Zdravotní pojišťovna

Otázka:
Naše škola má právní subjektivitu od 1.1.1995. Jedna z našich zaměstnankyň byla pojištěná u Prostějovské zdravotní pojišťovny. Od 1.4.1996 se přehlásila k Vojenské zdravotní pojišťovně, tuto skutečnost zaměstnavateli neohlásila. Škola několik měsíců platila Prostějovské zdravotní pojišťovně zdravotní pojištění za tuto zaměstnankyni.
K 31.12.1995 byla Prostějovská zdravotní pojišťovna sloučena se Zdravotní pojišťovnou Sport. Než jsme zjistili, že zaměstnankyně změnila zdravotní pojišťovnu, tj. v září 1996, bylo zaplaceno pojistné ve výši 4 034 Kč. Toto pojistné jsme žádali zpět po Zdravotní pojišťovně Sport. Tato pojišťovna zkrachovala a šla do konkurzu.
Žádali jsme po správci konkurzní podstaty vrácení pojistného ve výši 4 034 Kč. Ten sice dopisy s doručenkou do vlastních rukou přijal, ale pojistné nám nebylo do dnešní doby vráceno. Platba zdravotního pojištění Vojenské zdravotní pojišťovně za měsíce, ve kterých jsme nevěděli, že je u ní pracovnice pojištěná bylo ihned po zjištění této skutečnosti doplaceno.
Jak postupovat při likvidaci této částky v účetnictví školy?
Odpověď:
Ve smyslu platných předpisů je povinností zaměstnance ohlásit bezprostředně všechny změny okolností, které se týkají zaměstnaneckého poměru.
Částku, kterou jste jako organizace za zaměstnance uhradili, je nutno charakterizovat jako neoprávněné čerpání rozpočtových prostředků.
Pohledávka, kterou z titulu výše uvedeného účetního případu evidujete na příslušném pohledávkovém účtu, vykazuje ze všech zjištěných skutečností nulovou bonitu. Jelikož je zřejmé, že platba od Zdravotní pojišťovny sport, postrádá hledisko budoucího prospěchu, je možné na základě zápisu, který bude obsahovat náležitosti účetního dokladu podle ustanovení § 11 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví v platném znění, pohledávku odepsat do nákladů organizace na vrub účtu 543 - Odpis pohledávky. V souladu s ustanovením ČÚS č. 501 oddíl 4 bod 4.2.písm. k) je třeba evidovat tuto pohledávku na podrozvahových účtech až do konečného vypořádání. V rámci procesu vedoucímu ke konečnému vypořádání by měla být tato pohledávka předána k projednání škodní a likvidační komisi a po zohlednění všech okolností případu ve smyslu všech věcně příslušných právních předpisů by mělo být s ní s konečnou platností odpovídajícím způsobem naloženo. Pokud není v organizaci zřízena komise, spadá rozhodnutí o konečném vypořádání (vymáhání) pohledávky do kompetence vedoucího organizace. Skutečnosti daného případu se uvádí v příloze k účetní závěrce. Touto formou je o dané skutečnosti informován zřizovatel příspěvkové organizace.
V rámci úplnosti připomínáme, že nakládání s pohledávkami organizace by mělo být zveřejněno v rámci vnitřního kontrolního systému podle § 25 - 26 zákona č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole, v platném znění, prostřednictvím vnitřního předpisu.
Rozsah a věcný obsah přepisu o nakládání s pohledávkami spadá ve smyslu citovaného zákona o finanční kontrole do kompetence zřizovatele.