Dokumenty

Organizace školního roku (prázdniny) v základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích a informace k organizaci zápisů k povinné školní docházce. Období školního vyučování a období prázdnin stanovuje zákon č. 561/2004 Sb., o  předškolním, základním, středním, vyšším odborném a  jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění. Podrobnosti k organizaci školního roku, druhy, délku a termíny školních prázdnin upravuje vyhláška č. 16/2005 Sb., o organizaci školního roku, v platném znění.
Vydáno: 01. 09. 2012
Jak pozitivně ovlivňuje spolupráce mezi školou a rodinou rozvoj dítěte? Jaké jsou výhody pro jeho vzdělávání, emocionální pohodu a sociální dovednosti?
Vydáno: 01. 06. 2025
Existuje zákonná lhůta, kdy nejpozději musí ředitel školy studentům zveřejnit konkrétní rozpis – harmonogram ústních maturitních zkoušek? Studenti sice 2 měsíce před konání MZK vědí, kdy budou školní maturity začínat a kdy končit, ale nevědí, který konkrétní den/termín přijde právě na ně?
Vydáno: 15. 05. 2025
Zaměstnankyně nastoupila dne 10. 1. na neschopnost (rizikové těhotenství). Zatím přesně nevíme, kdy bude nastupovat na PPM, každopádně pokud by nastoupila na PPM např. dne 20. 5. 2025, jaký nárok bude mít na dovolenou? Její pracovní poměr je však na dobu určitou, a to do 31. 8. 2025. Je to pedagog, tj. za celý rok má nárok na 320 hod. dovolené.
Vydáno: 15. 05. 2025
Tento den nese spoustu emocí a žádná z nich není špatně.
Vydáno: 15. 05. 2025
Ať už byl výsledek přijímacích zkoušek jakýkoliv, všichni mají za sebou velkou životní zkušenost, která jim hodně přinesla. Centrum pro děti ohrožené domácím násilím připravilo rady nejen pro děti, ale i pro rodiče, učitele...  
Vydáno: 15. 05. 2025
Informace o všech výstupech výzkumu, vývoje a inovací pořízených nebo vytvořených v České republice budou k dispozici na jediném místě. Hlavním cílem individuálního projektu systémového (IPs) CARDS je vytvořit unifikované prostředí pro sdílení a efektivní správu informačních zdrojů a podílet se na vytvoření společného zázemí pro implementaci datově orientovaných součástí strategie Open Science v České republice.
Vydáno: 14. 05. 2025
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo zdravotnictví předkládají vysvětlení k problematice zajištění zdravotní podpory dětem a žákům ve školách a školských zařízeních. Jde o děti a žáky, kteří sami nedokáží provést zdravotní výkon.
Vydáno: 14. 05. 2025
V české společnosti stále existují rozdíly v postavení žen a mužů, přičemž tradiční rozdělení jejich rolí je stále patrné. Tyto rozdíly se promítají i do školního prostředí, kde se objevují v různých oblastech vzdělávání a fungování škol.
Vydáno: 14. 05. 2025
Z FKSP využíváme příspěvek na pobytové akce. Lze proplatit ke konci kalendářního roku fakturu s tím, že se pobyt uskuteční až v dalším kalendářním roce nebo je nutné, aby se uskutečnil ještě do konce kalendářního roku, kdy byla faktura proplacena? Paní učitelce byla proplacena faktura na pobytovou akci z FKSP, ale podala výpověď (ještě před uskutečněním pobytové akce). Jak tuto situaci správně řešit? Musí peníze do FKSP vracet či nikoli? Pokud z FKSP čerpáme nadstandardní jednotné oblečení s logem školy, podléhá, či nepodléhá dani?
Vydáno: 12. 05. 2025
Předpokládám, že všichni zaměstnanci základní školy mají nárok na čerpání příspěvků z FKSP. Znamená to, že: a) škola stanoví, na co konkrétně bude zaměstnancům přispívat, a pokud se najde zaměstnanec, který si z nabídky nevybere, nemá na čerpání příspěvku v jiné formě nárok, tudíž příspěvek nezíská, nebo b) škola musí nabídnout takové možnosti, ze kterých si všichni zaměstnanci nějakou formu příspěvku vyberou? Která možnost je správná, případně, jestli existuje i jiná možnost? 
Vydáno: 12. 05. 2025
Jak správně máme postupovat při zaplacení přesčasových hodin vychovatelky na domově mládeže, když zastupuje za kolegyni? 
Vydáno: 12. 05. 2025
Jsme střední škola, zřízená krajem, plátce DPH. Obdrželi jsme věcný dar od firmy: učební pomůcky na výuku geodézie. Musíme z tohoto daru odvést DPH?
Vydáno: 12. 05. 2025
Poslechtěte si rozhovor s Houpačkách s pedagožkoa Kateřinou Špronglovou a kurátorkou dětské literatury Terezpou Booth v pořadu Houpačky Radia Wave, Český rozhlas. Jak pomoci dětem pochopit zadání či jiný text a umět ho interpretovat?
Vydáno: 12. 05. 2025
Finské školství je dlouhodobě inspirací pro mnohé země, včetně České republiky. Jeho důraz na smysluplnost, pohodu ve výuce i využívání digitálních nástrojů zcela bez stresu přináší výsledky, o kterých se často mluví s obdivem. Jedním z nástrojů, který právě z Finska přichází a získává si pozornost i v Česku, je platforma Eduten – digitální prostředí pro výuku matematiky, jež klade důraz na radost z učení, adaptivní přístup a chytrou práci s daty. Jedním z prvních, kdo se této platformě u nás začal věnovat systematicky, je pedagog, didaktik i laureát Global Teacher Prize Tomáš Chrobák. A právě jeho jsme oslovili, abychom se dozvěděli více. Co Eduten umí, proč má smysl se o něj zajímat a jaké výzvy i příležitosti jeho zavádění do českých škol přináší?
Vydáno: 10. 05. 2025
Podcast Linky bezpečí "Na tenké lince" z 1. května 2025 s psychoterapeutkou Norou Vláškovou na téma zrádné přitažlivosti AI ve chvílích nejistoty, bolesti nebo osamělosti. 
Vydáno: 08. 05. 2025
Legislativa k tématu nejvyšší počet žáků ve třídě
Vydáno: 08. 05. 2025
Které hodiny přímé pedagogické činnosti lze považovat za hodiny přímé pedagogické činnosti nad stanovený rozsah s ohledem na jejich obsah a provedení výuky.
Vydáno: 07. 05. 2025
Změna zápočtu praxe zaměstnanců při zařazení do platového stupně.
Vydáno: 07. 05. 2025
Jedním z příplatků, které jsou vypláceny pedagogickým pracovníkům, je tzv. specializační příplatek. Náleží pedagogickému pracovníkovi, který vedle přímé pedagogické činnosti vykonává také specializované činnosti, k jejichž výkonu jsou nezbytné další kvalifikační předpoklady. Otázkou, která se často objevuje, je, zda tento příplatek může být vyplácen také zaměstnanci, který činnost reálně vykonává, ale nemá splněné kvalifikační předpoklady.
Vydáno: 07. 05. 2025