JUDr. PhDr. Jiří Valenta - strana 2

Jsme soukromá základní umělecká škola. Máme zaměstnankyni, která má ve smlouvě uvedeno "mentor pěveckého oddělení, správce školského systému a kontrolor pedagogické činnosti". Samotnou výuku žáků neprovádí. Může být zařazena jako pedagogický zaměstnanec s nárokem na ŘD ve výši 320 hodin/ročně?
Vydáno: 06. 10. 2022
Jsme střední škola příspěvková organizace zřízená Jihomoravským krajem. Jako zástup za učitelku, která odešla na mateřskou dovolenou jsme vzali do pracovního poměru učitele, který nemá ukončené vysokoškolské vzdělání - je pouze Bc, chybí mu 1 zkouška a také nemá pedagogické vzdělání. Pracuje u nás asi rok. (Doposud se nám nepodařilo sehnat jiného kvalifikovaného pracovníka na tuto pozici). Jak mu máme prodloužit pracovní poměr, co je třeba do prodloužení uvést?
Vydáno: 06. 10. 2022
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená Jihomoravským krajem. V současné době chceme zařadit výchovnou poradkyni do 13. platové třídy, protože bude splňovat předpoklady pro toto zařazení. Ptáme se, jakou platovou třídu má mít pan zástupce ředitele, který tuto zaměstnankyni vede jako učitelku? Jako výchovnou poradkyni ji prý povede pan ředitel, který již 13. platovou třídu má. Ale jako pedagogického pracovníka ji řídí i pan zástupce, a protože se v podstatě jedná o jeden pracovní poměr, měl by podle našeho názoru mít 13. platovou třídu i pan zástupce ředitele, ale nejsme si zcela jistí. 
Vydáno: 06. 10. 2022
Jsme základní škola - příspěvková organizace. Zaměstnáváme od 23. 11. 2016 učitelku. Smlouva byla sepsána na dobu určitou, nejdéle do 30. 6. 2017, po dobu rodičovské dovolené jiné učitelky. Zastupovaná učitelka však podruhé otěhotněla, tudíž smlouva byla dohodou prodloužena do 26. 4. 2019 - do 1 roku věku druhého dítěte. Zastupovaná učitelka prodloužila rodičovskou dovolenou do tří let věku druhého dítěte. Je správně smlouvu prodloužit zastupující učitelce už pouze do 23. 11. 2019 a poté bude pracovní poměr ukončen, nebo je možno prodloužit smlouvu až do 26. 4. 2021 (do 3 let věku dítěte), neboť zastupující učitelka nesplňuje předpoklad odborné kvalifikace?
Vydáno: 06. 10. 2022
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Jak je to s příplatkem za třídnictví. Kdy má být zrušen? Do kdy mají správně tento příplatek pobírat učitelé čtvrtých ročníků, jejichž žáci odmaturují již v květnu např. 2019. Má jim být příplatek za třídnictví odebrán již od měsíce června 2019? Jak je to s ostatními učiteli, má jim být odebrán každý rok příplatek za třídnictví v červenci a opět přiznán až v září? Nebo se jim tento příplatek může ponechat po celou dobu, protože stejně zpravidla čerpají dovolenou, a tudíž se jím tento příplatek proplácí v průměru, i když by jej neměli přiznán. Jde jen zpravidla o přípravný týden. Jak to má správně být? Je zdůvodněním např. i to, že kvůli např. 4 dnům přípravného týdně nebudeme měnit platový výměr? Prosím o sdělení správného postupu. 
Vydáno: 06. 10. 2022
Jsme základní škola zřízená městem. S platností od 1. 9. 2019 bude zástupce ředitele školy zastávat současně funkci statutárního zástupce ředitele. Jakým dokumentem tak učinit? Pověřením, jmenováním nebo dohodou o změně pracovní smlouvy - změna funkce (doplnění funkce). Současně ukončení funkce stávajícího statutárního zástupce ředitele školy se provede pouze písemným sdělením? 
Vydáno: 06. 10. 2022
Mohu zařadit ředitelku mateřské školy do 11. platové třídy? Má dosažené středoškolské vzdělání s maturitou pro učitelky mateřských škol. Paní ředitelka také řídí školní jídelnu a odloučené pracoviště. Byla by v 11. platové třídě stále pedagog s nárokem na 40 dnů dovolené, nebo by byla zařazena v nepedagogické tabulce?
Vydáno: 06. 10. 2022
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Jak je to se zařazením učitelů střední školy – praxe? Na škole máme tyto učitele, kteří nemají vysokou školu. Doposud jsme je měli zařazené dle katalogu prací 2.16.2, bod 10.2 – tedy v 10. platové třídě s odpočtem na vzdělání ve výši 3 roků. „Výchovně vzdělávací činnost praktického vyučování studijních oborů nebo odborného výcviku náročných učebních oborů“. Nyní, v novém katalogu prací, od 1. 1. 2019 jsme toto zařazení v 10. platové třídě již nenašli, je tam pouze: „10.2 – Vzdělávací a výchovná činnost v odborném výcviku při přípravě žáků v oborech středního vzdělávání s výučním listem“ a my jsme střední škola, takže jsme se našli v 11. platové třídě odstavec 3: „Vzdělávací a výchovná činnost praktickém vyučování v oborech středního vzdělávání s maturitní zkouškou nebo v praktickém vyučování nebo odborné praxi v oborech vyššího odborného vzdělávání“. Odpočet na vzdělání by měl být v tomto případě 5 let. Je naše úvaha správná? Máme tedy přeřadit od 1. 1. 2019 naše učitele střední školy – praxe do 11. platové třídy?  Doplnění dotazu: Jedná se o zařazení učitele praxe na střední škole s maturitou nově od 1. 1. 2019 z 10. do 11. platové třídy. Náš pan učitel měl v té době (od 1. 1. 2019 - 31. 8. 2019 asi 4 změny v platových výměrech. Musíme mu všechny změny nově napsat platové výměry, nebo stačí souhrnné shrnutí v jednom platovém výměru, nebo jak toto správně vyřešit?   
Vydáno: 06. 10. 2022
Je možné uznat odbornou kvalifikaci učiteli hry na bicí nástroje, který má pouze maturitu na konzervatoři, i když je výkonný umělec (hraje v populární známé skupině). Hlavně mě zajímá, zda není problém absence pedagogického vzdělání a zda v případě učitele, který má vystudovaný obor varhany a cemballo na konzervatoři (celých 6 let) je možné, aby vyučoval plný úvazek pouze klavíru. 
Vydáno: 06. 10. 2022
  • Článek
1. Dvě kolegyně začaly studovat PedF obor speciální pedagogika a mají hotové Bc., aktuálně ale na rok přerušily studium. Mohu je považovat za kvalifikované podle zákona o PP? 2. Asistentka pedagoga nemá maturitu, má hotový kvalifikační kurz pro AP a dostala se na SŠ, kde si dodělá maturitu. Mohu ji už od okamžiku, kdy je přijatá na SŠ, považovat za kvalifikovanou AP (tedy tu s tou maturitou)?  
Vydáno: 19. 10. 2021
  • Článek
Rád bych se zeptal, jak je to s pracovnělékařskými periodickými prohlídkami. Marně se snažím dopátrat, ale jestli správně chápu, tak zaměstnanci školy (učitelé, jídelna i ostatní) jsou kategorie 2 se zvýšeným rizikem, chodí tedy 1x za 4 roky (do 50 let) a 1x za 2 roky (nad 50 let)? Respektive nikde jsem nenašel, jaké práce do jaké kategorie patří.
Řeším případ kolegyně, která si potřebuje doplnit kvalifikaci učitelky AJ na druhém stupni ZŠ. Má maturitu a státní jazykovou zkoušku z pomaturitní jazykové školy. Následné magisterské studium na pedagogické fakultě nedokončila. Našla si vzdělávací program "Studium pedagogiky podle § 22, odst. 1, písm. a) zákona č. 563/2004 Sb.", který organizuje NPI (odkaz na informace o daném studiu přikládám zde). Dle garantky tohoto vzdělávacího programu, by po absolvování měla být plně kvalifikovaná k výuce cizího jazyka na druhém stupni ZŠ. Má garantka pravdu? Je možné tímto studiem "obejít" podmínku vysokoškolského vzdělání pro učitele ZŠ?
Vydáno: 14. 08. 2021
Mohu považovat potřebné dosažené vzdělání pro pozici uč. MŠ ?: 1. bakalářské studium na univerzitě J.A. Komenského v Praze v oblasti speciální pedagogiky s kódem B7 506? Státní zkouška z pedagogiky, psychologie, spec. pedagogiky a etopedie. 2. Maturita AHOL- Střední odborná škola, s.r.o. kód 78-42- M/003 Pedagogické lyceum, maturitní zkouška z ČJ a literatury, 1 odborný předmět- pedagogika, speciální pedagogika, 2 odborný předmět psychologie, pedagogická psychologie, praktická mat. zkouška z pedagogiky a z psychologie. Typ školy- Střední vzdělání s maturitní zkouškou v souladu se zákonem 561/2004 Sb.
Vydáno: 25. 07. 2021
Po jmenování do funkce ředitele školy jsem absolvoval Kvalifikační studium pro ředitel škol a školských zařízení na NPI ČR. Letos jsem byl přijat na bakalářské studium Školského management (Univerzita Karlova), na které budu muset dojíždět vždy jeden pracovní den v týdnu. Studium je zakončeno titulem Bc. - jde tedy jednoznačně o zvyšování kvalifikace? Pokud ano - abych měl nárok na studijní volno podle §232 zákoníku práce, má toto studium být v souladu s potřebou zaměstnavatele. Za zaměstnavatele se v tomto případě považuje Rada města (zřizovatel) nebo já (ředitel školy)?
Vydáno: 24. 07. 2021
Jak je to s rozsahem přímé pedagogické činnosti u této paní učitelky? Jsme základní škola.  Paní učitelka má úvazek 1. Paní učitelka bude od 1. 9. 2021 zároveň:  a) Výchovný poradce na škole se 190 žáky, má tedy PPČ snížený o 2 hodiny  b) Paní učitelka bude učit 1 hodinu v 9. třídě  c) Zbytek hodin bude učit v 1. třídě. Ale zde je ten problém, nedokážu spočítat, kolik je to hodin, aby to celkem dalo úvazek 1.  d) 1.třída má podle ŠVP 20 hodin.
Vydáno: 13. 05. 2021
Na naší škole máme 10 učitelů odborného výcviku. Naše otázka je - musíme mít funkci vedoucího učitele odborného výcviku? Mistry máme na odloučeném pracovišti, kde je zároveň zástupce ředitele školy. Nikde jsme nenašli, zda je (a za jakých podmínek) nutné mít vedoucího učitele odborného výcviku, když by jeho práci dělal zástupce ředitele.
Vydáno: 13. 05. 2021
  • Článek
Chtěla bych se poradit, na jakou výši úvazku mám nárok na pozici vedoucí školní jídelny při ZŠ a MŠ: v mateřské škole vaříme pro svých 50 dětí a pro další dvě mateřské školy vařená jídla dovážíme (pro celkový počet 40 strávníků). Ve školní jídelně vaříme pro svých 139 žáků a 35 dospělých, z toho 8 cizích strávníků, pro další ZŠ vařená jídla dovážíme pro 37 žáků a 4 zaměstnance. Celkem tedy vaříme pro 90 dětí a 9 zaměstnanců v MŠ, 176 dětí a 36 zaměstnanců a 8 cizích strávníků v ZŠ. Vedu dvě provozovny se samostatnými sklady.
Vydáno: 20. 04. 2021
1. Je možné si jako jedno z kritérií pro přijetí žáka k povinné školní docházce stanovit, že jde o dítě zaměstnance školy? 2. Ještě doplňující dotaz, aktuálně se nám stává, že rodiče mění bydliště dětí, aby byly spádové. Můžeme dát příští do kritérií spádovost k určitému datu? Např. 1. 4. - začátek zápisu. Nicméně bychom tím zase diskriminovali někoho, kdo by se opravdu přistěhoval v období 1. - 30. 4.
Vydáno: 15. 04. 2021
Konečně nám opět do škol nastoupily děti a na naší škole se od dnešního dne zřídila speciální školní družina pro zdravotníky, bezpečn. jednotky, pedagogy, atd. Vychovatelka s dětmi pracuje dopoledne, některé připojuje na online výuku, jiným pomáhá se zadanými úkoly od třídních učitelů a vysvětluje látku. Pak po obědě pokračuje ve výchovně vzdělávací činnosti ve školní družině. Jak se pro vychovatele školní družiny posuzuje tato dopolední činnost, zda je to přímá pedagogická činnost a má se mu tím pádem započítat do úvazku, nebo je to nepřímá pedag.činnost, čili dozor nad dětmi a z důvodu nekvalifikace(nemá magisterské vzdělání) se nemůže tato dopolední činnost počítat za přímou pedag. činnost?
Vydáno: 13. 04. 2021
1. Dvě kolegyně  začaly studovat PedF obor speciální pedagogika a mají hotové Bc., aktuálně ale na rok přerušily studium. Mohu je považovat za kvalifikované podle zákona o PP? 2. AP nemá maturitu, má hotový kvalifikační kurz pro AP a dostala se na SŠ, kde si dodělá maturtitu. Mohu ji už od okamžiku, kdy je přijatá na SŠ, považovat za kvalifikovanou AP (tedy tu s tou maturitou)?
Vydáno: 09. 04. 2021