Mgr. Marek Adler
- Článek
Petr Hopfinger je ředitelem Základní školy VIA Beroun. Může se opřít o zkušenosti z vedoucích pozic ve třech prestižních pražských gymnáziích i ze spolupráce s Učitelem naživo a Ředitelem naživo. Také se angažuje jako člen školské rady Základní školy Černošice, v obci Černošice byl i členem školské komise. V rozhovoru jsme se z různých úhlů pohledu zaměřili na vysoce aktuální téma ředitelských konkursů.
- Článek
V předchozích dvou dílech seriálu s tématem umělé inteligence (Artificial Intelligence, AI) z pohledu ředitele školy jsme se věnovali možnostem využití AI ve vlastní učitelské práci, aby ředitel mohl jít příkladem svým kolegům, a roli ředitele jako podporovatele efektivního využívání nástrojů umělé inteligence napříč školou. V poslední části se zaměříme na různé manažerské a administrativní úkoly, s kterými může AI ředitelům, stejně jako dalším vedoucím pracovníkům či provozním zaměstnancům školy, pomoci.
- Článek
V prvním ze tří dílů seriálu s tématem umělé inteligence (artificial intelligence, AI) z pohledu ředitele školy jsme se zaměřili na to, jak může ředitel školy ve své učitelské roli využít nejrůznější nástroje založené na umělé inteligenci, aby sám získal dostatečnou praxi, zvýšil své sebevědomí v oblasti digitálních kompetencí a mohl svým vzorem inspirovat další pedagogické pracovníky.
- Článek
Téma umělé inteligence (Artificial Intelligence, AI) je aktuálně všudypřítomné. Oblast školství není výjimkou, což dokazují i některé předchozí články v Řízení školy. Daniela Kramulová a Ondřej Neumajer z Národního pedagogického institutu ČR čtenáře seznámili se základními pojmy i možnostmi využití AI učiteli. Eva Nečasová z neziskové iniciativy AI dětem pak představila základní předpoklady systematického zavádění umělé inteligence ve školách.
- Článek
Operační program Jan Amos Komenský přinesl, zdá se že bez větší pozornosti pedagogické veřejnosti, nenápadnou, ale podstatnou změnu v čerpání finančních prostředků na další vzdělávání pedagogických pracovníků. Jen pozorní čtenáři si všimli, že se v šablonách Vzdělávání pracovníků ve vzdělávání MŠ, ZŠ, SŠ, VOŠ nachází věta: „Vzdělávání je možné realizovat formou akreditovaných i neakreditovaných kurzů nebo vzdělávacích programů, stáží, nebo formou supervize/mentoringu/koučinku.“
- Článek
Hostem devátého dílu podcastu Mozaika vzdělávání byla Zuzana Papáčková, ředitelka a statutární zástupkyně společnosti META, o. p. s., jež nabízí podporu dětem s odlišným mateřským jazykem a jejich rodičům při začleňování do českých škol. Organizace, kterou vede společně s dalšími dvěma kolegyněmi, provozuje web inkluzivniskola.cz, angažuje se ve vzdělávání pedagogických pracovníků, připravuje metodické materiály, průběžně realizuje řadu projektů a prosazuje systémové změny v resortu školství. Z rozhovoru vybíráme některá zajímavá témata.
- Článek
V podcastu Mozaika vzdělávání měli posluchači možnost nahlédnout do regionálního školství očima zřizovatele. Na otázky odpovídal radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jan Břížďala. Řeč přišla na to, jak prožíval vstup do funkce radního, jak využívá svou pedagogickou praxi, jaké cíle si stanovil na čtyřleté volební období, co se již podařilo a jaké výzvy jej ještě čekají.
- Článek
V pátém dílu podcastu Mozaika vzdělávání zpovídal Marek Adler jednoho z ambasadorů nového pojetí výuky informatiky a předsedu Jednoty školských informatiků Daniela Lessnera. Nabízíme přepis části rozhovoru přinášející odpovědi na otázky, co se skrývá pod pojmem „nová informatika“, jaká témata se objevila v revidovaném Rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání, co najdeme v popisu digitální kompetence či jak mohou školy začít změny realizovat.
- Článek
Téma platů pedagogických pracovníků se v různě silných vlnách prohání českými médii a sociálními sítěmi. A to zpravidla ve chvílích, kdy zintenzivní boj o každé procento navýšení v platových tabulkách či se objeví nová data popisující aktuální stav. Všechny související diskuse spojují silné emoce, ačkoliv mnohdy stojí jen na spekulacích, co a jak bude, či statistikách, o jejichž zdrojových datech víme pramálo.
- Článek
Na konci roku 2021 se ve stále ještě malém rybníčku českých podcastů z oblasti školství objevila Mozaika vzdělávání. Učitel, lektor a kouč Marek Adler si k rozhovorům zve různé inspirativní osobnosti, které sdílejí své jedinečné zkušenosti, pohledy a názory.
- Článek
V druhém dílu podcastu Mozaika vzdělávání zpovídal Marek Adler učitelku Základní školy Vrané nad Vltavou Kateřinu Vrtiškovou. Řeč přišla na témata učení venku, Škola bez poražených či Global Teacher Prize. Nabízíme přepis části rozhovoru přinášející odpovědi na otázky, proč se jít s dětmi učit mimo budovu školy, co je pro to třeba udělat a jaké překážky se mohou objevit.
- Článek
S koncem školního roku 2020/2021 přichází poslední díl společného putování se zakladateli malých neveřejných základních škol. Na rozloučenou se zaměříme na různé překážky na cestě a změny, se kterými se museli a musejí jednotliví aktéři vyrovnávat. Ať už se jedná
o zřizovatele, ředitele, pedagogy či další hrdiny všednodenních příběhů sledovaných škol.
- Článek
Předchozí díl seriálu o rozjezdech malých neveřejných škol byl věnován ředitelům a jejich vztahům se zřizovateli. Většina příběhů ukazovala formát, kdy ředitelem školy je osoba, která byla v projektu od samého začátku. Co se ale stane, když se zřizovatel z jakéhokoliv důvodu rozhodne hledat ředitele z vnějšího prostředí? Jak takový výběr může probíhat? Co je v jeho průběhu důležité? A jaké přináší výsledky? Pojďme se podívat na zkušenosti tří zřizovatelů a jednoho ředitele.
- Článek
Osmý díl seriálu, jenž nabízí nahlédnutí do života malých neveřejných škol, které zpravidla vznikly v posledních deseti letech, bude monotematicky věnován středobodu všeho dění – řediteli. Přesněji jeho roli, kompetencím a především vztahu se zřizovatelem školy. Pětice ředitelek a ředitelů z různých a mnohdy velmi odlišných škol popisuje svou aktuální pozici. Krom jejího vymezení vůči zřizovateli nás nechávají nahlédnout také do dalších dílčích témat. Na jakých principech jsou budovány vztahy v rámci školy? Jakou roli hraje v životě školy školská rada? Jakými způsoby zapojují do rozhodování svůj tým?
- Článek
V sedmém pokračování série mapující zrod a život malých neveřejných škol zaměříme svou pozornost na další důležité aktéry – rodiče. Příběhy čtyř škol různých velikostí, z různých regionů a různých zaměření jsou pestrou mozaikou rodičovských očekávání, přístupů i zklamání. Naznačují, jaké faktory mohou být pro rodiče důležité při hledání té nejlepší školy i pro udržení dlouhodobé spokojenosti. Dotkneme se i některých pojmů, které v souvislosti s malými neveřejnými školami slýcháme, ale jejichž obsah nám někdy může být nejasný.
- Článek
Založení a rozjezd školy #6: Žáci Mgr. Marek Adler učitel, kouč, lektor, V předchozích dílech seriálu o rozjezdech neveřejných základních škol jsme se zaměřili na zřizovatele, zápis do rejstříku,...
- Článek
V minulém díle seriálu o zakládání a rozjezdech neveřejných základních škol jsme se věnovali výsostně pedagogickému tématu výběru a rozvoje pedagogického sboru. Tentokrát bude hlavní námět mnohem přízemnější, nikoliv však méně podstatný. Financování.
- Článek
Lucie Štorková pracuje v základní škole v ulici Zdeňka Petříka v Kladně jako vychovatelka a asistentka pedagoga. „Ve školství jsem deset let, většinu času v pozici vychovatelky a vedoucí vychovatelky. Vnímám, že u asistentů i vychovatelů je podobný problém v neuznání, v nedostatečné společenské prestiži obou profesí,“ popisuje svou profesní dráhu a motivaci sdílet dosavadní zkušenosti, především z asistentské pozice. Okolo asistentů pedagoga a jejich práce totiž stále panuje řada mýtů a předsudků. Pojďme se podívat na život školy jejím pohledem.
- Článek
Původní ideje zřizovatelů nových malých škol se v minulých dílech našeho seriálu proměnily v reálný plán a ten v zápis do rejstříku škol MŠMT. Než však prvního září žáci usednou poprvé do lavic, je třeba získat ty, kteří se budou o žáky starat. Učitele, vychovatele, asistenty a další postavy, které se stanou srdcem a duší v budoucnu snad stabilně fungujícího organismu. Zároveň pak v průběhu náročného rozjezdu a pod tíhou nutných změn není jednoduché si tyto hrdiny v týmu udržet.
- Článek
Zřizovatele jsme na konci minulého dílu opustili ve chvíli, kdy se rozhodli pro zápis do rejstříku škol. Již nebudeme sledovat ty, kteří se z různých důvodů vydali jinou cestou. Naopak se zblízka podíváme přímo na proces zápisu, tedy na faktický zrod nové školy.