Tomáš Paprštein: Mým úkolem je dostat téma zneužívání do škol

Vydáno: 13 minut čtení

Je určitě více než obtížné přetavit vlastní velmi negativní životní zkušenost do pomoci ostatním. Tomáš Paprštein to dokázal. Sám byl jako žák základní školy několik let sexuálně zneužíván třídním učitelem a nyní, v dospělosti, jezdí po školách, vydává knihu a nabízí besedy, během nichž popisuje, co se mu stalo, ale hlavně radí, jak tomu předejít. „Chci ukázat, že i tak těžké zkušenosti se dají zvládnout a že jde začít žít hezký život.“ Onen učitel svou vinu dodnes popírá a po uplynutí podmíněného trestu se vrátil k pedagogické profesi.

Tomáš Paprštein: Mým úkolem je dostat téma zneužívání do škol
Mgr.
Michaela
Váchová
Odborná editorka Učitelského měsíčníku
aspigetpic?section=7&pictype=2&EagriUserAddr=0.0.0.0&Id=19622.jpg
Je pro vás těžké hovořit o tom, co se v dětství stalo?
Dnes už ne. Dnes cítím, jak moc velký smysl to má. Už je to ale několik let. Tehdy jsem se bál. Chyběl mi někdo, kdo by mi více naslouchal a dodal mi tu správnou odvahu nebo mě nasměroval na správné místo. Dnes už o všem mluvím zcela otevřeně, do detailů. Jezdím na besedy do škol a na přednášky. Zároveň je ale mluvení o mém příběhu určitě i formou jakési autoterapie.
Podařilo se vám se s traumatem vypořádat?
Dodnes na sobě samozřejmě cítím následky. Trauma není něco, s čím se lze vypořádat jen tak, de