Výhody uzavírání dohod o pracích mimo pracovní poměr, 2. část

Vydáno: 11 minut čtení

Dohody o pracovní činnosti (dále jen DPČ) a dohody o provedení práce (DPP) bývají také označovány jako dohody o pracích mimo pracovní poměr. Oproti pracovnímu poměru mají tedy určité odlišnosti.

Pro výběr určitého druhu pracovněprávního vztahu nejsou dána žádná pravidla, záleží na rozhodnutí zaměstnavatele, zda uzavře se zaměstnancem pracovní poměr, nebo dohodu o pracích konaných mimo pracovní poměr. Prioritu má pracovní poměr jako nejčastější pracovněprávní vztah. U dohod jsou pracovněprávní nároky a jistoty omezeny.
Předchozí zákoník práce č. 65/1965 Sb. se snažil mezi těmito dohodami odlišovat. Požadoval, aby na krátkodobé práce byla uzavírána zásadně DPP a na dlouhodobě vykonávané činnosti (například celoroční výuka náboženství) se uzavírala pouze DPČ. Nový zákoník práce č. 262/2006 Sb. již nerozlišuje, zda se jedná o jednorázové nebo opakované činnosti, jsou zde jediné dva omezující limity – DPP lze uzavřít v rozsahu jen do 150 hodin za kalendářní rok, DPČ pak jen v rozsahu maximálně poloviny stanovené týdenní pracovní doby, to je do 20 hodin týdně.
Na práci podle DPP a DPČ se vztahuje úprava jako pro výkon práce v pracovním poměru, kromě stanovení (§ 77 odst. 1 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce):
a) odstupného,
b) stanovení pracovní doby a doby odpočinku,
c) překážky v práci na straně zaměstnance,
d) skončení pracovního poměru,
e) odměny z dohody o práci konané mimo pracovní poměr.
Dohoda o provedení práce, § 75 zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce
U DPP není ani po 1. 1. 2007 uveden způsob jejího uzavření. Předpokládá se písemná forma, ale tato podmínka není v zákoníku práce výslovně uvedena, dohodu lze uzavřít ústně, písemně, nebo konkludentním způsobem (zaměstnanec vyjádří svůj souhlas způsobem, z něhož je nepochybně zřejmé, že s návrhem souhlasí, tedy tím, že začne sjednanou práci vykonávat). Písemnou formu však vyžadují kontrolní orgány z důvodů prokazatelnosti. V praxi dochází i k tomu, že se dohoda uzavře ústně a dodatečně se vyhotoví písemná forma – v tomto případě však nejde již o písemně uzavřenou dohodu, ale o záznam o ústně uzavřené dohodě.
Dohoda se sjednává na rozsah prací, který nepřekročí 150 hodin. Pokud zaměstnanec uzavírá několik dohod u téhož zaměstnavatele, celkový součet hodin v jednom kalendářním roce nesmí překročit 150 hodin v jednom kalendářním roce.
V DPP zaměstnavatel není povinen rozvrhnout zaměstnanci pracovní dobu, zatímco v pracovním poměru má zaměstnanec právo na přidělování práce v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby i na rozvržení pracovní doby před zahájením práce.
Odměna z dohod se neřídí zákonnými pravidly o platu (mzdě), a proto nezahrnuje například příplatky za práci přesčas, práci v noci, sobotu a neděli. Odměna také nezahrnuje cestovní náhrady, nárok na ně by musel být v dohodě výslovně sjednán. U DPČ je odměna splatná většinou v pravidelných výplatních termínech organizace, u DPP by měla být proplacena až po dokončení celé práce, ale lze sjednat splatnost odměny i jinak, po částech, nebo rovněž ve výplatních termínech.
Dříve mohl zaměstnanec sjednané práce vykonávat v rámci dohody o provedení práce za pomoci svých rodinných příslušníků, nový zákoník práce č. 262/2006 Sb. to neumožňuje, musí jít výhradně o osobní výkon práce.
Na školách jsem zjistil v uzavírání DPP například následující nedostatky:
  • DPP je opravena nepřípustným způsobem – termíny provedení prací jsou škrtnuty a přepsány ručně.
  • DPP za listopad 2007 splatná 2007 nebyla proplacena z prostředků 2007.
  • Špatná evidence pracovní doby, nebo komunikace se mzdovou účetní – počet odpracovaných hodin v evidenci pracovní doby neodpovídá údajům na mzdových listech. Také hodinová odměna uvedená v dohodě a na mzdových listech bývá odlišná.
  • DPP byla uzavřena na určitý počet hodin, podle mzdových listů však byl odpracován vyšší počet hodin.
  • DPP s asistentem pedagoga byla uzavřena na sazbu 300 Kč za hodinu. Na další rok byla DPP uzavřena na 600 Kč za hodinu na stejné práce. To je sice možné, odměna je stanovena dohodou, ale je to nehospodárné – pokud by asistent vykonával tuto činnost v pracovním poměru, pobíral by plat přibližně ve výši 100 Kč za hodinu.
  • Dohody jsou uzavírány na práce a činnosti, které má zaměstnanec zaplaceny ve svém platu, například inventarizace majetku školy.
  • DPP jsou uzavírány na stejný druh práce, jako má zaměstnanec sjednán v rámci pracovního poměru.
  • DPP byly uzavřeny na celkový počet hodin 157 hodin během jednoho kalendářního roku, nebylo ale možné zjistit, kolik hodin zaměstnanec skutečně odpracoval (škola neměla k dispozici mzdové listy), zda nebyl překročen limit.
  • DPP neobsahuje počet hodin, jen maximální rozsah 150 hodin ročně, neobsahuje hodinovou sazbu, ale jen celkovou odměnu, takže není možné zkontrolovat, zda byla dodržena odměna ve výši nejméně minimální mzdy. Je to možné pouze pomocí mzdových listů, ty ale často nejsou k dispozici.
  • Na lyžařském kurzu jsou chybně uzavřeny DPP s učiteli školy jako s instruktory. V obou případech jde o výuku, práci učitele a DPP nelze uzavřít na stejné práce, jaké má zaměstnanec sjednány v pracovní smlouvě.
  • Na sedmidenním lyžařském kurzu učitelé pracovali jako instruktoři a ještě s nimi byly uzavřeny dohody jako s vychovateli, s každým na 70 hodin. To ale znamená, že pracovali 18 hodin denně a vznikl problém s dodržováním zákoníku práce – například nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami podle § 90 zákoníku práce, v týdnu, nepřetržitý odpočinek v týdnu podle § 92 zákoníku práce.
  • Instruktor má na lyžařském kurzu uzavřenu dohodu na práci v rozsahu 20 hodin denně.
  • Špatná evidence pracovní doby, nebo komunikace se mzdovou účetní – v DPP uzavřené na týden není uveden počet hodin. Údaj je nutné získat ze mzdových listů a tam mzdová účetní pro chybějící podklady uvedla, že zaměstnanec odpracoval 7 dnů při plném úvazku, to jest 56 hodin, odměna činí 500 Kč, hodinová odměna je pouze 9 Kč.
  • S živnostníkem, provádějícím ve škole elektropráce, je nevhodně uzavřena DPP místo smlouvy o dílo.
  • Nehospodárnost. Účetní zpracovává pro školu dlouhodobě podvojné účetnictví na základě DPP. Trvale je sjednán rozsah práce na 10 hodin měsíčně. Měsíční odměna činila v roce 2007 částku 5.000 Kč. V roce 2008 při stejném rozsahu práce byla odměna zvýšena na 15.000 Kč a v posledních měsících roku na 23.000 Kč.
  • Odměna byla chybně vyplacena předem, před výkonem práce – lyžařský kurz 2008 byl proplacen již v prosinci 2007.
Dohoda o pracovní činnosti, § 76 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce
DPČ lze uzavřít jen písemně, jinak je neplatná.
Pokud by nedopatřením došlo k tomu, že zaměstnanec začne pracovat a teprve později dojde k podpisu DPČ, z právního hlediska by byla DPČ neplatná a na tuto smlouvu by bylo možné nahlížet jako na ústně uzavřenou pracovní smlouvu. (Když se totiž u pracovní smlouvy nedodrží písemná forma, smlouva na rozdíl od DPČ není neplatná).
Omezení týkající se rozsahu práce je následující – rozsah práce v průměru představuje maximálně polovinu stanovené týdenní pracovní doby, přičemž toto omezení se posuzuje za období nejdéle 52 týdnů (§ 76 odst. 2 zákoníku práce).
Neexistuje však souvislost s limitem rozsahu práce podle DPP (to je maximálně 150 hodin v kalendářním roce). DPČ může zaměstnavatel s fyzickou osobou uzavřít, i když rozsah práce nebude přesahovat v témže kalendářním roce 150 hodin (§ 76 odst. 1 zákoníku práce).
DPČ je povinně sjednáno (§ 76 odst. 5 zákoníku práce):
* sjednané práce,
* sjednaný rozsah pracovní doby,
* doba, na kterou se DPČ uzavírá.
Pouze u DPČ lze sjednat nároky zaměstnance na pracovní volno při jeho důležitých osobních překážkách v práci, nárok na dovolenou – za podmínek uvedených v zákoníku práce § 199, § 206 a v části deváté zákoníku práce. U DPČ musí být přitom vždy dodržena úprava podle § 191–198 a § 206 zákoníku práce.
DPČ je možno zrušit (§ 76 odst. 6 zákoníku práce):
* dohodou,
* jednostranně s 15 denní výpovědní dobou,
* okamžitě.
Při jednostranném zrušení DPČ s 15 denní výpovědní dobou je důležitá skutečnost, že tato výpovědní doba začíná plynout dnem, kdy byla doručena druhému účastníku (nikoli prvním dnem měsíce následujícího po dni doručení, což platí u pracovního poměru).
Okamžité zrušení DPČ je možné pouze v případech, kdy je možné okamžité zrušení pracovního poměru (viz § 55 a 56 zákoníku práce).
Na školách jsem zjistil v uzavírání DPČ například následující nedostatky: Dohody založené v osobních spisech jsou jen kopie. Organizace vyhotovuje dohody (i smlouvy) v jediném originálním exempláři, ten pak po podpisu předá zaměstnanci a sama si ponechá jen kopii. Do textu je dodatečně rukou vepsán údaj o odměně, není zřejmé, zda stejný údaj je i na zaměstnancově exempláři.
Se zaměstnancem byla uzavřena DPP, v jejím průběhu byla uzavřena DPČ na stejný druh práce a stejné časové období. Obě smlouvy jsou platné, není jasné, jak je vyplácena odměna. Pokud byla uzavřena DPČ, mělo v ní být ustanovení, že DPP se ruší.
Při uzavření DPČ byl zaměstnanci vystaven platový výměr (u dohod se nevystavuje). Údaje na něm uvedené neodpovídají skutečně vyplaceným odměnám v jednotlivých měsících. Údaje v dohodách jsou opravovány nepřípustným způsobem – zabělováním, přepisováním, vymazáváním.
Zmatené uzavírání dohod – zaměstnanec má uzavřenu smlouvu, v jejímž záhlaví je uvedeno „Dohoda o pracovní činnosti“, v textu je však uvedeno, že smluvní strany sjednávají dohodu o provedení práce. Je zde uvedena podmínka maximálního počtu hodin 150, což odpovídá DPP. Dohoda však byla proplacena jako DPČ.
Uklízečce v pracovním poměru není proplácena přesčasová práce, ale má uzavřenu na tyto přesčasové hodiny DPČ, opět jako „uklízečka“.
Jaký je vlastně rozdíl mezi písemnou a ústní formou uzavření dohody nebo pracovního smlouvy?
V obou případech je dokument samozřejmě vytištěn v listinné podobě. Pokud je dokument podepsán před zahájením výkonu práce, nebo v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce, pak se jedná o písemnou formu.
Může se však z nejrůznějších důvodů stát, že se zaměstnancem sjednáte všechny podmínky výkonu práce, dohoda či smlouva je připravena, zaměstnanec zahájí výkon práce, ale smlouvu nebylo možné v tento první den výkonu práce podepsat, k podpisu dojde například až následující den. Pracovní smlouva je platná, nejde však o písemnou smlouvu, ale ústní smlouvu, o které byl vyhotoven dodatečně písemný záznam.
Tato zdánlivě podružná záležitost ale může mít závažné následky. Zákoník práce v § 36 například uvádí, že „zkušební doba musí být sjednána písemně, jinak je neplatná“. Takže pokud je pracovní smlouva podepsána s denním prodlením, je v ní sice napsáno, že je sjednána zkušební doba, ale tato část smlouvy je již neplatná.