Dokumenty
ČSÚ zveřejnil zprávu "Mzdy učitelů v regionálním školství 2013–2023". Z ní vyplývá, že si učitelé meziročně vydělali v průměru o 1 300 korun měsíčně více. Osm z deseti učitelských pozic vykonávaly loni ženy.
Úpravy kurikula, digitalizace administrativy a pokusy o reformu financování odhalily pozitivní aspekty i přetrvávající nedostatky systému.
Českomoravský odborový svaz pracovníků školství se obrátil na Ministra financí Zbyňka Stanjuru s žádostí o upřesnění aktuální legislativní fáze dané změny a o potvrzení možnosti jejího účinnosti od 1. ledna příštího roku, v souladu s dřívějšími prohlášeními.
Od 1. 1. 2025 může zaměstnavatel a zaměstnanec uzavřít písemnou dohodu, podle níž si zaměstnanec za sjednaných podmínek bude sám rozvrhovat pracovní dobu do směn. Nová právní úprava (§ 87a zákoníku práce) se neuplatní u pedagogických pracovníků. Nová právní úprava (§ 87a zákoníku práce) se může uplatnit u nepedagogických pracovníků. Je nutné věnovat pozornost podmínkám sjednaným v písemné dohodě o „samorozvrhování“ pracovní doby.
Studie PAQ Research vznikala před zveřejněním poslaneckého návrhu k novele školského zákona ze dne 12. září 2024, který má podíl odkladů v Česku výrazně omezit.
Desková hra Ypsilonie v roce 2025 oslaví 10 let na českém trhu. Jde o jednu z nejhranější vzdělávacích her v České republice. Pokud jste o ni ještě neslyšeli, něco důležitého vám asi uteklo. Ve výuce ji používaly a používají stovky českých základních škol a prošla rukama až desítek tisíc školáků. Zabydlela se také v domácnostech jako oblíbená rodinná hra.
Program Erasmus+ je příležitostí (nejen) pro školy, jak zapojit pedagogy, žáky i celé kolektivy do mezinárodních vzdělávacích projektů. Díky financování od Evropské unie mohou instituce realizovat výjezdy do zahraničí, navazovat nová partnerství, sdílet inovativní postupy a posilovat kvalitu vzdělávání.
Studie z dílny E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci odhaluje způsoby, jakými žáci integrují umělou inteligenci do svých školních a volnočasových aktivit. V jaké míře využívají AI samotné školy?
Na školní akademii mohou rodiče pořizovat fotografie i videa z daných vystoupení. Je pak škola zodpovědná za to, že je mohou šířit na sociálních sítích bez souhlasu ostatních účinkujících (kromě jejich dítěte)? Jak toto popř. správně ošetřit? A jak ošetřit otázku fotografií na webových stránkách? Rodiče podepisují souhlas s tím, že škola může zveřejnit fotografie jejich dítěte na webových stránkách. Neměla by ale škola ještě někde zveřejnit, že tyto fotografie nejsou určeny k následnému stahování a šíření?
Učitelé by místo mechanického zvládnutí slovní zásoby nebo gramatiky měli předávat praktické jazykové dovednosti, které využijí v reálném životě.
Žáci IX. A ze ZŠ Chotěšov v okrese Plzeň – jih zvítězili v celostátním kole soutěže Jazykový WocaBee šampionát. Soutěž se uskutečnila pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a v tomto školním roce se jí zúčastnilo celkem 120 tisíc žáků. Šampioni z Chotěšova se během celého trvání soutěže naučili 252 nových slovíček z anglického jazyka a pro svou školu získali hlavní cenu v soutěži - 75 tisíc Kč na modernizaci vyučování. Symbolický šek na tuto částku si vedení školy převzalo v pondělí 9. prosince z rukou organizátorů soutěže na slavnostním vyhodnocení.
Studie prezentuje nejpalčivější problémy lokální správy školství na konkrétních datech z Česka i zahraničí. V českém kontextu se zaměřuje na příliš velké množství obecních zřizovatelů, kterým může chybět odbornost, personální kapacity a finance pro zajištění toho, aby škola v menší obci na periferii kraje měla stejné možnosti jako škola ve větším městě.
Popis české neefektivity, zahraniční trendy a ostrovy dobré praxe
Všeobecné obory mají připravovat na studium na vysoké školy (VŠ). Nejsou jedinou možností, poskytují ale nejširší přípravu – umožňují pokračování na většině oborů. Výuční list nebo jen ZŠ preferuje menšina rodičů – celkem 12 %.
Meziškolní konference Rady mladších, které se letos vydaly za studenty do 7 krajů v Čechách i na Moravě, vytvořily pro žáky bezpečný prostor, ve kterém mohli svobodně prezentovat své názory a diskutovat o nich nejen se svými vrstevníky, ale také s odborníky, pedagogy, rodiči nebo politiky.
Průběžné hodnocení: Z celkem 61 doporučení se přibližně dvě třetiny nachází ve fázi schvalování nebo částečné realizace. Největší pokroky zaznamenáváme v systémovém přístupu k řešení nerovností ve vzdělávání. Naopak zaostává vytváření nástrojů pro informované rozhodování na základě dat.
Naše školství musí být více propojené s reálným životem a zároveň připravené na budoucnost plnou inovací, nových technologií a proměn na trhu práce. Cílem reformy je nejen přizpůsobit systém současným potřebám, ale především vytvořit prostor, kde budou naši studenti rozvíjet své dovednosti, objevovat svůj potenciál a připravovat se na životní výzvy.
Potřebujeme poradit se stanovením přímé pedagogické činnosti zástupce ředitele střední školy. Škola má 330 žáků, dvě pracoviště 30 km od sebe. Statutární zástupce ředitele školy jen zároveň výchovný poradce a koordinátor ICT na obou pracovištích. Je vedoucím domova mládeže. Kolik hodin přímé pedagogické činnosti má tedy mít?
Ředitel základní školy má v záměru jmenovat do funkce nového statutárního zástupce. Nyní tento pracovník vykonává funkci zástupce ředitele v jednom z útvarů organizace, a je zařazen ve 12. platové třídě. Vzhledem ke stutečnosti, že v organizaci jsou v dalším útvaru někteří pedagogové zařazeni ve 13. platové třídě, se domnívám, že při tomto jmenování by měl být tento "nový" statutární zástupce zařazen do zmiňované 13. platové třídy, neboť v opačném případě by v nepřítomnosti ředitele školy řídil "podřízené", kteří jsou zařazeni ve vyšší platové třídě, což podle mého právního názoru by nebylo v souladu s platnou legislativou.
Ptám se, zda je můj názor správný.