Zaměřujeme se na výzvy, kterým čelí děti s odlišným mateřským jazykem

Vydáno: 7 minut čtení

Člověk v tísni připravil další, rozšiřující online kurz pro ukrajinské asistentky a asistenty pedagoga. Obsahuje kurz českého jazyka zaměřený specificky na školní prostředí a kurz práce s dětmi s odlišným mateřským jazykem (OMJ) ve škole, postavený na několika příbězích konkrétních dětí. „Kurz mohou využít ukrajinští asistenti, kteří si díky němu mohou rozšířit své pedagogické dovednosti, i česky mluvící učitelé a asistenti pedagoga, kteří ve třídách pracují se žáky s odlišným mateřským jazykem,“ popisuje využití Veronika Kartáková, která v Člověku v tísni působí jako metodička vzdělávání ukrajinských žáků a pedagogických pracovníků.

Zaměřujeme se na výzvy, kterým čelí děti s odlišným mateřským jazykem
Mgr.
Michaela
Váchová
odborná editorka Učitelského měsíčníku
Mohla byste kurz představit?
V září 2022 jsme publikovali kurz češtiny pro ukrajinské asistenty a asistentky pedagoga. V něm jsme se snažili účastníkům představit základní slovní zásobu a situace, se kterými se mohou setkat ve škole. Průvodkyní jim byla asistentka pedagoga Anna Ševčenko, která právě nastoupila do české školy.