Dokumenty
Organizace školního roku (prázdniny) v základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích a informace k organizaci zápisů k povinné školní docházce.
Období školního vyučování a období prázdnin stanovuje zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění.
Podrobnosti k organizaci školního roku, druhy, délku a termíny školních prázdnin upravuje vyhláška č. 16/2005 Sb., o organizaci školního roku, v platném znění.
Podle průzkumu nezávislé organizace Save the children provedeném ve Španělsku se každé páté dítě stalo obětí násilí v podobě nahých fotografií vytvořených změlou inteligencí. Téměř všichni respondenti uvedli, že se setkali s nějakou online formou sexuálního násilí.
Obracím se na Vás s prosbou o radu ve věci dalšího pracovněprávního postupu u zaměstnankyně, která byla přijata jako zástup za rodičovskou dovolenou, a nyní bychom ji rádi v organizaci nadále zaměstnávali. Kontext: Zaměstnankyně 2 má pracovní poměr na dobu neurčitou a je aktuálně na rodičovské dovolené. Za ni byla přijata zaměstnankyně 4 – její pracovní smlouva je uzavřena na dobu určitou do 31. 12. 2025, nejpozději však do návratu zaměstnankyně 2 z RD. Zaměstnankyně 2 se vrací do práce již k 1. 9. 2025, čímž zaniká důvod sjednání pracovní smlouvy zaměstnankyně 4. Zároveň bychom však rádi zaměstnankyni 4 ponechali v pracovním poměru i po 1. 9. 2025, a to máme aktuálně dvě možné varianty: Varianta 1: Pokračování pracovního poměru dodatkem Uvažujeme o tom, že bychom se zaměstnankyní 4 uzavřeli dodatek ke stávající smlouvě, kterým by se změnil důvod sjednání (již nikoli zástup za zaměstnankyni 2) a prodloužila by se doba trvání pracovního poměru – nově na dobu určitou 2 let od 1. 9. 2025. Dotaz: Je tento postup v souladu se zákoníkem práce, nebo je nutné pracovní poměr ke 31. 8. 2025 ukončit a následně uzavřít zcela novou pracovní smlouvu od 1. 9. 2025? Varianta 2: Nová smlouva jako zástup za jinou pracovnici Současně se v organizaci odehrává tato návazná situace: Zaměstnankyně 1 má pracovní poměr na dobu neurčitou a je na rodičovské dovolené. Za ni byla přijata zaměstnankyně 3 – má smlouvu jako zástup podle § 23a odst. 2 a 4 zákona č. 563/2004 Sb., a to do 31. 12. 2024, nejpozději však do návratu zaměstnankyně 1 z mateřské a rodičovské dovolené. Zaměstnankyně 3 nyní sama nastoupila na mateřskou dovolenou a potřebujeme za ni zajistit zástup. Dotaz: Je možné uzavřít se zaměstnankyní 4 novou pracovní smlouvu jako zástup za zaměstnankyni 3 (ačkoli ta sama byla původně v pozici zástupu za zaměstnankyni 1)? Je takový „řetězec zástupů“ přípustný a právně bezproblémový?
Obracím se na vás s prosbou o radu v následující situaci: v interní směrnici naší organizace máme nastavené vyplácení příspěvků na penzijní připojištění z FKSP jednou ročně (v prosinci) našim zaměstnancům. K zaměstnancům patřila v období vyplácení penzijního příspěvku za rok 2024 ještě bývalá paní ředitelka naší školy, jejíž pracovní poměr byl ukončen k 31. 12. 2024. Interní chybou našeho zaměstnance odešel příspěvek na nesprávné číslo účtu. Banka bohužel vrátila platbu až v březnu 2025. Mezitím bývalá zaměstnankyně zrušila v roce 2025 celou smlouvu o penzijním připojištění, tedy nemáme kam znovu odeslat nárokový příspěvek. Jak bychom měli prosím postupovat, abychom nepoškodili našeho bývalého zaměstnance a současně abychom se vyhnuli případným pracovněprávním sporům ze strany bývalé paní ředitelky?
Každý měsíc pro Vás ve spolupráci s PhDr. Mgr. Monikou Puškinovou, Ph.D., specialistkou na školské právo připravujeme právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení. Jsou podkladem pro legislativní novinky, které najdete na prvních stránkách každého vydání časopisu Řízení školy.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek schválil po projednání na poradě vedení MŠMT dne 3. 6. 2025 znění kritérií hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání, podle nichž bude Česká školní inspekce školy a školská zařízení ve školním roce 2025/2026 hodnotit. Kritéria vycházejí z modelu tzv. kvalitní školy, který Česká školní inspekce ve spolupráci s externími odborníky vytvořila.
Obracím se na Vás s dotazem ohledně financování školního stravování v případě soukromé střední školy, která nemá vlastní jídelnu a zajišťuje obědy pro žáky prostřednictvím jiné školy na základě smlouvy. Ráda bych se zeptala: 1. Zda existuje ze strany střední školy jakákoli zákonná povinnost (nebo doporučení) přispívat na obědy žákům v tomto režimu. 2. Zda je v normativním financování soukromých škol zahrnuta položka či částka, která by mohla být určena na tento účel, případně podle čeho se výše takového příspěvku řídí.
Letní speciál vás přesvědčí, že spolupráce mezi školami a rodiči je přitom předpokladem pro úspěšné vzdělávání dětí. Že to už dávno víte? Výborně! Máme pro vás pár dalších tipů!
Tematická zpráva České školní inspekce ukazuje, že vzdělávání může hrát klíčovou roli v návratu dětí zařazených do zařízení ústavní a ochranné výchovy do běžného života, pokud dostanou potřebnou podporu.
Školská legislativa po tzv. odkladové novele a související změny tak, jak byly projednány 25. června 2025 (tj. t .č. před vyhlášením ve Sbírce zákonů).
Kdo může dítěti odstranit klíště? Za jakých podmínek může vytáhnout klíšte učitel/pedagog?
Letní speciály časopisu Řízení školy se již staly nejen vítaným letním čtením, ale jsou také inspirací i hlubokým vhledem do témat, která hýbou oblastí vzdělávání.
Spojení umělé inteligence s revizemi rámcových vzdělávacích programů představuje důležitý krok v modernizaci českého vzdělávacího systému. K dosažení stanovených cílů a očekávaných výsledků učení v rámci RVP ZV je nutné kontinuální vzdělávání a metodická podpora učitelů a vedení škol. Proto vznikl projekt NPO 3.1 – AIDIG.
Vybírání peněz od žáků: neodpovídá druhu práce „učitel“. Zaměstnanec, který má sjednán druh práce „učitel“, má vykonávat činnosti odpovídající tomuto druhu práce. Kdo má tedy peníze od žáků vybírat? Pokladník či jiný zaměstnanec, který má uzavřenou dohodu o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování.
Jedním z nejčastějších dotazů, který přichází ze škol s jarem, je, jaký je správný postup v případě, že pedagog zjistí, že dítě má přistáté klíště. Pokud odpovíme na tento dotaz opravdu poctivě, musíme říct, že neexistuje žádný postup, u něhož bychom mohli s obecnou platností říct, že právě tento je ten správný.
Přijímací řízení na naši školu úspěšně absolvovala žákyně, která přijímacím řízením prošla jako dívka, ale již nyní nám společně se zákonnými zástupci inzeruje, že od září již bude v dokumentaci figurovat jako chlapec. Hned na začátku září plánujeme adaptační kurz, kterého se chce zúčastnit. Můžete nám, prosím, poradit, jak nejlépe zvolit ubytování? (bude se jednat o dvě přespání)
Studijní úspěch dětí v Česku závisí na rodinném zázemí mnohem více, než je běžné v některých jiných evropských zemích.
Více pohybu pro děti. Lepší dopravní situace před školou. Učitelé výzvu hodnotí kladně. 93 % loňských účastníků se plánuje zapojit i letos. A doporučují to i ostatním školám. Součástí výzvy je soutěž o třídu, která nejvíce chodí.
Co stojí za nízkou úrovní sociálně-emočních schopností českých patnáctiletých a jaké to může mít důsledky pro úspěch v jejich dalším studiu a v budoucím životě? IDEA vydala zajímavý policy brief, který upozorňuje na zásadní, ale hodně opomíjený fenomén vzdělanosti a vzdělávání. Čeští žáci v sociálně-emočních schopnostech podle posledního mezinárodního šetření PISA nedopadli vůbec dobře.
Umělá inteligence je v dnešním světě všudypřítomná. Má své klady i zápory. Deepfake podvody, falešné (nahé) fotografie nebo manipulativní parasociální vztahy s AI chatboty, se stávají reálným problémem s potenciálně závažnými důsledky pro jednotlivce i společnost. Využijte možnost vzdělávat své žáky či studenty (a možná i sebe) s JSNS, třeba s čerstvou novinkou lekce Stinné stránky AI. Doporučený věk 13 -21+