Jaroslav Kocián

  • Článek
Autor se ve svém příspěvku zaměřil na problematiku úrazů dětí v mateřských školách (dále také „MŠ“). Poskytuje informace o nejdůležitějších předpisech, upozorňuje na skutečnost, co je spojeno s evidencí školních úrazů, k čemu slouží kniha školních úrazů, a současně poukazuje na postupy v elektronickém tiskopisu.
Vydáno: 19. 03. 2013
Vydáno: 02. 01. 2013
Co se týká úrazů, neřešíme ve školách a školských zařízení pouze úrazy zaměstnanců, ale v častějším případě školní úrazy dětí ve smyslu vyhlášky č. 64/2005 Sb. Prvotně je nutno si uvědomit odlišnou odpovědnost u školních úrazů v základních, středních školách apod.
Vydáno: 02. 01. 2013
Pro pochopení přístupu k systému řízení BOZP je nutno znát některé pojmy. Celá problematika zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je dána nejen naplněním požadavků právních, technických a ostatních předpisů, ale i hodnocením rizik a přijímáním následných opatření. 
Vydáno: 02. 01. 2013
Nedílnou součástí všech oblastí řízení je znalost potřebné legislativy, která danou oblast řídí. V níže uvedeném přehledu je zpracován výtah vybraných zákonů a právních předpisů, jejich jednotlivých ustanovení a současně vzájemně propojené právní, technické a ostatní předpisy tak, jak na sebe navazují.
Vydáno: 02. 01. 2013
Jak je zvykem i v jiných oblastech, za zajištění požární ochrany ve svém důsledku odpovídá vždy ředitel školy. Je však potřeba zmínit kvalifikaci na úseku požární ochrany. V praxi se lze setkat s pojmem odborně způsobilá osoba v PO, technik PO, preventista PO apod.
Vydáno: 03. 12. 2012
Dalším právním předpisem, který se ředitelům škol prolíná do jejich činností, je vyhláška č. 246/2001 Sb., o požární prevenci. Tento předpis určuje požárně bezpečnostní zařízení, lhůty kontrol, informace o dokumentaci apod. Ustanovení § 2 odst. 3 této vyhlášky hovoří o tom, že věcnými prostředky požární ochrany se rozumí zejména přenosné hasicí přístroje.
Vydáno: 03. 12. 2012
Relativně novým, ale nesmírně důležitým předpisem v oblasti požární ochrany zejména s dosahem do MŠ je vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb. Tento právní předpis se vztahuje spíše na projektové práce a pro přípravu rekonstrukcí, nicméně jeho znalost pomůže ředitelům mateřských škol pochopit souvislosti.
Vydáno: 03. 12. 2012
  • Článek
V předchozím čísle jsem se zabýval aplikací nařízení vlády č. 201/2010 Sb. a poukázal jsem na problematická místa. V tomto čísle bych se rád věnoval některým ustanovením občas opomíjeného nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí (dále jen „NV“). Tento právní předpis hovoří o řadě věcí, které jsme povinni kontrolním orgánům doložit. Nejedná se o právní výklad (k tomu nejsem oprávněn), jedná se o výtah z NV a ukázku toho, že BOZP souvisí skoro se vším.
Vydáno: 01. 04. 2011
  • Článek
Máme za sebou začátek roku 2011 a v oblasti bezpečnosti a ochraně zdraví došlo k několika změnám, které s sebou přinášejí konkrétní povinnosti nejen pro ředitele škol a školských zařízení.
Vydáno: 01. 03. 2011
  • Článek
V tomto roce dojde podobně jako u úrazů dětí, žáků a studentů dle vyhlášky č. 64/2005 Sb., o evidenci úrazů dětí, žáků a studentů, v platném znění, ke změně celého průběhu dokumentační povinnosti při pracovních úrazech. Od 1. 1. 2011 začíná platit nařízení vlády č. 201/2010 Sb., o způsobu evidence úrazů, hlášení a zasílání záznamu o úrazu.
Vydáno: 03. 01. 2011
  • Článek
V minulém vydání Řízení školy jsem se zabýval problematikou školení zaměstnanců. Pokračováním je stručný a praktický průvodce různými právními předpisy a jejich návaznost na případnou dokumentaci. Spolupracuji jako odborně způsobilá osoba v prevenci rizik s řadou škol a školských zařízení a často se na mě obrací s prosbou o provedení „auditu dokumentace a nastavení systému v BOZP, BOZ a PO“. Při těchto aktivitách se setkávám s neznalostí pojmu riziko či nebezpečí. Prevenci rizik je nutno chápat jako dodržování právních, technických a ostatních předpisů.
Vydáno: 01. 10. 2010