Odpovědnost žáka za zničení věci ve školní družině

Vydáno:

Můj syn zničil ve školní družině fotografii sportovního klubu XY s podpisy. Udělal klukovinu, kdy „propíchal“ oči lidí na fotce špendlíkem. Není to skoro ani vidět, ale bohužel se již stalo. Paní vychovatelka po nás chce škodu samozřejmě uhradit (což mi přijde naprosto normální), ale bohužel to po nás chce formou náhrady. A to tak, že musíme sehnat stejnou fotografii s podpisy. Bohužel je nyní sportovní sezona ukončena, a já se tedy obrátila přímo na sportovní klub. Odpověděli, že mi fotku pošlou, ale bohužel jsme ji doposud neobdrželi. Syn mi nyní přišel ze školy s tím, že mu paní vychovatelka sdělila, že nedostane vysvědčení, pokud fotografii nepřinese. Chtěla jsem se zeptat, zda je nutné škodu nahradit tak, že musíme fotografii přinést. Samozřejmě jsem ochotna za škodu a za synovu hloupost zaplatit, ale přijde mi neúměrné celou věc řešit takto. Prosím o radu, jak se mám k věci postavit. (Tazatelkou je zákonná zástupkyně žáka.)

Odpovědnost žáka za zničení věci ve školní družině
Ing. Mgr.
Andrea
Šimáková,
ODPOVĚĎ:
Situaci, kdy dojde k nějakému poničení zařízení či vybavení školy, by měl ve škole upravovat školní řád a ve školní družině (ve školském zařízení) vnitřní řád. V případě, že právnická osoba vykonává činnost více škol a školských zařízení, může vnitřní řád vydat jako samostatný dokument nebo jako samostatnou část společného dokumentu s ostatními školními řády a vnitřními řády.
Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), stanoví:
§ 30
Školní řád, vnitřní řád a stipendijní řád
(1) Ředitel školy vydá školní řád; ředitel školského zařízení vnitřní řád. Školní řád a vnitřní řád upravuje
a)
podrobnosti k výkonu práv a povinností dětí, žáků, studentů a jejich zákonných zástupců ve škole nebo školském zařízení a podrobnosti o pravidlech vzájemných vztahů s pedagogickými pracovníky,
b)
provoz a vnitřní režim školy nebo školského zařízení,
c)
podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků nebo studentů a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí,
d)
podmínky zacházení s majetkem školy nebo školského zařízení ze strany dětí, žáků a studentů.
(2) Školní řád obsahuje také pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků a studentů.
(3) Školní řád nebo vnitřní řád zveřejní ředitel na přístupném místě ve škole nebo školském zařízení, prokazatelným způsobem s ním seznámí zaměstnance, žáky a studenty školy nebo školského zařízení a informuje o jeho vydání a obsahu zákonné zástupce nezletilých dětí a žáků.“
Z uvedeného vyplývá, že školní řád nebo vnitřní řád školní družiny by měl stanovit podmínky zacházení s majetkem školského zařízení a měl by upravovat i situaci, kdy dojde k jeho poničení. Doporučuji proto tazatelce, aby se s řádem seznámila, neboť musí být zveřejněn a žáci i zákonní zástupci s ním musí být seznámeni. Tam by měla nalézt postup, jak danou situaci řešit. Současně si v této souvislosti dovoluji upozornit na skutečnost, že ve školní družině se nedává vysvědčení, to přísluší třídní učitelce za povinnou výuku, proto nemůže paní vychovatelka rozhodnout o nevydání vysvědčení. Může však jako podklad ke kázeňským opatřením navrhnout třídní učitelce např. udělení napomenutí třídního učitele v souvislosti s poničením výzdoby školní družiny (dle § 17 odst. 3 vyhlášky č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky). Vychovatelka sama kázeňská opatření udělit nemůže. Vzhledem ke vstřícnému přístupu zákonných zástupců žáka však předpokládáme, že se daná záležitost vyřeší buď náhradní fotografií či finanční náhradou škody za ni a se žákem se daná záležitost vyřeší domluvou.

Související dokumenty