JUDr. Eva Janečková - strana 4

  • Článek
V současné době je obvyklé, že kapacita mateřských škol nedostačuje požadavkům zákonných zástupců na přijetí jejich dětí. Ředitel školy proto musí obvykle stanovit kritéria pro přijetí a musí také precizně provést správní řízení, protože zákonní zástupci využívají možnosti podat opravný prostředek. Musí být správně podána žádost o přijetí, ředitel školy také nesmí zapomenout na žádný krok správního řízení a následně vydat bezchybné správní rozhodnutí.
Vydáno: 20. 03. 2025
  • Článek
Vedení správního spisu je jednou ze základních povinností při vedení správního řízení, které musí škola splnit. Zákonem je stanoven obsah správního spisu – přehled úředně oprávněných osob, spisový přehled, podání, protokoly, záznamy, písemná vyhotovení rozhodnutí a další písemnosti, které se vztahují k dané věci, včetně rozhodnutí. Přílohou, která je součástí spisu, jsou zejména důkazní prostředky, obrazové a zvukové záznamy a záznamy na elektronických médiích. Správně vedený spis je důležitý nejen pro plnění procesních práv účastníka řízení.
Vydáno: 20. 03. 2025
Co se týká úrazů, neřešíme ve školách a školských zařízení pouze úrazy zaměstnanců, ale v častějším případě školní úrazy dětí ve smyslu vyhlášky č. 64/2005 Sb. Prvotně je nutno si uvědomit odlišnou odpovědnost u školních úrazů v základních, středních školách apod.
Na našem gymnáziu organizujeme a učíme přípravné kurzy z češtiny a matematiky pro žáky základních škol. Celkem se kurzů účastní cca 180 žáků, kteří si kurzy platí (2 000 Kč). Tento rok bych chtěla nabídnout 20 žákům ze sociálně slabých rodin kurz zdarma. Mohu to udělat? Případně jakým způsobem, aby to bylo v souladu se všemi předpisy? 
Vydáno: 24. 02. 2025
Může zaměstnavatel ve vnitřním předpisu stanovit, že bude příspěvek na stáří poskytovat jen na penzijní připojištění? Tedy zaměstnanci, kteří mají uzavřený DIP nebo životní pojištění nemají na příspěvek nárok? Vzhledem k tomu, že 0,5 % je účelově vázáno a stanoveno je několik forem možnosti spoření, lze na toto omezení nahlížet jako diskriminační? 
Vydáno: 24. 02. 2025
  • Článek
Častá otázka, která se týká zájmového vzdělávání, je možnost jeho ukončení. Dva nejobvyklejší důvody jsou neplacení úplaty za zájmové vzdělávání a zdravotní či jiné problémy účastníka, které poskytování zájmového vzdělávání komplikují.
Vydáno: 18. 02. 2025
  • Článek
Způsob přijímání dítěte ke školnímu stravování není právními předpisy nijak upraven. Jediné, co lze říci je, že tento proces není uveden v § 165 odst. 2 školského zákona, a tedy není nutné v plném rozsahu použít správní řád. Přesto se však jedná o rozhodování o právech a povinnostech dítěte, jedná se tedy o správní řízení.
Vydáno: 18. 02. 2025
  • Článek
Všechny školy se snaží prezentovat na veřejnosti svoji činnost. Dělají to kromě jiného zveřejňováním fotografií a audio- a videozáznamů.
Vydáno: 21. 01. 2025
  • Článek
Školy a školská zařízení zajišťují bezpečnost a ochranu zdraví dětí, žáků a studentů při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech a při poskytování školských služeb a poskytují žákům a studentům nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví. Takto se to uvádí v § 29 odst. 2 školského zákona. Důležitou souvislostí při plnění této povinnosti je vedení seznamu vyzvedávajících osob. Neexistuje jednotný návod, jak má takový seznam vypadat. Školy proto improvizují a často přitom porušují obecné nařízení (GDPR) tím, že vedou nadbytečný rozsah zpracovávaných osobních údajů.
Vydáno: 21. 01. 2025
Jak má ředitel školy v souladu s platnou legislativou postupovat při organizaci snowboardingového výcviku v rámci lyžařského kurzu? Na školách se tyto věci praktikují různě. Náš jediný proškolený instruktor snowboardingu se letos nebude moci ze zdravotních důvodů účastnit lyžařského kurzu. Může dohled (o výcviku nemůže být v tomto případě řeč) nad družstvem snowboardistů vykonávat učitel, aprobovaný tělocvikář, který ovšem neabsolvoval kurz snowboardingu, a navíc by ho vykonával na lyžích? Je možné tvořit smíšené družstvo lyžařů a snowboardistů při zachování max. počtu 15 žáků? 
Vydáno: 17. 01. 2025
Pracuji jako ředitel ZŠ, zároveň jako ICT koordinátor - mám úlevu 2 hod./ týden. Nemám však ICT koordinátora na základě studia 250 hod. Mám nárok zároveň na specializační příplatek za tuto činnost? V jaké výši a kdo jej v tomto případě stanoví? 
Vydáno: 07. 01. 2025
Na lyžařský výcvikový kurz pojedou pedagogičtí i nepedagogičtí zaměstnanci školy (pracovní smlouva 8 hod./ 40 hod. týden). Jak vyřešit jejich dalších 8 hodin práce, ve kterých mají na starosti odpolední a večerní zájmové činnosti dětí po lyžování – DPP nebo možná odměna? A jak hradit další hodiny nad rámec 40 hod., tj. sobota - příjezd a neděle - odjezd, celkem 7 dnů LVK? 
Vydáno: 06. 01. 2025
Vzhledem k tomu, že každá rozsáhlejší novela zákona zasahuje do právních vztahů vzniklých ještě před jejím přijetím, je obvyklé a žádoucí řešit účinek nově přijatých nebo změněných ustanovení na tyto dříve vzniklé právní vztahy. K tomu slouží tzv. přechodná ustanovení, která bývají umístěna obvykle v závěrečných částech zákona. My si všimneme samozřejmě jen těch přechodných ustanovení, která mají souvislost s novelou zákona účinnou od 1. září 2012.
  • Článek
Právní předpisy jsou, pokud jde o úpravu činnosti školní družiny, velmi úsporné. Vyhláška o zájmovém vzdělávání1) stručně uvádí, že činnost družiny je určena přednostně pro žáky prvního stupně základní školy. K pravidelné denní docházce lze přijímat i děti z přípravných tříd základní školy nebo přípravného stupně základní školy speciální, žáky druhého stupně základní školy, žáky nižšího stupně šestiletého nebo osmiletého gymnázia nebo odpovídajících ročníků osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře. K pravidelné denní docházce nemohou být přijati žáci, kteří jsou přijati k činnosti klubu.
Vydáno: 17. 12. 2024
  • Článek
S řešením dlužného stravného se školy potýkají čím dál častěji. Správný postup může zahrnovat výzvu k uhrazení dluhu, předžalobní výzvu, žalobu nebo návrh na vydání platebního rozkazu.
Vydáno: 17. 12. 2024
  • Článek
V oblasti doúčtování ceny obědů školy často váhají, jaký volit postup. Pro to, abychom mohli odpovědět na otázku "Jaká má být cena nedohlášeného (a často neodebraného) oběda v době nemoci dítěte?", se musíme podívat na základní právní předpisy, které upravují cenu dotovaného oběda.
Vydáno: 17. 12. 2024
  • Článek
Obvyklým postupem na středních školách je namátkové testování studentů na přítomnost alkoholu nebo jiných návykových látek. Testování provádí pověřený pedagog, kterým je obvykle třídní učitel, jenž má k dispozici běžné testery.
Vydáno: 17. 12. 2024
Jak se má zachovat vychovatelka při předávání dítěte zákonnému zástupci, který přijel autem a vykazuje známky opilosti nebo má vychovatelka podezření, že je ZZ pod vlivem drog? 
Vydáno: 27. 11. 2024
Jsme základní škola, která vaří denně cca 800 obědů. Ve vnitřním řádu školní jídelny je stanoveno, že nevyzvednuté obědy v daný den jsou přednostně na konci stravovací doby nabídnuty jako přídavek žákům, kteří mají zájem. Dále je v řádu stanoveno, že pokud nejsou vydány nevyzvednuté obědy žákům z důvodu jejich nezájmu, je možno prodat oběd či jeho část formou zbytkového obědu za sníženou cenu. Také platí, že zbytkový oběd si nemůže koupit zaměstnanec ani žák, pokud v daný den nemá zaplacen svůj oběd. V rámci kontrolní činnosti nám bylo sděleno, že škola nesmí žádný „zbytkový“ oběd prodat, ale musí dané jídlo dát do odpadu. Jaký je správný postup, který odpovídá platné legislativě?
Vydáno: 23. 10. 2024
  • Článek
Dne 1. 8. 2024 nabyl účinnosti zákon č. 230/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony. Jednou ze změn, které tento zákon přinesl, je zrušení tzv. zaručené mzdy a její nahrazení zaručeným platem.
Vydáno: 22. 10. 2024