Poradna - strana 1

Může student, který splnil poslední ročník studia na VOŠ, ale neodevzdal absolventskou práci, konat absolutorium? 
Vydáno: 03. 12. 2024
Od 1. 12. má dítě v mateřské škole dle doporučení poradny nárok na asistenta pedagoga. K datumu 29. 11. se mi stále nepodařilo doporučenou pozici obsadit. Je nějaká časová lhůta na získání AP nebo se musím striktně řídit doporučením? 
Vydáno: 03. 12. 2024
Co musí obsahovat Pracovní posudek zaměstnance? Jedná se o žádost bývalého ředitele, který žádá o vytvoření posudku po ukončení jeho pracovního poměru k 31. 10. 2024. 
Vydáno: 02. 12. 2024
Učitelka MŠ má rozvrženou přímou pracovní dobu. Může v rámci jednoho týdne ředitel nařídit změnu rozvržení přímé pracovní činnosti? Například v pondělí místo PPČ 7:00 - 13:00 bude učitelka MŠ pracovat 7:00 - 14:00 a v úterý místo 7:00 - 13:00 pracovat jen do 12:00? Může takto JEDNORÁZOVĚ změnit rozvržení PPČ i v rámci několika týdnů? Kdy učitelka v jednom týdnu odpracuje o hodinu PPČ více a v dalším týdnu si ji "vybere"? Nemyslím tím situaci, kdy je PPČ rozvržena stabilně nerovnoměrně. Ředitel může nařídit až 4 hodiny PPČ týdně navíc. Jak dlouho dopředu musí o tomto informovat učitele MŠ pokud tyto hodiny jsou v rámci rozvržené pracovní doby? Pokud by tyto hodiny zasahovaly mimo rozvrženou pracovní dobu, je lhůta pro informování jiná?
Vydáno: 02. 12. 2024
Musí ředitel přijmout žáka k základnímu vzdělávání (mimo zápis do 1. ročníku) pokud se rodina přistěhovala a v dané obci nemá trvalé bydliště, škola tedy není žákovou spádovou školou?
Vydáno: 01. 12. 2024
Jak se posuzuje IVP na uměleckém oboru školy, např. Textilní výtvarnictví, kde je nutná přítomnost žáka na výuce. Lze IVP nepovolit? A v jakých případech? 
Vydáno: 01. 12. 2024
ŠPZ doporučilo pro žáka SŠ IVP. Rodič však zpracování IVP odmítl s tím, že se žák bude vzdělávat bez IVP. Jsme povinni tento IVP zpracovávat? 
Vydáno: 01. 12. 2024
Měl bych dotaz k poskytování informací o průběhu a výsledcích vzdělávání zákonným zástupcům podle § 21 odst. 3 školského zákona u zletilého žáka. Toto právo rodiče (zákonného zástupce) je vázáno na plnění vyživovací povinnosti. V jakém případě a na základě čeho je ale možné tvrdit, že rodič vyživovací povinnost neplní a tudíž na poskytování informací právo nemá? Konkrétně řešíme tento případ: Naše zletilá žákyně si nepřeje, aby o jejích studijních výsledcích byla informována její matka. Důvodem je psychický nátlak na dceru v souvislosti se známkami. Dále také informace z rozvrhu, z čehož jde vyčíst kdy se kde nachází, čehož matka využila v nátlaku na svou mladší dceru, která tím pádem byla sama doma. Rodiče žákyně jsou stále manželé, ale skoro dva roky žijí odděleně. K rozvodovému soudu se schyluje. Matka stále má nebo si vyžaduje přístup k domovu dcer, které žijí s otcem. Dle žákyně matka neplní vyživovací povinnost, peníze ji pravidelně neposílá. Sama se v tomto bude obracet na soud, jelikož jakožto stále studující má nárok na podporu od matky. Žákyně tvrdí, že sama musí žádat soud, aby matce přikázal platit příspěvky. 
Vydáno: 29. 11. 2024
Je možné povolit IVP žákovi střední školy, který se vzdělává ve studijním oboru denní formy z důvodu jeho budoucího zaměstnání? Jako závažný důvod uvádí kritickou finanční situaci a nutnost přechodu z DPČ na hlavní pracovní poměr, čímž nebude schopen absolvovat denní formu studia.
Vydáno: 29. 11. 2024
Je možné, aby zřizovatel změnil rozhodnutí ředitele? Ředitel udělil podmínečné vyloučení na dobu jednoho roku a zřizovatel po odvolání rodiče, zkrátil tuto dobu na čtyři měsíce.
Vydáno: 28. 11. 2024
Na našem Gymnáziu se povinně maturuje z dvou předmětů profilově, tj. se povinně skládá maturitní zkouška ze 4 předmětů. V zákoně je dáno, že je možné nahradit jednu povinnou zkoušku z cizího jazyka pouze v případě, že koná žák povinnou profilovou zkoušku alespoň ze 4 předmětů. Mám nyní tři otázky. -Pokud si u nás na škole žák zvolí ve státní části matematiku, nelze mu uznat v profilové části zkoušku z cizího jazyka jako povinnou v žádném případě, i kdyby měl další profilové zkoušky nepovinné. Je to tak? -Pokud si žák na naší škole zvolí matematiku ve státní části, v profilové maturuje například z ČJ, ZSV a INFORMATIKY, lze uznat certifikátem anglický jazyk jako nepovinnou zkoušku? 
Vydáno: 28. 11. 2024
Na školní zahraniční výlet jede sourozenec žáka školy, osoba, která není žákem školy. Není školou pojištěn, nevztahuje se na ní školní řád. Jak správně tuto situaci řešit?
Vydáno: 27. 11. 2024
Jak se má zachovat vychovatelka při předávání dítěte zákonnému zástupci, který přijel autem a vykazuje známky opilosti nebo má vychovatelka podezření, že je ZZ pod vlivem drog? 
Vydáno: 27. 11. 2024
Odvolaný ředitel školy. Zaměstnavatel pro něj nemá odpobídající pracovní zařazení a následuje výpověď. Překážka na straně zaměstnavatele - zaměstnanec čerpá náhradu platu. Může stanovit nový ředitel školy odměnu tomuto zaměstnanci, který pobírá pouze náhradu platu? Odměna je součástí platu. Ale zaměstnanec plat již nepobírá, nýbrž náhradu platu. 
Vydáno: 15. 11. 2024
Jsme SŠ PO zřízená JMK. V současné době probíhá výstavba venkovního multifunkčního hřiště (umělý povrch s běžeckým oválem, uvnitř kterého je hrací plocha, na které jsou branky, vše oploceno). Financování investice je ze tří zdrojů: inv.příspěvek zřizovatele, příspěvek městyse obce, ve které sídlí škola a část z vlastního invest.fondu. Zatím neproběhla kolaudace. Můžeme do ceny pořízení investice zahrnout okolní sadbové úpravy, které přímo navazují na hranici hřiště? Cena 294 000 Kč. Škola také zajistila dovoz zeminy pro úpravu okolí za 6 000Kč. Dále pořízení zahradního domečku pro úschovu nářadí k tomuto hřišti. Cena 43 990 Kč, bude spojen se zemí na zabetonovaných patkách v bezprostřední blízkosti hřiště. Mohou být tyto náklady jako investiční a vstupovat do vstupní ceny hřiště? 
Vydáno: 04. 11. 2024
Studentské fórum naší školy – osmileté a čtyřleté gymnázium – se na mě obrátilo s dotazem, zda mohou žáci opouštět školu v době přestávky mezi hodinami. Jedná se jim konkrétně o druhou přestávku, která je 20 min a chtěli by si zajít nakoupit mimo školu (do Lidlu). Já jsem jim sdělila, že škola má odpovědnost za jejich bezpečí po celou dobu vyučování, tj. i o přestávkách. Oni navrhují, že by jejich rodiče požádali o uvolnění ze školy na tu dobu. Mně to ale přijde divné, žádat o uvolnění na velkou přestávku a jít do Lidlu. Prosím o informaci, zda chápu odpovědnost školy správně a správně jim Lidl nedovoluji. Od 18 let samozřejmě mohou.
Vydáno: 31. 10. 2024
Je možné na základě žádosti zákonných zástupců uvolnit žáka základní školy z výuky na účast na sportovních trénincích? Zákonný zástupce podal žádost, kde chce 4× týdně uvolnit zcela nebo částečně ze závěrečných hodin a dále žádá omlouvání pozdních příchodů na první vyučovací hodinu z důvodu ranních tréninků. Rád by využil možnosti individuálního vzdělávacího plánu, svoji žádost dokládá vyjádřením sportovního oddílu se zdůvodněním, že by žák „chtěl zlepšit své výsledky na republikové úrovni“. Jak máme jako škola v rámci legislativního rámce postupovat? 
Vydáno: 28. 10. 2024
Je možné, abychom jako základní škola (příspěvková organizace) poskytovali zaměstnancům v rámci zaměstnaneckých benefitů uvedených v kolektivní smlouvě tzv. sick days? Upravuje tuto problematiku nějaká právní norma? 
Vydáno: 28. 10. 2024
Učitel střední školy má HPP a náplň práce klasického pedagogického pracovníka. Jak se dá řešit situace, kdy tohoto učitele chceme vyslat na prezentační akci školy např. Kam po ZŠ? Musí mít DPP na tuto akci? Jestliže musí mít DPP s ohledem na náplň práce, jak správně rozvrhnout pracovní dobu, když je prezentační akce v době od 8 do 16 hodin? Akce je tedy ve stejné době jako HPP. Má ředitel možnost vyslat učitele v rámci HPP a za jakých podmínek?
Vydáno: 28. 10. 2024
Jsme základní škola, která vaří denně cca 800 obědů. Ve vnitřním řádu školní jídelny je stanoveno, že nevyzvednuté obědy v daný den jsou přednostně na konci stravovací doby nabídnuty jako přídavek žákům, kteří mají zájem. Dále je v řádu stanoveno, že pokud nejsou vydány nevyzvednuté obědy žákům z důvodu jejich nezájmu, je možno prodat oběd či jeho část formou zbytkového obědu za sníženou cenu. Také platí, že zbytkový oběd si nemůže koupit zaměstnanec ani žák, pokud v daný den nemá zaplacen svůj oběd. V rámci kontrolní činnosti nám bylo sděleno, že škola nesmí žádný „zbytkový“ oběd prodat, ale musí dané jídlo dát do odpadu. Jaký je správný postup, který odpovídá platné legislativě?
Vydáno: 23. 10. 2024