Každoročně se zástupci 10 žákovských parlamentů z celé ČR scházejí na půdě Senátu, aby veřejnosti představili své nejúspěšnější projekty. Letošnímu, 9. ročníku akce „Co dělají školy pro demokracii?“ předcházelo online hlasování veřejnosti, do kterého se zapojilo přes 1 355 hlasujících. Titul nejinspirativnější projektu roku si odnesl projekt Stop plastovým obalům žákovského parlamentu ze Základní školy TGM v Milovicích.
Co dělají školy pro demokracii? Vyhlášení nejinspirativnějšího žákovského projektu roku 2019
Ing.
Veronika
Pevná
komunikace a fundraising, Centrum pro demokratické učení, o. p. s.
Cesta ze třídy do Senátu
Dostat se do Senátu k mikrofonu stojí děti nemalé úsilí. Nejprve je třeba se žákovským parlamentem uskutečnit nějaký zajímavý projekt a přihlásit ho do soutěže „Co dělají školy pro demokracii?“. Z přihlášených projektů vyberou zástupci pořádající organizace Centra pro demokratické učení 10 škol, které natočí o svém projektu krátké video. Všechna soutěžní videa jsou představena veřejnosti v rámci online hlasování. Vítěz získává Cenu veřejnosti. V letošním roce nejvíce lidí zaujal projekt Retro den: první republika od žákovského parlamentu ze Základní školy JUDr. Josefa Mareše ve Znojmě, který měl za cíl připomenout si a oslavit 100 let fungování naší republiky.

Retro den: první republika a žáci ze Základní školy JUDr. Josefa Mareše ve Znojmě
Na slavnostní prezentaci, která se konala na půdě Senátu v honosném hlavním sálu, prezentovalo všech 10 žákovských parlamentů své projekty před porotou složenou ze senátorů a celebrit a také před hosty. Všichni přítomní účastníci pak na místě znovu hlasovali, aby rozhodli o celkovém vítězi.
Stop plastovým obalům – nejinspirativnější projekt roku 2019
Hlavní myšlenkou a motivací dětí bylo snížit nadužívání plastových obalů a nahradit je obaly látkovými (pytlíky a tašky). Do svého záměru žáci zapojili své spolužáky, rodiny, veřejnost i seniory. Veřejnou výzvou v místním rozhlase a tisku si zařídili dostatek materiálů (látek a nití) na výrobu krásných látkových tašek. Oslovili také obchodníky ve městě Milovice, aby lidem používání látkových obalů umožnili. Tyto obchody byly následně označeny logem projektu. K propagaci myšlenky snížit spotřebu plastů v běžném životě uspořádali parlamenťáci pro širokou veřejnost velikonoční jarmark, kde bylo možné si látkové obaly zakoupit.

Nejinspirativnější projekt roku 2019 si odnesli žáci ze Základní školy TGM v Milovicích.

Všichni účastníci a hosté devátého ročníku akce „Co dělají školy pro demokracii?“
Vítězný projekt zhodnotila porota následujícími slovy:
*
Marek Hilšer (senátor): „Moc oceňuji to, že jste si našli nějaký konkrétní problém, nějaký vážný problém, protože otázka životního prostředí je dneska vážnou otázkou, a že jste zároveň i hledali způsob, jak ten problém vyřešit. Samozřejmě také zapojení ostatních lidí na výrobě tašek je skvělá věc.“
*
Klára Šimáčková Laurenčíková (předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání): „Považuji za úžasné, že jste si vybrali tak důležité téma, jako je ochrana životního prostředí a zmírňování zátěží, které člověk do přírody přináší. Děkuji za to a chtěla bych ocenit i to, že jste se snažili zapojit co nejširší komunitu včetně seniorů, kteří se někdy mohou cítit osamocení nebo přehlížení.“

Porota ocenila i hodnotila jednotlivé projekty.
Zaměření ostatních projektů bylo různé, od mezigenerační spolupráce s domovem seniorů a charitativních sbírek přes oslavy 100. výročí republiky či ekologicky laděné projekty až po výrobu Ježíškovy schránky nebo místa pro komunitní setkávání. Všechny spojovala společná chuť aktivně měnit svět kolem sebe a zapojovat do toho další lidi. Porota ocenila všechny projekty především pro jejich přesah do komunity, zájem o seniory a propojení s nimi, zájem o hendikepované lidi a jejich podporu a v neposlední řadě snahu zlepšit životní prostředí kolem nás.
Akci, na které vznikla úžasná neformální atmosféra, uspořádala organizace CEDU – Centrum pro demokratické učení, jež vzdělává školy a metodicky podporuje učitele a žáky v tom, jak ve školách efektivně rozvíjet odpovědné podílení se dětí na školním životě. Vedle toho sdružuje školy se žákovskými parlamenty z celé ČR. Videa z letošního i minulých ročníků je možné si prohlédnout na YouTube kanálu Škola pro demokracii. Máte nějaký zajímavý projekt, na který jste hrdí? Neváhejte se přihlásit do dalšího ročníku.
Foto: Jan Krčmář