Jaroslava Pachlová - strana 2

  • Článek
Možná je titulek trochu zavádějící, protože mnozí si pod pojmem bastlíř představí pouze počítačového kutila. My jsme tomuto pojmu ponechali jeho širší užití pro pojmenování všech kutilů. Bastlířem či bastlířkou jsou označováni technicky zdatní jedinci. Výraz pochází z německého slova basteln, což česky znamená kutit a dřív se takto pojmenovávali domácí kutilové či hobby řemeslníci, co stále něco kutí, sestrojují a vymýšlejí. Bastlíř je takový moderní kutil. Družina se může pro děti stát jakousi bastlírnou.
Vydáno: 14. 12. 2021
  • Článek
Nejlepším nástrojem pro tvoření jsou naše vlastní ruce. Nejen že naše ruce tvoří, ale jejich otisky jsou skvělou možností, jak vytvořit krásná a originální díla. Příspěvek bude více zaměřen na sociální dovednosti s mottem: Naše ruce neubližují, ale pomáhají.
Vydáno: 19. 10. 2021
  • Článek
  Žijeme zeleně Jaroslava Pachlová, školní družina, ZŠ Stráž u Tachova Ve školním „corona roce” jsme se v naší družině více než jindy zaměřili na environmentální aktivity a na přesun...
Vydáno: 24. 08. 2021
  • Článek
Evergreenem mezi celoročními hrami ve školních družinách či náměty na tábory je motivační hra na indiány. Pojďme si připomenout několik známých či zcela nových aktivit s tímto tématem. V naší družině jsme v loňském školním roce realizovali celoroční hru "Po stopách indiánů" jako eTwinningový projekt, kde našimi partnery byly dvě skupiny žáků ze Slovenska (třída prvňáčků z Ilavy a školní družina z Prešova) a dvě skupiny z Polska (předškoláci z Legionowa a prvňáci z Łaskarzewa). Spolupracovali jsme v době prezenční výuky, ale i v době distanční.
Vydáno: 15. 06. 2021
  • Článek
Příroda kolem nás je plná krás a vždy inspirovala umělce i vědce. Při pozorování přírody mohou děti popustit uzdu své fantazii a vyzkoušet svoji představivost. S dětmi v družině můžete sledovat, jak se mění spektrum a dostupnost přírodnin od jara do zimy pro jejich vytváření a aktivity. V příspěvku najdete inspiraci pro vytvoření několika vyzkoušených aktivit, které můžete realizovat nejen v tomto jarním období. Aktivity jsou vhodné jak pro prezenční pobyt v družině, tak i pro účastníky, kteří mají distanční výuku.
Vydáno: 23. 02. 2021
  • Článek
Rok se s rokem sešel a družiny se opět zavřely. Výuka běží online, ale jak znovu uchopit zavřenou družinu? Každá družina to má nastavené podle svého místa a školy. Někde se setkávají vychovatelky s dětmi a rodiči alespoň na chvíli online, někde paní vychovatelky připravily nejen pro své svěřence bezkontaktní venkovní hry. Někde jim posílají různé návody na hry a výrobky. Některé paní vychovatelky pomáhají s výukou učitelům, pomáhají individuálně s pedagogickou intervencí.
Vydáno: 20. 01. 2021
  • Článek
Upcycling neboli upcyklace je filozofií, uměním, ale také životním stylem 21. století. Zkuste s dětmi přeměňovat staré a nepotřebné produkty, které by se jinak staly odpadem, na produkty s vyšší užitnou hodnotou, než jakou měl původní výrobek. Mottem se nám mohou stát slova Jiřího Aujezdského, zakladatele UpCycling.cz: „V upcyklaci může být úspěšný každý. Stačí se jen zamyslet.“
Vydáno: 15. 12. 2020
  • Článek
Co v sobě ukrývají dva nejznámější podzimní svátky? Jak je s dětmi slavit? Po roce 1989 se i u nás v České republice, a tím pádem i ve školách, zabydlel svátek Halloween a některé jeho zvyky jsou u dětí velmi oblíbené. Co je tedy Halloween, odkud pochází, proč se slaví? A jak si s dětmi připomenout svátek Všech svatých, který je hlavně křesťanským svátkem, a Památku zesnulých neboli lidově Dušičky?
Vydáno: 20. 10. 2020
  • Článek
Jak vycvičit draka? Návod bychom s dětmi možná našli v knižní sérii anglické spisovatelky Cressidy Cowell, jejíž knihy děti baví. Ale my v tomto podzimním období zkusíme zkrotit a vycvičit papírové draky. V příspěvku vám ukážu, jak na výrobu jednoduchého papírového draka, kterého zvládnou vyrobit i ti nejmenší. Další předností dráčka je, že jej můžete vytvářet i s velkou skupinou dětí, výroba je poměrně rychlá, a hlavně drak umí létat i v místnosti.
Vydáno: 18. 08. 2020
  • Článek
Pokud chcete dát pobytu venku se svými svěřenci nový rozměr nebo děti pomocí technologií motivovat k pohybu a poznávání okolí, zkuste aktivitu nazvanou „GPS art“. Tato jednoduchá aktivita zaujme malé i velké. Dá se kreativně využít k propojení pohybu a nenásilného seznámení s možnostmi využití digitálních technologií v běžném životě, k rozvoji poznávání a kreativního myšlení, které vede k uměleckému vyjádření. V příspěvku se dozvíte, jak na to a jak aktivitu využít v běžné praxi ve školní družině či klubu.
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Zamyšlení, praktické nápady a příklady dobré praxe v době zavření škol, kdy nefungují ani školní družiny. Na začátku příspěvku předesílám, že je psán v počáteční fázi nouzového stavu z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, kdy se všichni nějakým způsobem vyrovnávají s nastalou situací. Jak si s touto situací, kdy jsou uzavřené družiny, poradily vychovatelky? Jaké nápady a inspirace z tohoto období lze využít do další práce, až budou děti zase v družinách?
Vydáno: 21. 04. 2020
  • Článek
Ve školní družině je velký prostor, jak pomocí jednoduchých her rozvíjet dětskou kreativitu, zábavnou formou opakovat učivo, rozšiřovat slovní zásobu, spolupracovat napříč ročníky, a ještě si při tom užít mnoho legrace. K těmto hrám nepotřebujete náročné pomůcky a ani zdlouhavou přípravu, stačí nápad, dobrá nálada, recyklace materiálu a obměny notoricky známých her. V následujícím příspěvku jsou popsány právě takové kreativní aktivity, které si děti v naší družině oblíbily.
Vydáno: 18. 02. 2020
  • Článek
Příspěvek přináší několik střípků z realizovaných výtvarných aktivit se sněhem a ledem, které jsme uskutečnili ve školní družině ve Stráži u Tachova. Zima děti láká ven nejen k pohybovým hrám na sněhu a ledu či tradičnímu stavění sněhuláků, ale toto období vybízí vyzkoušet si i jiné, méně tradiční aktivity. Děti přirozeně objevují změny skupenství vody, experimentují s ledem a sněhem, sněhová pokrývka se jeví jako velké malířské plátno, sněhové vločky vyzývají k zatajení dechu nad jejich křehkostí a masa sněhu k tvorbě neobvyklých staveb.
Vydáno: 17. 12. 2019
  • Článek
Příspěvek přináší další inspirace a nápady pro malá bádání hlavou a rukama zaměřené na logické uvažování, tvorbu hlavolamů, řešení rébusů a další aktivity, které můžete zařadit do činnosti klubu zábavné logiky v rámci „Šablon II“ nebo prostě do běžného provozu ŠD, ŠK. Ve čtvrtém díle se zaměříme na úkoly, které jsou propojené s výtvarnem. Všechny uvedené aktivity byly vyzkoušeny a realizovány v družině i se žáky ohroženými školním neúspěchem.
Vydáno: 22. 10. 2019
  • Článek
A je tu další nový školní rok. Program v družinách a klubech se začíná rozjíždět. Co zkusit tentokrát celoroční hru či projekt nechat naplánovat samotné děti? Co kdyby si vyzkoušely, co chtějí samy sobě zprostředkovat. Slovo výzva - challenge je možná v dnešní době tak trošku módním a nadužívaným výrazem, ale pro děti má v sobě velký motivační náboj. Ve školní družině ve Stráži jsme takový projekt zkusili a možná bude inspirovat i vás, abyste vyzkoušeli celoroční hru jinak.
Vydáno: 20. 08. 2019
  • Článek
A je tu další nový školní rok. Program ve školách se začíná rozjíždět. Co zkusit tentokrát celoroční hru či projekt nechat naplánovat samotné děti? Co kdyby si vyzkoušely, co chtějí samy sobě zprostředkovat? Slovo výzva – challenge – je možná v dnešní době tak trošku módním a nadužívaným výrazem, ale pro děti má v sobě velký motivační náboj. Ve školní družině ve Stráži jsme takový projekt zkusili a možná bude inspirovat i vás, abyste vyzkoušeli celoroční hru jinak.
Vydáno: 16. 08. 2019
  • Článek
Nápadů na tvořivé využití odpadu není nikdy dost. Někdy stačí málo a připravená aktivita s využitím odpadového materiálu na dlouhé chvíle zaměstná a zaujme nejen děti z družiny, ale celé osazenstvo školy napříč generacemi.
Vydáno: 11. 06. 2019
  • Článek
Pro děti v minulosti bylo zcela přirozené učit se venku. Družiny mají velkou možnost a příležitost děti k tomuto učení znovu přivést. Můžete se zapojit do projektů, které vám pomohou s náplní i metodikou. Vzdělávání venku je názorné, pestré, zaměstná všechny smysly. V neposlední řadě je pohyb a pobyt venku zdravý nejen pro fyzický rozvoj dětí, ale kontakt s přírodou přispívá k lepšímu duševnímu zdraví a snižuje stres.
Vydáno: 11. 06. 2019
  • Článek
Každý rok motivuji děti v družině celoroční hrou, která je zároveň mnoho let po sobě i eTwinningovým mezinárodním projektem. V předchozím školním roce jsme se slovenskou partnerkou zrealizovali projekt s názvem KOSMOTOUR PROXIMA, který získal evropský certifikát kvality a na Slovensku první národní cenu za nejlepší eTwinningový projekt. V rámci tohoto programu jsme vytvořili česko-slovenský (nejen) výtvarný nápadník, kde jsme zdokumentovali 75 realizovaných prací na vesmírné téma. V tomto příspěvku naleznete již druhou várku různorodých aktivit pro výtvarné a rukodělné vytváření s touto tematikou.
Vydáno: 23. 04. 2019
  • Článek
Každý rok motivuji děti v družině celoroční hrou, která je zároveň mnoho let po sobě i eTwinningovým mezinárodním projektem. V předchozím školním roce jsme se slovenskou partnerkou zrealizovali projekt s názvem KOSMOTOUR PROXIMA, který získal evropský certifikát kvality a na Slovensku první národní cenu za nejlepší eTwinningový projekt. V rámci tohoto programu jsme vytvořili česko-slovenský (nejen) výtvarný nápadník, kde jsme zdokumentovali 75 realizovaných prací na vesmírné téma. V příspěvku naleznete první várku různorodých aktivit pro výtvarné a rukodělné vytváření s touto tematikou.
Vydáno: 19. 02. 2019