Knihy
- Článek
Německá autorka Hergen Sasse přináší ve své knize Konflikty v mateřské škole zajímavý pohled na jejich zvládání pomocí nenásilné komunikace.
- Článek
Publikace zaujme již titulní stranou s veselými dětmi a výraznou kavkou mezi písmenky. Ilustrace v knize jsou pozitivní, přehledné a černobílé. Lákají k činnostem, podněcují dětskou fantazii a děti si je mohou samy vybarvovat. Neobvyklý nápad je průvodce knihou – kavka Povídavka. Autorka využila ptáčka, který se jako ostatní krkavcovití umí naučit napodobovat lidskou řeč a zvuky.
- Článek
V současné době se výchově k demokracii (nebo také problematice výchovy k demokratickému občanství) dostává větší pozornosti nejen v odborných kruzích, ale i v mainstreamových médiích. Často je diskutována otázka, jak ji uchopit, aby pro žáky byla zajímavá a srozumitelná, i jak ji představit, aby se z ní nestala politická agitace ve prospěch nějaké politické strany. Téma se často otevírá například v době konání studentských voleb, organizovaných na středních školách Člověkem v tísni, které velmi často otevírají otázku, zda politika do škol patří, či nikoli.
- Článek
V tomto roce uběhne 80 let od konce druhé světové války. Víme, že je důležité si tuto historickou událost neustále připomínat. Stejně tak je nutné vědět, co jí předcházelo a co následovalo. Konec války s sebou přinesl radost, štěstí a hlavně naději, že už bude jen lépe. Ale platilo to pro všechny?
- Článek
Nakladatelství Jota přineslo v roce 2024 knihu „Transgender: otevřený rozhovor psychologa a matky dítěte“ autorů Aleny Vernerové a Adama Suchého. Kniha slibuje přinést ucelený a nestranný pohled na problematiku transgenderu a je určena jak širší odborné veřejnosti včetně pedagogů a poradenských pracovníků ve školství, tak všem, kterých se tato tematika týká bezprostředněji – trans lidem a jejich blízkým.
- Článek
Téma rozpadu rodiny se v posledních desetiletích týká velkého množství dětí. Rozvod či rozchod rodičů s sebou přináší veliké znejistění a nabourání základních jistot, které děti v životě mají. Prožívání takové situace je velmi individuální, ale téměř vždy je spojeno se spoustou pocitů a myšlenek, ve kterých se děti nevyznají a s nimiž si nevědí rady. Někdy není možné obrátit se na rodiče a žádat je o podporu, mnoho dětí zůstává v tomto zmatku osamocených a bezradných. Knížka „Máma s tátou už nejsou spolu“ je tak velice vítanou publikací, která může dětem pomoci se v nastalé situaci zorientovat a lépe jí projít.
- Článek
Spisovatelka Zuzana Kultánová se literatuře věnuje už od dětství, vystudovala bohemistiku a za svou prvotinu Augustin Zimmermann získala Cenu Jiřího Ortena i nominaci na Magnesii Literu. Během pandemie přijala místo učitelky na střední odborné škole a vyučovala český jazyk a literaturu. O knížkách a psaní jsme si povídali v našem rozhovoru.
- Článek
„Změna je to jediné, co je v životě jisté“ – určitě tento výrok znáte a nezbývá vám než s ním souhlasit. Ve školství možná platí více než jinde. Zkušenější zažili školské úřady a nyní hledají podobnou podporu ve středním článku. Všichni jsme smířeni s neustále se měnící legislativou a statečně udržujeme krok s nabízejícími se výzvami ve formě projektů. Nově nám do toho všeho ještě vstupuje umělá inteligence s téměř neomezenými možnostmi. A tak jsme usoudily (opravdu s „y“, protože jsme tři autorky), že je potřeba vše trochu teoreticky učesat, doplnit konkrétní pedagogickou změnou a také nabídnout nové inspirace. Ač jsme se společně se Zuzkou Svobodovou věnovaly spíše školskému managementu, pod vlivem Terky Bočanové jsme zamířily více pedagogickým směrem. A přicházíme s knihou Nově projektově: O změnách nejen ve školství.
- Článek
Vítek, křupadlo a kostižrout není obyčejná kniha, i když na první pohled jako kniha vypadá. O ději a konci příběhu rozhoduje sám čtenář, který se zároveň stává hráčem. Vítek, křupadlo a kostižrout je velmi propracovaný gamebook (napůl kniha a napůl hra), který napsala, vymyslela a tři roky na něm pracovala česká autorka píšící pod pseudonymem Petula Bendula, vlastním jménem Lucie Němcová, kterou můžete znát jako ředitelku Asociace malých inovativních škol.
- Článek
Jakub Pavlovský neboli @bookscalling je vystudovaný novinář, knihovník, učitel, popularizátor a milovník knih i dobré kávy. Svou vášeň sdílí s tisíci fanoušků na svých sociálních sítích. Na profilu razí motto: Čtěte kdekoliv a kdykoliv. Přinášíme rozhovor o tom, jak sociální sítě pomáhají literatuře, na jakém nejzajímavějším místě s sebou měl knihu nebo co mu na českém knižním trhu chybí.
Vedete hodiny speciálně pedagogické péče nebo pedagogické intervence? Jak podporujete rozvoj čtenářství u mladších i starších žáků?
- Článek
Důvěra a dobře nastavená spolupráce mezi zřizovatelem a ředitelem školy jsou nutnou podmínkou k tomu, aby škola mohla dobře pracovat a většina rodičů mohla být v klidu. Existuje několik principů, které je dobré respektovat a které zaručují, že se každá ze stran „drží svého kopyta“ a vzájemně svou autoritu nepodrývají. Článek vychází z online publikace Kápézetka – Průvodce pro zřizovatele škol, kterou vydal EDUin.
- Článek
Obecně se ví, že čtení knížek je pro děti důležité. Rozvíjí jejich vyjadřovací schopnosti, fantazii, umožňuje jim prožívání různých příběhů a dovednost čtení je důležitá pro jejich další učení. Méně se ale ví, že stejně důležité je i předčítání. Podle zahraničních výzkumů neurovědců by se mělo dětem předčítat až do 12 let. Právě tak dlouho trvá, než se mozek vyvine tak, aby děti byly schopné čtenému textu plně rozumět.
- Článek
Cíťa: Proč svět nutně potřebuje citlivé introvert(k)y Lenka Blažejová Mgr. Martina Cienciala předškolní a volnočasový pedagog, wellness specialista 2022 Cíťa je velmi vtipně, přesto trefně a s lehkostí podané...
- Článek
Mnoho talentů nikdy nezazáří, protože ve chvíli, kdy by to plachý plamínek potřeboval, ho nikdo nerozfouká. Ambiciozní projekt pořádaný Gymnáziem mezinárodních a veřejných vztahů Praha si klade za cíl toto změnit a rozdmýchat hřejivé, oslnivé ohně. První ročník celorepublikové literární soutěže přijímá přihlášky a texty do 30. září 2024, zapojit se mohou studenti všech ročníků a všech středních škol.
- Článek
Zřizovatel není povinen školu hodnotit, nicméně je to jeho právo. Pokud se k tomu rozhodne, měl by mít jistotu, že k tomu má časové a odborné kapacity. V textu shrnujeme hlavní zásady, kterými je možné se při hodnocení školy řídit, včetně konkrétních ukázek. Článek vychází z online publikace Kápézetka – Průvodce pro zřizovatele škol, kterou vydal EDUin.
- Článek
Společnost Wolters Kluwer vydala publikaci „Jak české školství spravovaly školské úřady a co z toho plyne pro Strategii 2030+“.
- Článek
Svobodné demokratické vzdělávání se po dekádách existence na okraji stává respektovaným vzdělávacím proudem z důvodu rychle se měnících požadavků na absolventy škol. Touto cestou vám představujeme dvě nové publikace, které mohou podpořit rozvoj demokratického vzdělávání v České republice nejen přímo ve svobodných demokratických školách: Průvodce učitele svobodné demokratické školy a Kurikulum demokratických nástrojů.
- Článek
Zřizovatel školy má dvě základní pravomoce: kontrolní a hodnoticí. Kontrolní činnosti jsou v praxi zřizovatelů běžně známé, hodnocení škol bývá méně využívané a je také z různých důvodů komplikovanější. Shrnujeme oblasti, kde má zřizovatel zákonem stanovené jasné povinnosti, i oblasti, v nichž se může angažovat, pokud na to najde odborné kapacity. Článek vychází z nové online publikace Kápézetka – Průvodce pro zřizovatele škol, kterou vydal EDUin.
- Článek
Online publikace „Průvodce profesemi aneb Koukej, co dělám!“ netradičním způsobem provází čtenáře světem práce a pomáhá žákům a rodičům zorientovat se v širokém profesním poli. Je určena především žákům základních a středních škol a jejich rodičům, nicméně užitečná může být i kariérovým poradcům a poradkyním či lidem, kteří chtějí změnit práci.