Školy mateřské

Tematická zpráva se zaměřuje na otázku, jak školy v praxi využívají školní vzdělávací programy (ŠVP) – klíčové dokumenty, které mají sloužit jako nástroj pro plánování, hodnocení a řízení výuky. Zpráva hodnotí stav v mateřských, základních i středních školách a sleduje, jak aktivně školy s ŠVP pracují, jak často je upravují, do jaké míry se na jejich tvorbě podílejí pedagogové a jaký dopad má práce s ŠVP na vzdělávací výsledky žáků.
Vydáno: Včera
Pokud dítě není přijaté do MŠ a rodiče podají odvolání, na základě kterého je poté dítě přijato (MŠ využije autoremeduru), je možné toto dítě při zápisu vést pod jedním registračním číslem?
Vydáno: 24. 03. 2025
  • Článek
Zahradu církevní školky v Kutné Hoře zlehka prohřívá lednové sluníčko a podlouhlé stíny dodávají místu na tajemném nádechu. Skupinka dětí se honí mezi vzrostlými lískami, další válí sudy v namrzlé trávě a jiná parta si užívá dřevěnou kuchyňku. Do proměny zahrady školka v posledních letech masivně investovala s cílem vybudovat tu krásný prostor, kde bude dobře dětem i dospělým a kde se budou moci všichni setkávat. Do cílové rovinky ještě několik milionů korun zbývá, přesto jde již teď o výjimečné místo, které školku víc a víc otevírá i širší komunitě.
Vydáno: 20. 03. 2025
Mateřská školka, zřízená obcí, příspěvková organizace. Má vlastní školní kuchyň, kde vaří paní kuchařky (počet: pět zaměstnankyň včetně vedoucí ŠJ). MŠ vaří pouze pro své žáky a zaměstnance. Dozvěděli jsme se, že pokud MŠ vaření pro své zaměstnance (nikoliv však pro další cizí strávníky - příchozí), měla by se mzdovými náklady právě na kuchařky podílet i nějakým procentem obec, tedy kuchařky by neměly být placeny pouze z MŠMT. Je toto tvrzení správné? Kde bychom mohli najít oporu v zákoně, resp. ve vyhlášce? Abychom spočetli, jaký objem finančních prostředků budeme jako příspěvková organizace po obci pro rok 2025 žádat, je možné např. udělat součet všech mzdových nákladů na kuchařky za rok 2024 (hrubé mzdy, odvody za zaměstnavatele, FKSP, zákonné pojištění): počtem celkových obědů (pro žáky i zaměstnance) a tuto částku pak v roce 2025 vynásobíme počtem odebraných obědů pro zaměstnance. Touto částkou by nám měla pak obec přispět pro paní kuchařky? Znamená to tedy, že 100% úvazek paní kuchařky se bude zčásti hradit z MŠMT (např. z 90 %) a ostatní část úvazku (např. 10 %) uhradí obec? Obci se to vůbec nelíbí a nerozumí tomu, že by měla část platu kuchařek hradit, a proto děkuji za případné odkazy na právní normy.
Vydáno: 07. 03. 2025
  • Článek
Není pochyb o tom, že bychom měli dodržovat zdravý životní styl, kam kromě pohybu a různých fyzických aktivit, duševní pohody, vnitřního klidu, kvalitních vztahů, dostatku spánku a odpočinku, radostných prožitků a celkově pozitivního přístupu k životu, patří rovněž zdravé stravování. A právě základy zdravého stravování chceme vypěstovat u dětí. Děti se nejlépe učí příkladem dospělých a vlastními prožitky, tudíž se nabízí nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak toho dosáhnout - kulinařit zdravě s dětmi. Tento projekt je vhodný realizovat v mateřských školách, jejichž součástí je školní jídelna, avšak můžeme jej využít i ve školních družinách.
Vydáno: 18. 02. 2025
Jsme ZŠ a MŠ. Platí tedy vyhlášení ředitelského volna i pro MŠ? Mohu tedy MŠ uzavřít?
Vydáno: 14. 02. 2025
  • Článek
Naše škola, Mateřská škola V Lukách Rakovník, je jednou ze sedmi mateřských škol v Rakovníku. V naší vizi „Školka jako místo setkávání“ klademe nemalý důraz kromě jiného i na oblast „Spolupráce“. V předchozích letech jsme se jako škola zaměřili na spolupráci především s rodinou, neboť z důvodu epidemie byly kontakty s rodinami dětí velmi omezené. To se nám již podařilo překonat, a proto jsme se více zaměřili i na další subjekty, a to především na základní školy v našem městě a další místní organizace.
Vydáno: 21. 01. 2025
Učitelka MŠ má rozvrženou přímou pracovní dobu. Může v rámci jednoho týdne ředitel nařídit změnu rozvržení přímé pracovní činnosti? Například v pondělí místo PPČ 7:00 - 13:00 bude učitelka MŠ pracovat 7:00 - 14:00 a v úterý místo 7:00 - 13:00 pracovat jen do 12:00? Může takto JEDNORÁZOVĚ změnit rozvržení PPČ i v rámci několika týdnů? Kdy učitelka v jednom týdnu odpracuje o hodinu PPČ více a v dalším týdnu si ji "vybere"? Nemyslím tím situaci, kdy je PPČ rozvržena stabilně nerovnoměrně. Ředitel může nařídit až 4 hodiny PPČ týdně navíc. Jak dlouho dopředu musí o tomto informovat učitele MŠ pokud tyto hodiny jsou v rámci rozvržené pracovní doby? Pokud by tyto hodiny zasahovaly mimo rozvrženou pracovní dobu, je lhůta pro informování jiná?
Vydáno: 02. 12. 2024
  • Článek
Nedávno jsem se zúčastnila konference o včasné péči a významu prvních let života dítěte ve Znojmě, kterou pořádala Platforma pro včasnou péči, kde jsem členkou odborné rady. Diskuse se zaměřila na to, jak klíčové je včasné rozpoznání a podpora dětí ze znevýhodněného prostředí. Téma je pro mě o to více osobní, že v mateřské škole, kterou v Obrnicích nedaleko Mostu vedu, těmto výzvám čelíme každodenně.
Vydáno: 19. 11. 2024
  • Článek
Představte si, že stojíte před zrcadlem – ale místo svého odrazu vidíte obraz své pedagogické praxe. Jaký jste učitel, jaká jste učitelka? Jak si vedete? Co byste změnil/a, aby vaše práce byla ještě lepší? Autoevaluace v mateřské škole není jenom povinností, kterou je třeba splnit. Je to vzácná příležitost podívat se na sebe i svou praxi z nového úhlu pohledu. Nově vytvořený Nástroj profesního sebepoznání, dostupný na www.podporapedagoga.cz, může sloužit jako prostředek nejen ke zlepšení kvality vzdělávání, ale i k vašemu osobnímu růstu a zvýšení míry spokojenosti.
Vydáno: 19. 11. 2024
  • Článek
Nejkrásnější čas vánoční je opět tady a děti Vánoce milují. Proto jsem si pro vás v dnešním článku připravila inspirace na vánoční tvoření, při kterém si děti užijí spoustu zábavy.
Vydáno: 19. 11. 2024
  • Článek
Častou výmluvou, proč předškoláci nemohou trávit více času venku, je nepříznivé počasí. Ať už je mráz, zrovna prší, anebo je velké horko, vždycky je možné vypravit se s dětmi ven. Podle výzkumu České děti venku, realizovaného agenturou STEM, je navíc dokázáno, že čím jsou děti starší, tím méně času tráví venku. Proč ale neposilovat imunitu, sociální vazby i vztah dětí k přírodě už od školkového věku?
Vydáno: 19. 11. 2024
  • Článek
Vedle pedagožek a pedagogů ze všech stupňů vzdělávací soustavy se na Linku pro rodinu a školu 116 000 obracejí i rodiče těchto dětí. Jako nedávno otec pětileté dcerky, která se právě vrátila ze školky v přírodě a vyprávěla, jak je tam jedna spolužačka ráno a večer fackovala. Jelikož se jednalo o tzv. hvězdu třídy, tak si to ostatní dívenky nechaly líbit a jediná, která se ozvala, byla právě dcerka volajícího. Krom toho už dcerka volajícího stihla fackování vyzkoušet na své mladší sestře, do které se pustila toho dne ráno. Otec se pochopitelně zajímal, jak tuto situaci řešit, a odmítal větu svého okolí, že dítě z toho vyroste.
Vydáno: 19. 11. 2024
  • Článek
Přechod z mateřské školy do základní školy je pro dítě významným milníkem. V tomto období si buduje vztah k celoživotnímu učení, a proto by měl být tento přechod pozitivním zážitkem. Jak můžeme zajistit, aby budoucí prvňáček s radostí přijímal nové výzvy, které škola přináší?
Vydáno: 19. 11. 2024
  • Článek
V současné době jsou snad nejčastěji diskutovanými tématy souvisejícími s předškolním vzděláváním odklady školní docházky a strategie, které by měly vést ke snížení jejich počtu. To se potvrdilo i na konferenci Škola jako místo setkávání v sekci předškolního vzdělávání, kde se nejbohatší diskuse dočkal příspěvek „Kam směřuje naše předškolní vzdělávání“. V něm byly mimo jiné představeny navrhované strategie a dány do souvislosti s analýzami MŠMT.
Vydáno: 19. 11. 2024
  • Článek
Písničky o vesmíru a kosmonautice ze stejnojmenného divadelního představení. Kombinace velkoplošných animovaných projekcí, hudby, povídání, tancování, pohybu a zábavy. Zpěvník připravujeme ve spolupráci s Vladimírem Remkem (který vystupuje přímo v projekcích).
Vydáno: 19. 11. 2024
  • Článek
Znáte dubánky? To jsou malí žaludoví panáčci, kteří žijí v dubových lesích, pomáhají přírodě, a protože jsou velmi zvědaví, pozorují lidi a snaží se je napodobovat.
Vydáno: 19. 11. 2024
  • Článek
Prostřednictvím tematického celku jsou děti provázeny tradicemi a významem adventního a vánočního období, zjišťují, že nejenže se lidé chystají na Vánoce, ale že i živočichové se chystají na zimu. Činnosti a aktivity navozují sváteční atmosféru, kterou společně v mateřské škole děti prožívají.
Vydáno: 19. 11. 2024
  • Článek
Vědecké studie poukazují na nezastupitelný význam podpory sociálních a emočních dovedností dětí v předškolním věku. Tyto dovednosti nejen přispívají k akademickému úspěchu, ale také formují základy pro zdravé mezilidské vztahy a emocionální pohodu, což má dlouhodobý vliv na celkový životní úspěch jedince. Konkrétní nástroje a kroky pro začlenění ověřených strategií rozvoje sociálních a emočních dovedností do práce s dětmi nabízí pedagogům metodika Dobrý začátek. Metodika nejenže pomáhá rozvíjet dovednosti dětí, ale také poskytuje prostor pro osobní i profesní růst samotných pedagogů. V následujícím textu chceme čtenářům představit jeden z posledních projektů organizace Schola Empirica, během kterého jsme zkoumali zavedení inovativního Kurikula metodiky Dobrý začátek do praxe vybraných škol v Praze a Středočeském kraji.
  • Článek
Vzdělávací tematický blok zaměřený na oblast čtenářské pregramotnosti seznamuje děti prostřednictvím rozmanitých vzdělávacích činností a her s pohádkou O dvanácti měsíčkách. Děti se učí chápat souvislosti v ději příběhu, logicky uvažovat a porozumět emočním a sociálním vazbám postav v pohádce. Rovněž si osvojí názvy měsíců v roce a získají poznatky o hlavní charakteristice všech ročních období.
Vydáno: 19. 11. 2024