Archivace odpracované doby
Ing.
Jiří
Vychopeň
1.
Jak dlouho je zaměstnavatel povinen dle zákona archivovat:
evidenci docházky (tj. příchody a odchody zaměstnanců – docházková kniha);
evidenci odpracované doby zaměstnanců;
žádosti o dovolené, propustky k lékařům apod.
2.
V jakém zákoně či předpise je doba archivace výše zmíněného stanovena?
3.
V jakém zákoně či předpise je stanoveno, že zaměstnavatel je povinen vést evidenci docházky, tj. evidenci příchodů a odchodů zaměstnanců (tzv. docházkovou knihu)?
Související předpisy:
§ 96 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
§ 35a odst. 4 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů
Žádným zákonem není stanovena povinnost vedení docházkové knihy, tj. příchodů a odchodů zaměstnanců.
Zaměstnavatelům je však v § 96 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, uložena povinnost vést u jednotlivých zaměstnanců evidenci pracovní doby, práce přesčas, noční práce a pracovní pohotovosti včetně odpracované doby v době pracovní pohotovosti. Formu této evidence ale zákon nestanoví. Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen umožnit zaměstnanci nahlédnout do evidence jeho pracovní doby a pořídit si z této evidence výpis či stejnopis na náklady zaměstnavatele.
K archivaci uvedené evidence pracovní doby zákoník práce nic nestanoví a rovněž nic nestanoví o archivaci žádostí o dovolené, propustek k lékařům a podobných písemností.
Podle ustanovení § 35a odst. 4 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, se záznamy o evidenci pracovní doby včetně doby pracovního volna bez náhrady příjmu považují stejně jako mzdové listy za záznamy o údajích potřebných pro účely důchodového pojištění, které jsou podle uvedeného ustanovení zaměstnavatelé povinni uschovávat po dobu 30 kalendářních roků následujících po roce, kterého se týkají (u záznamů vedených pro uživatele starobního důchodu po dobu 10 kalendářních roků, následujících po roce, kterého se týkají).