doc. PhDr. Zora Syslová, Ph.D.

  • Článek
Uvádění začínajících učitelů do praxe mateřských škol Doc. PhDr. Zora Syslová Ph.D. PdF MU Brno PhDr. Irena Borkovcová MBA Externí pracovník PdF MU Brno Toto téma také není doposud...
  • Článek
Předškolní vzdělávání se stalo v posledních deseti letech snad nejskloňovanější oblastí školství. Stále více se diskutuje o potřebě vychovávat a vzdělávat děti už od nejútlejší věku. Snižuje se doba, kdy se doporučuje začít s institucionálním vzděláváním (myšleno i výchovou). Znamená to, že v mateřských školách přibývá dětí mladších tří let, ale současně je již dva roky uzákoněna povinná docházka dětí v posledním roce předškolního vzdělávání, tedy rok před nástupem do 1. třídy základní školy. Nároky na profesní vybavenost učitelek mateřských škol tedy každým rokem vzrůstají.
Vydáno: 24. 09. 2019
  • Článek
Ve čtvrtek 4. února proběhl v Brně křest knihy „Jak úspěšně řídit mateřskou školu“. Autoři knihy společně s redaktorkami Wolters Kluwer a kmotrami publikace „pokřtili“ již druhé, aktualizované vydání této knihy.
Vydáno: 20. 04. 2016
  • Článek
České předškolní vzdělávání se potýká v posledních několika letech s řadou problémů spojených s kurikulární reformou. O těch se útržkovitě dovídáme ze zpráv České školní inspekce, z některých výzkumných šetření, ale také od samotných učitelek a ředitelek z mateřských škol (ze seminářů, chatu na portále rvp.cz apod.)
Vydáno: 18. 04. 2014
  • Článek
Hodnocení výsledků vzdělávání bylo jednou z oblastí vlastního hodnocení školy, jak o tom psala vyhláška č. 15/2005 Sb., kterou se stanoví náležitosti dlouhodobých záměrů, výročních zpráv a vlastního hodnocení školy. Tato vyhláška se po poslední aktualizaci (červen 2012, č. 195/2012 Sb.) nezabývá již podrobnostmi vlastního hodnocení. Platí jen pro tvorbu dlouhodobých záměrů a výročních zpráv.
Vydáno: 20. 09. 2012
  • Článek
V posledním roce se často hovoří o standardech předškolního vzdělávání. To vyvolává řadu otázek, z nichž nejdůležitější je: Jakou roli mají sehrát standardy z hlediska naplňování cílů kurikulární reformy a cílů předškolního vzdělávání?
Vydáno: 23. 01. 2012
  • Článek
Tato část navazuje na text, který se hlouběji zabýval charakteristikou současné rodiny, její funkčností a vlivem na rozvoj dítěte. Poznání rodinného prostředí dítěte je základním východiskem k individualizaci předškolního vzdělávání. Dnešní příspěvek se zaměří na efektivní spolupráci mezi mateřskou školou a rodinou, která přispívá k podpoře rozvoje dítěte a jeho socializaci.
Vydáno: 01. 06. 2011
  • Článek
Současná mateřská škola se tak říkajíc od základů změnila. Kromě toho, že se stala školou (už není pouhým školským zařízením, jako tomu bylo doposud) a změnil se způsob jejího řízení i obsah vzdělávání, není už tím nejdůležitějším vzdělavatelem dítěte předškolního věku.
Vydáno: 01. 04. 2011