblasti vzdělávání, Řízení školy zná. Široké portfolio značky tvoří v současnosti osm časopisů, stejnojmenná webová aplikace, tři další aplikace, oblíbená certifikace, unikátní konference a také velmi pestrá nabídka knižních publikací. U příležitosti oslav kulatého výročí odpovídala šéfredaktorka Naďa Eretová na otázky, které vás nejvíce zajímaly.
Vydáno: 20. 08. 2024
Vedení školy plánuje své další vzdělávání v oblasti školského managementu v rámci MBA studia. Jde o pravidelná setkání 1× měsíčně s moduly pro oblast vzdělávání u soukromé instituce. Studium je zahájeno v září/říjnu, ukončováno v červnu obhajobou práce. S ohledem na cenu vzniká požadavek a zároveň jistá možnost poskytnout úhradu části studia (např. 30 % celkové částky) např. formou úhrady za jeden z modulů. Je možné tuto částku poskytnout z ONIV, mj. s ohledem na fakt, k jakým změnám došlo v legislativě od září 2023 a na co také navazuje dopis Mgr. Mareše z MŠMT? Samozřejmě je povinností moduly zahrnout do plánu DVPP a mít v ONIV prostředky. Vzdělávání je nyní jako celek akreditováno u MŠMT, nikoliv jeho moduly. Způsob fakturace je možné s institucí dohodnout. 
Vydáno: 17. 06. 2024
  • Článek
Chyby jsou s námi stále a je jen na nás, jak se k nim postavíme. My ve Škole rodu ženského jsme si vybraly poučení a sdílení. Poučení ideálně znamená chyby již neopakovat. A sdílíme je, aby se z nich poučili i ostatní. Dnes představujeme naši další chybu a tou je nezacílené vzdělávání.
  • Článek
O víkendu 23.–24. března 2024 se v Praze konala mimořádná akce nejen pro pedagogickou veřejnost. Mensa Česko, Svět vzdělání a Národní pedagogický institut České republiky uspořádaly již 5. ročník konference s názvem Vzdělání pro budoucnost.
Vydáno: 21. 05. 2024
  • Článek
Co potřebujeme k učení? Z neurovědního úhlu pohledu je základním předpokladem mozek. Při zkoumání různých fází učení, rozhodování, odpovědnosti, etického chování apod. jsou v centru zájmu aktivity a zapojení jednotlivých částí mozku, které lze díky zobrazovacím metodám sledovat takříkajíc v přímém přenosu. Mnohé poznatky mají význam i pro pedagogy a letošní, 9. ročník konference Neurověda ve vzdělávání ukázal, že o ně mají zájem.
Vydáno: 21. 05. 2024