Poradna - strana 26

Pokud má zaměstnanec zkrácený úvazek, krátí se mu příplatky a které? Jedná se mi především o příplatek za třídnictví, ale i osobní, specializační, za vedení...
Vydáno: 22. 02. 2022
Mám dotaz k úpravě vztahů mezi zřizovatelem a školou a dodržováním zákona 250/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů. Námi zřízená škola mě uložený odvod z investičního fondu (nařízen dle zmíněného zákona §28 odst. 9 písm. b) na rok 2021 vždy s platností 21. dne v měsíci. Jak postupovat v případě, že škola nedodržovala stanovené datum splatnosti, především v prosinci 2021, kdy byl odvod zaplacen až v roce 2022, konkrétně 5.1.2022. Nařízený odvod nakonec sice organizace zaplatila v celkové stanovené výši na rok 2021, ovšem nedodržela stanovenou lhůtu vlastně ani měsíce a ani roku. Jde podle zákona 250/2000 Sb. § 28  odst. 10 písm. f) o porušení rozpočtové kázně? A v případě, že ano, nařizujeme odvod do rozpočtu dle §28 odst. 11? Nařizujeme ho ve výši toho odvodu, který zaplatil pozdě?
Vydáno: 11. 02. 2022
Chtěli bychom přispět Kč 1 000,- zaměstnancům z FKSP na brýle, masáže a dentální hygienu. Můžeme se domluvit s dodavateli, že nám vyfakturují  poukázky v hodnotě Kč 1 000,- na danou službu a zaměstnance? Nebo musí být vystavena faktura až po té, co zaměstnanec službu odebere? Musí pak být faktura na celou cenu (např. u brýlí), s tím, že zaměstnanec nám rozdíl uhradí, nebo může být fakturován jen příspěvek Kč 1 000,-?
Vydáno: 11. 02. 2022
Obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám ve školní kuchyni zaměstnankyni, která má pracovní smlouvu na pozici zaučená kuchařka (takto jsem ji zdědila). Není ale vyučená kuchařka, má cca 12 let praxe v pohostinství a školní kuchyni. Nyní poptávám místo pomocné kuchařky. Pokud by se na toto místo hlásila vyučená kuchařka, musím nevyučenou z pozice kuchařka převést na pozici pomocná kuchařka a vyučenou vzít na místo kuchařky? A musí popř. k tomuto převedení dát příslušná zaměstnankyně souhlas?
Vydáno: 08. 02. 2022
Ráda bych se zeptala na běžnou praxi v případě, kdy  odejde nebo onemocní pedagog a jeho roli na delší dobu supluje asistent pedagoga. Jakým způsobem je pak asistent odměňován. V současnou chvíli nám jde o situaci, kdy asistentka přebírá do najití náhrady 3 hodiny výtvarné výchovy. Tato VV probíhá v její pracovní době. Napadá mě možnost dát ji dané hodiny neplacené volno jako asistentce a DPP jako učiteli. Jsme soukromá škola, takže způsob odměňování je volnější než na běžné ZŠ. Přesto mě zajímá, jak se toto řeší na jiných školách, kde třeba asistentka zůstane sama s dětmi po dobu nemoci učitele - řeší se to pouze odměnou?
Vydáno: 08. 02. 2022
V případě, že učitelka MŠ, která má 100% úvazek, tzn. stanovený týdenní rozsah práce činí 40h/týdně. PVČ činí 31h/týdně. V rámci zástupu za pracovní neschopnost odpracuje v týdnu 44 hod. přímé pedagogické činnosti. Tzn. 13 hod. nadúvazkových. Má nárok na proplacení příplatku pouze za přímou práci nad stanovený rozsah nebo ji také vzniká zároveň příplatek za práci přesčas – v rozsahu 4 hod… Pokud by ji vznikl nárok na příplatek za práci přesčas, lze tyto hodiny (v tomto případě 4 hodiny) vybrat v rámci náhradního volna.
Vydáno: 07. 02. 2022
Jsem školní psycholog a obrátila se na mě matka žákyně školy. Mám od ní jakožto zákonného zástupce podepsaný informovaný souhlas s poskytnutím psychologické poradenské služby mojí osobou žákyni. Dále mám podepsaný souhlas následujícího znění: "Já, JMÉNO A PŘÍJMENÍ ZÁKONNÉHO ZÁSTUPCE, nar. DD. MM. RRRR, souhlasím, aby docházelo k vzájemnému sdílení informací o mé dceři, JMÉNO A PŘÍJMENÍ ŽÁKYNĚ, nar. DD. MM. RRRR, mezi školou a odbornými pracovišti, které mají moji dceru ve své péči." Souhlas je na hlavičkovém papíře školy, obsahuje místo a datum podpisu a podpis zákonného zástupce. Obrátil jsem se na ŠPZ s žádostí o poskytnutí informací k žákyni a přiložil jsem zákonným zástupcem podepsaný souhlas. Ředitelka ŠPZ mi odpověděla, že školám ŠPZ poskytuje pouze doporučení a ostatní informace poskytuje jen zákon. zástupcům. Je odpověď ŠPZ v pořádku nebo mělo ŠPZ poskytnout součinnost a informace sdělit? Pokud by byl problém jen ve formální/procesní rovině (např. formulace souhlasu), pak prosím o informování o tom, jak by měl souhlas vypadat, aby byl v pořádku a sdílení informací mezi školou a ŠPZ bylo možné.
Vydáno: 07. 02. 2022
Ředitel školy byl jmenován do funkce ředitele školy v roce 2018, tzn., že jeho funkční období trvá do roku 2024. Zda v daném roce 2024 zřizovatel vyhlásí konkurz nebo potvrdí pozici v rámci rekonkurzu nechci předjímat. Zajímalo by mě nyní, jaký je možný postup zřizovatele, když daný ředitel školy bude zvolen v rámci komunálních voleb do zastupitelstva a bude následně zvolen do uvolněné funkce. Je mi jasné, že na jeho funkci zřizovatel vyhlásí nový konkurz, ale není mi jasno, na jakou dobu bude mít jeho "zástupce" jmenování. Zda na celou dobu mandátu, tzn. do roku 2026. A co se bude dít v roce 2026? Když se původní ředitel vrátí, jak to bude s případným konkurzem, který měl být původně v roce 2024?
Vydáno: 26. 01. 2022
Ředitel školy byl jmenován do funkce ředitele v r. 2018, tzn., že jeho funkční období trvá do roku 2024. Zda v daném roce 2024 zřizovatel vyhlásí konkurz nebo potvrdí pozici v rámci rekonkurzu nechci předjímat. Jaký je možný postup zřizovatele, když daný ředitel školy bude zvolen v rámci komunálních voleb do zastupitelstva a bude následně zvolen do uvolněné funkce? Je jasné, že na jeho funkci zřizovatel vyhlásí nový konkurz. Na jakou dobu bude mít jeho "zástupce" jmenování? Na celou dobu mandátu, tzn. do roku 2026? A co se bude dít v roce 2026, pokud se původní ředitel vrátí? Jak to bude s případným konkurzem, který měl být původně v roce 2024?
Vydáno: 25. 01. 2022
Dotaz který se týká pracovní smlouvy na dobu určitou u asistenta pedagoga. Bývalý pan ředitel uzavřel s novými asistentkami pedagoga smlouvu na dobu určitou takto: ….na dobu určitou do 31.8.2022, nejdéle po dobu platnosti doporučení ŠPZ ze dne 12.7.2021, čj…… nebo vzdělávání žáka ve škole. Ze smlouvy je tedy zřejmé, že asistent pedagoga je ke konkrétnímu žákovi. Je takto uzavřená smlouva v pořádku? Co se stane, když se během roku žák např. odstěhuje nebo změní školu? Na co má v tomto případě asistent nárok? (okamžité ukončeni pracovního poměru? Výpověď, výpověď s odstupným???)
Vydáno: 24. 01. 2022
Může být zaměstnán student jako učitel na prvním stupni, příp. jako učitel předmětu speciálně-pedagogické péče, který je v současné době ve 2. ročníku studia oboru Speciální pedagogika-kombinované studium a má titul Bc. na jiné, nepedagogické vysoké škole?  Zařazen v 11. platové třídě?  S tím, že jako nekvalifikovaný má smlouvu na dobu určitou? Je možné zaměstnat učitele ZUŠ jako učitele hudební výchovy na druhém stupni ZŠ?
Vydáno: 24. 01. 2022
Mohu kolegyni, která má vystudovaný obor speciální pedagog (dosažené bakalářské studium), považovat za kvalifikovanou pro výuku předmětů      1. stupně?
Vydáno: 18. 01. 2022
Zástupce ředitele na naší škole má úvazek 11 hodin. Je možné snížení hodin, v tomto případě 11, rozdělit mezi dva kolegy? Mít tedy dva zástupce, kdy jeden bude mít snížený úvazek o 5h a druhý o 6h?
Vydáno: 18. 01. 2022
Mohu od Vás dostat pomoc s výpočtem PHmax? Nastupuji jako nový ředitel (z řad učitelů a zcela nezkušený) na ZŠ a MŠ při zdravotnickém zařízení v Kroměříži. Předat mi agendu nebylo možné, paní ředitelka náhle zesnula. Pod naši malou školu (celkem 9 zaměstnanců) spadá: ZŠ při psychiatrické nemocnici (1x I. stupeň; 1x I.-II. stupeň; 2x II. stupeň) ZŠ při nemocnici (bez třídy, vyučováno u lůžek, v jídelnách, hernách…) MŠ při nemocnici (bez třídy, vyučováno u lůžek, v jídelnách, hernách…)
Vydáno: 17. 01. 2022
Jsme SŠ a máte tedy i zletilé žáky. Jakým způsobem máme vyžadovat dokládání vyživovací povinnosti osob směrem ke zletilým žákům, když tyto osoby žádají informace o průběhu a výsledcích vzdělávání zletilých žáků? Je možné za poskytnutí výše zmíněných informací považovat výpis z katalogového listu žáka od doby, kdy nabyl zletilosti + výpis hodnocení (známek z jednotlivých předmětů + počet hodin zameškané docházky ke konkrétnímu datu a přehled případných výchovných opatření)) současného ještě neukončeného pololetí?
Vydáno: 14. 01. 2022
Ředitelka školy skončila ve funkci k 31. 12. 2021. Jsem zástupkyní ředitelky a vzhledem k tomu, že na včerejším konkurzu nebyl vybrán nový ředitel, dostala jsem se do nezáviděníhodné situace. V současné době vykonávám funkci ředitelky, zástupkyně a v rámci těchto dvou funkcí ještě učím 19 hodin (11 + 8). Nevím si rady s následujícím: Jaký je správný postup? Bývalé paní ředitelce skončilo pověření, ale stále jí trvá pracovní poměr. Od 3. 1. 2022 je v pracovní neschopnosti. Po jejím uzdravení jí nemohu nabídnout plný úvazek. O zkrácený úvazek nebude mít pochopitelně zájem a já potřebuji vědět, zda jí mohu nabídnout funkci zástupkyně ředitelky školy po dobu mého dočasného vedení školy (do dalšího konkurzu). Vzhledem k tomu, že se blíží pololetí, jak je to s podepisováním vysvědčení – žádné pověření jsem nedostala, vše vykonávám z pozice statutárního zástupce – zástupkyně ředitelky školy. Ve všech podepisovaných dokumentech mám uvádět: Jméno, příjmení, zástupkyně ředitelky školy nebo Jméno, příjmení, v zastoupení řed. školy nebo Jméno, příjmení, za ředitelku školy? Je případně jiná možnost?
Vydáno: 13. 01. 2022
Mám dotaz k článku viz níže - týká se to i sběru, který jsme organizovali na podzim 2021? Změna legislativy – od 1. 1. 2022 vzniká školám nová povinnost v souvislosti s nakládáním s odpady Dle zákona o odpadech č. 541/2020 Sb., § 20 jsou řešeny školní sběry a je zde stanovena nová povinnost pro školy. Školy mohou od žáků nebo studentů přebírat odpady z papíru, plastů a kovů z běžné produkce domácností.  Tuto činnost vykonává většina škol již řadu let jako tzv. školní sběry. Nově má však škola od 1. 1. 2022, která přebírá výše zmíněné odpady, povinnost předat své obci, na jejímž území se nachází, údaje o hmotnosti převzatých druhů odpadů a zároveň o zařízeních určených pro nakládání s odpady, kterým převzaté odpady předala, za předchozí kalendářní rok. Ke splnění této povinnosti použijí školy Formulář předání údajů o odpadech v rámci školního sběru, který najdou ve vyhlášce č. 273/2021 Sb., Vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady. Formulář je v příloze č. 3, této vyhlášky, kde školy najdou vysvětlivky, které jim pomohou k vyplnění formuláře.
Vydáno: 13. 01. 2022
Jsou příspěvkové organizace (MŠ, ZŠ) povinným subjektem dle připravovaného zákona o ochraně oznamovatelů?
Vydáno: 13. 01. 2022
Doučujeme žáky ohrožené školním neúspěchem ze šablon. V duchu dříve vedených výkladů k práci učitele dostanou tito učitelé po ukončeném celku počtu hodin doučování odměnu. S nástupem Národního plánu doučování v září 2021 musí učitel doučovat v rámci tohoto plánu na základě DPP a to ještě maximálně za 250 Kč  za hodinu. Jedná se o „stejnou práci“, ke které má být v rámci organizace přistupováno úplně jinak a ještě i výrazně jinak finančně hodnoceno. Právě jsem obdržela zprávu z MŠMT, kde jejich doučování na DPP za 250 Kč má pokračovat dále. Šablony tady byly dříve. Asi nikoho tyto souvislosti na MŠMT nezajímají. Prosím o radu co s tím?
Vydáno: 10. 01. 2022
Lze financovat antigenní testy zaměstnanců školy z fondu FKSP? Z doporučení pana ministra bychom je měli hradit z provozu nebo ONIV.
Vydáno: 10. 01. 2022