Ing. Mgr. Andrea Šimáková

  • Článek
Cílem článku je popsat a pomocí příkladů demonstrovat změny právních předpisů, které ovlivňují přerušení činnosti/provozu školní družiny, stanovení úplaty za zájmové vzdělávání ve školní družině a poskytování podpůrných opatření ve školní družině.
Vydáno: 23. 02. 2021
  • Článek
Moje dítě přineslo domů v sešitku, kde si s paní družinářkou vyměňujeme různé vzkazy (např. kdo a kdy vyzvedne dítě), reklamní letáček na pojištění, kterým si paní družinářka přivydělává. Děti si ho dokonce samy vystřihovaly a lepily do sešitku... Doma jsme toto sdělení měli jako všechny ostatní podepsat. Domnívám se, že se jedná o osobní mimoškolní komerční aktivitu paní družinářky a že taková věc do školy nepatří. Paní družinářku jsem kontaktovala a snažila se jí vysvětlit, že její jednání je nevhodné. Ona se bránila, že jí škola nezakázala si přivydělat a ona nemá jinou možnost být v kontaktu s jinými potenciálními klienty, než jsou rodiče dětí. Bohužel jdu na to jen svým selským rozumem - poraďte mi, čím mohu argumentovat (zákon?), pokud bych se proti tomu chtěla dále ohradit. Jak jsem zjistila, podobné aktivity nejsou na školách zas tak výjimečné, bylo by možné říct k tomu pár slov?
Vydáno: 24. 04. 2017
  • Článek
Na školská zařízení pro zájmové vzdělávání v právní formě, kterou připouští § 8 (příspěvková organizace, školská právnická osoba atd.) zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, zapsaná do rejstříku škol a školských zařízení, se vztahuje novela školského zákona č. 82/2015 Sb., která nabude účinnosti 1. září 2016.
Vydáno: 21. 06. 2016
  • Článek
Můj syn zničil ve školní družině fotografii sportovního klubu XY s podpisy. Udělal klukovinu, kdy „propíchal“ oči lidí na fotce špendlíkem. Není to skoro ani vidět, ale bohužel se již stalo. Paní vychovatelka po nás chce škodu samozřejmě uhradit (což mi přijde naprosto normální), ale bohužel to po nás chce formou náhrady. A to tak, že musíme sehnat stejnou fotografii s podpisy. Bohužel je nyní sportovní sezona ukončena, a já se tedy obrátila přímo na sportovní klub. Odpověděli, že mi fotku pošlou, ale bohužel jsme ji doposud neobdrželi. Syn mi nyní přišel ze školy s tím, že mu paní vychovatelka sdělila, že nedostane vysvědčení, pokud fotografii nepřinese. Chtěla jsem se zeptat, zda je nutné škodu nahradit tak, že musíme fotografii přinést. Samozřejmě jsem ochotna za škodu a za synovu hloupost zaplatit, ale přijde mi neúměrné celou věc řešit takto. Prosím o radu, jak se mám k věci postavit. (Tazatelkou je zákonná zástupkyně žáka.)
Vydáno: 10. 11. 2015
  • Článek
Vyhláška č. 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání, v § 10 odst. 2 stanoví, že oddělení školní družiny se naplňují do počtu 30 účastníků. Jedná se o účastníky v pravidelné činnosti, kteří jsou přijímáni ředitelem/ředitelkou školy na základě písemné přihlášky (dle § 9 odst. 4 vyhlášky).
Vydáno: 01. 08. 2015
  • Článek
Potřebuji poradit v tom, zda může být do školní družiny přijat žák bez přihlášky. Nejedná se o dohled v době mezi dopoledním a odpoledním vyučováním. Může rodič požadovat školní družinu nepravidelně, např. 1x za 14 dní bez přihlášky v případě, že to potřebuje z osobních důvodů (např. rodič si jde něco vyřídit na úřady)? Kdo potom nese zodpovědnost za žáka v případě úrazu? Domnívám se, že v tomto případě je přihláška nutná. (Tazatelkou je ředitelka základní školy.)
Vydáno: 01. 08. 2015
  • Článek
Výchovná opatření jako podmíněné vyloučení a vyloučení dle § 31 školského zákona se vztahují též na školská zařízení. Vychovatel/vychovatelka ve školní družině nemají ze zákona pravomoc kázeňská opatření udělovat. Vychovatelé však mohou navrhnout kázeňské opatření, které by mělo být řádně odůvodněno, a návrh předat řediteli školského zařízení nebo třídnímu učiteli účastníka zájmového vzdělávání, kteří mohou kázeňská opatření udělovat.
Vydáno: 21. 05. 2015
  • Článek
Připravujeme ve spolupráci s odborem pro mládež MŠMT Ing. Mgr. Andrea Šimáková     Za jakých podmínek mohu vyloučit žáka ze školní družiny? Žák je neukázněný, nechce společně vykonávat...
Vydáno: 21. 05. 2015
  • Článek
Mohou být účastníky zájmového vzdělávání ve školním klubu (dále též jen „klub“) i žáci střední školy - nejen žáci v nižším stupni šestiletého nebo osmiletého gymnázia nebo žáci odpovídajícího ročníku osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře?
Vydáno: 15. 03. 2015
  • Článek
Školní kluby jsou jedním z druhů školských zařízení, a to školskými zařízeními pro zájmové vzdělávání dle § 7 odst. 5 školského zákona č. 561/2004 Sb.: „Druhy školských zařízení jsou zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků, školská poradenská zařízení, školská zařízení pro zájmové vzdělávání, školská účelová zařízení, školská výchovná a ubytovací zařízení, zařízení školního stravování, školská zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a školská zařízení pro preventivně výchovnou péči.“
Vydáno: 15. 03. 2015
  • Článek
Asistent pedagoga Ing. Mgr. Andrea Šimáková     Do 1. třídy základní školy má nastoupit žák s Aspergerovým syndromem. V doporučení zprávy z psychologického vyšetření je konstatována potřeba vysoké...
Vydáno: 28. 01. 2015
  • Článek
Je třeba upřesnit, že žáci se zdravotním postižením by neměli být zařazováni pod obecné kritérium zdravotní způsobilosti, ale mají se v souladu s ustanovením § 16 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), pokládat za žáky/děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Dítětem, žákem a studentem se speciálními vzdělávacími potřebami je osoba se zdravotním postižením, zdravotním znevýhodněním nebo sociálním znevýhodněním.
Vydáno: 28. 01. 2015
  • Článek
Možnost poskytovat vzdělávání a školské služby za úplatu dává zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon). Zájmové vzdělávání je vzděláváním, které neposkytuje stupeň vzdělání, proto se na něj vztahuje § 123 odst. 2: „Vzdělávání, které neposkytuje stupeň vzdělání, lze poskytovat za úplatu, která je příjmem právnické osoby vykonávající činnost dané školy nebo školského zařízení.“
Vydáno: 18. 11. 2014
  • Článek
Zájmové vzdělávání je ve školském prostředí a školské legislativě poměrně novým pojmem, přestože v České republice mají zájmové činnosti dětí a mládeže ve volném čase dlouhou tradici. Do školských právních předpisů bylo zakotveno zákonem č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), který nabyl účinnosti 1. ledna 2005.
Vydáno: 24. 09. 2014