Ing. Petra Schwarzová - strana 2

  • Článek
Je možné, aby zaměstnanec, který je na mateřské dovolené, měl nárok na stravování, resp. odebíral obědy, které jsou částečně hrazené z FKSP?
Vydáno: 15. 12. 2020
Vykazujeme žáky, kteří dle podpůrných opatření mají nárok na pedagogickou intervenci. Zároveň máme z dotačního programu  kroužek doučování, který jsme otevřeli pro tyto žáky. Zajímá nás, zda je možné tyto intervence platit přednostně z dotačního projektu.  Domníváme se, že hlavní je poskytnout dětem intervenci a na její formě tolik nezáleží. Finanční prostředky poskytnuté krajem na intervenci nám zatím zůstávájí na mzdovém účtu a použijeme je na odměny na konci školního roku. Je to takhle možné?
Vydáno: 22. 11. 2020
Při pracovnělékařských prohlídkách vyžaduje závodní lékař výpis ze zdravotní dokumentace zaměstnance. Ten je vystaven jeho praktickým lékařem za úplatu. Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci náklady uhradit. Doklad je však vystaven na jméno zaměstnance, nikoliv na zaměstnavatele. Jak správně postupovat? Je možno zaměstnanci takový doklad proplatit? 
Vydáno: 04. 11. 2020
1. Je možné zaplatit z FKSP zaměstnancům pořízení klimatizace do sborovny? Předpokládám dle § 4 odst. 4 – zlepšení pracovních podmínek. 2. Lze zaplatit z FKSP zaměstnancům nákup ochranných pomůcek pro výuku v době epidemie? Jde mi konkrétně o štíty, případně roušky apod. Jediný paragraf, který mne napadá, je výše zmíněný. 3. Zaměstnanci mají ve smlouvě napsáno místo výkonu práce adresu zaměstnavatele. Podle toho dostávají stravenky, na které mají nárok, pokud jsou alespoň tři hodiny v práci. Nyní během distanční výuky však bude většina z nich pracovat z domu, ovšem prokazatelně budou pracovat se žáky on-line skrze videokonferenční hovory. Tím ovšem nenaplní podmínku být na pracovišti určitou dobu. Je mi jasné, že to lze vyřešit skrze dodatek k pracovní smlouvě o dalším místě výkonu práce, které by bylo jejich trvalé bydliště, ovšem to bychom museli tisknout spoustu papírů, čemuž bychom se rádi vyhnuli. Je možné situaci vyřešit pouze pokynem ředitele školy, že po dobu distanční výuky (případně pevně časově ohraničený termín) "rozhodl ředitel školy, že místo výkonu práce je kromě adresy školy také adresa trvalého bydliště každého zaměstnance"?
Vydáno: 05. 10. 2020
  • Článek
Je třeba si uvědomit, že všechny činnosti ředitele při řízení školy musejí být realizovány v souladu s aktuální legislativou. Pro ředitele jistě není jednoduché sledovat všechny legislativní změny a správně podle nich rozhodovat. K výrazným změnám v legislativě dotýkajícím se i škol došlo s účinností od 1. 1. 2020 novelizací vyhlášky č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, provedenou vyhláškou č. 357/2019 Sb. Jelikož součástí managementu ředitele je i správné hospodaření s FKSP, zaměříme se v článku na tvorbu a správné čerpání fondu v souladu s výše uvedenou novelou.
Vydáno: 22. 09. 2020
S účinností od 1. 1. 2020 novelizací vyhlášky č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, provedenou vyhláškou č. 357/2019 Sb.
Vydáno: 16. 09. 2020
  • Článek
Na co lze použít úplatu za zájmové vzdělávání ve školní družině? Můžeme např. nakoupit skříně?
Vydáno: 18. 02. 2020
  • Článek
Velké množství právnických osob vykonává činnost více druhů škol (typicky činnost mateřské školy a základní školy nebo činnost střední a vyšší odborné školy). Cílem článku je popsat vztah, na základě kterého se v případě uvedených právnických osob určí normativ nepedagogických zaměstnanců na ředitelství, a zasadit jej do celkového výpočtu limitu počtu nepedagogických zaměstnanců.1)      
  • Článek
Cílem článku je popsat základní pravidla financování středních škol, a to pedagogické a nepedagogické práce, která se od 1. 1. 2020 uplatní v rámci reformy financování regionálního školství. Text je věnován „běžným“ středním školám, a to gymnáziím a středním odborným školám. Informace o reformě financování středních škol nebo tříd zřízených podle § 16 odst. 9 školského zákona (PHmax, PHAmax) jsou zveřejněny v Řízení školy online.
Reforma financování regionálního školství v nemalém rozsahu zasáhne všechny typy středních škol, a to již zanedlouho, k 1. 1. 2020.
  • Článek
Součástí školy je i MŠ, která nemá ředitelku, pouze vedoucí učitelku. Počítá se PHmax pro MŠ přesto samostatně?
Vydáno: 22. 10. 2019
Následujícím rozborem finančních prostředků, které jsou základní a mateřské škole zřízené krajem, obcí nebo svazkem obcí (dále jen „základní škola“, „mateřská škola“) přiděleny ze státního rozpočtu. Autorky navazují na články věnované PHmax základní a mateřské školy publikované v Pracovní situaci "Reforma financování" (a dále v časopisech Řízení školy č. 6/2019 a Speciálu pro MŠ 3/2019.1))
Jak na reformu financování školství - pedagogičtí pracovníci základní školy Reforma financování regionálního školství bude v souladu se školským zákonem zahájena 1. 1. 2020. Je však vhodné, aby organizační změny s ní spojené základní školy realizovaly již k 1. 9. 2019.1)  Cílem pracovní situace je popsat princip financování pedagogických pracovníků základních škol a tím přispět k včasné přípravě organizačních změn.
Právní předpisy Orientace v oblasti reformy financování regionálního školství je založena na znalosti a použití právních předpisů. Pravidla spojená s reformou financování regionálního školství, a to školních družin a školních klubů, jsou zakotvena v následujících právních předpisech2): zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění (dále jen "školský zákon"); nařízení vlády č. 75/2005 Sb., o stanovení rozsahu přímé vyučovací, přímé výchovné, přímé speciálně pedagogické a přímé pedagogicko-psychologické činnosti pedagogických pracovníků, v platném znění; vyhláška č. 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání, v platném znění3); vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, v platném znění; vyhláška č. 310/2018 Sb., o krajských normativech.
Financování práce pedagogických pracovníků školní družiny zřizované krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí ze státního rozpočtu je založeno na maximálním počtu hodin přímé pedagogické činnosti financovaném ze státního rozpočtu (PHmax).
  • Článek
Cílem článku je vyčlenění základních pravidel financování školní družiny a školního klubu zřizovaných krajem, obcí a svazkem obcí od 1. 1. 2020.
  • Článek
Následujícím rozborem finančních prostředků, které jsou základní a mateřské škole zřízené krajem, obcí nebo svazkem obcí (dále jen „základní škola“, „mateřská škola“) přiděleny ze státního rozpočtu, autorky navazují na články věnované PHmax základní a mateřské školy publikované v Řízení školy č. 6/2019 a Speciálu pro MŠ 3/2019.1)
  • Článek
Jako právní subjekt máme 3 školní jídelny se samostatnou účetní evidencí a samostatnými vedoucími školních jídelen. Vždy to bylo tak, že se zaměstnanci v rámci závodního stravování stravovali ve školní jídelně, která patří k budově, kde pracují. A tak nevznikal žádný problém, neboť navštěvovali pouze jednu jídelnu, nikdy je nestřídali. Nástupem nového zaměstnance se vše změnilo. Problém je v tom, že když si nevybere ze dvou jídel v jídelně, která patří k budově, objedná si oběd v naší jiné školní jídelně. Dochází tím k problému s evidencí ŠJ a není to spravedlivé vůči ostatním zaměstnancům. Kdyby se takhle stravovali všichni, vznikl by absolutní chaos.
Vydáno: 11. 06. 2019
  • Článek
Reforma financování regionálního školství bude v souladu se školským zákonem zahájena 1. 1. 2020. Je však vhodné, aby organizační změny s ní spojené základní školy realizovaly již k 1. 9. 2019.1) Cílem článku je popsat princip financování pedagogických pracovníků základních škol a tím přispět k včasné přípravě organizačních změn.
  • Článek
Reforma financování regionálních škol, včetně mateřských, bude v souladu se školským zákonem zahájena 1. 1. 2020. Je však vhodné, aby organizační změny s ní spojené mateřské školy realizovaly již k 1. 9. 20191) . Cílem článku je popsat princip financování pedagogických pracovníků mateřských škol a tím přispět k včasné přípravě organizačních změn mateřské školy.