Emancipace žáků i pedagogů je pro nás klíčová

Kristýna Hrubanová z organizace NaZemi se po absolvování oboru textilní výtvarník na Střední průmyslové škole textilní v Brně rozhodla odjet na zkušenou jako au-pair do Anglie, po návratu nepokračovala v pokusech o studium uměleckých oborů a vydala se na pedagogickou dráhu. Tu započala na Pedagogické fakultě UP v Olomouci, kde vystudovala učitelství angličtiny a občanské výchovy pro 2. stupeň ZŠ. Po několika letech výuky angličtiny na snad všech typech škol zakotvila v organizaci NaZemi, kde se 10 let věnuje globálnímu vzdělávání a vzdělávání vůbec. Externě vyučuje na Pedagogické fakultě v Brně, byla členkou odborné skupiny Globální rozvojové vzdělávání k revizi průřezových témat, jezdí na kole a zkoumá možnosti zahradničení v centru Brna. O vzdělávání občasně bloguje na eduin.cz.

Emancipace žáků i pedagogů je pro nás klíčová
Mgr.
Kristýna
Hrubanová
NaZemi
O jaké změny ve vzdělávání vám jde?
Naše vize je taková, že každý člověk na Zemi má právo žít a pracovat v důstojných podmínkách. S tím souvisí i to, o jaké změny nám jde ve vzdělávání. Jde nám o to, aby mladí lidé byli připraveni čelit výzvám, které nás všechny čekají, a to jak na úrovni environmentální, tak i sociální. Jde také o to, jak bude vypadat v budoucnosti práce, jak si budeme zajišťovat obživu, jak budou vypadat interakce mezi lidmi, včetně vzdělávání. Budoucnost je méně a méně předvídatelná. A proto se i v poslední době zajímáme o přístupy, které v sobě zahrnují prvky systémového myšlení a myšlení o budoucnostech, tzv. future thinking. Zároveň nám jde o to, aby se ve vzdělávání tematizovaly otázky, které lze považovat za aktuální společenské výzvy, a potom nám jde o to, aby samotné učení probíhalo v určité kvalitě. Má to co do činění s tématy jako participace mladých lidí na vzdělávání, svoboda ve vzdělávacím procesu a možnost vlivu. Hodně nyní diskutujeme o tématu emancipace. Emancipace žáků a studentů, ale i pedagogů je pro nás velkým tématem.
Jak toto souvisí s dalšími aktivitami vaší organizace?
V NaZemi se dlouhodobě zabýváme tématem pracovních podmínek, ať už v oděvním průmyslu, nebo i v jiných odvětvích, a postupem času jsme si tuto expertizu rozšířili i o téma digitalizace, Práce 4.0 atd. S kolegy z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity teď například vytváříme projekt, napůl akademický a napůl s účastí neziskových organizací a dalších stakeholderů, kde se budeme zabývat modelováním možných budoucnost