Třídní učitel
- Článek
V minulých částech našeho seriálu o třídním učiteli jsme popisovali jeho činnosti týkající se žáků, rodičů i kolegů. V dnešní části si ukážeme, jak si jednotlivé činnosti sestavit do přehledného dokumentu, který bude možné použít nejen k popisu aktivit třídního učitele, ale také pro jeho výběr, hodnocení, odměňování a další vzdělávání.
- Článek
Spolupráce mezi kolegy je křehký a komplexní mechanismus, který výrazně ovlivňuje kvalitu vzdělávacího procesu a klima ve škole. Třídní učitel vystupuje jako klíčový koordinátor, jehož role spočívá v propojování informací a často i v nastavování komunikačních kanálů. Nestačí pouze formálně předávat informace, ale je třeba budovat skutečně profesionální vztahy založené na vzájemném respektu a otevřené komunikaci. Pojďme se společně podívat, jak na to.
- Článek
Třídní učitel hraje v životě žáků zásadní roli, která jde daleko za rámec běžné výuky. Podle školského zákona č. 561/2004 Sb. a souvisejících vyhlášek je jeho povinností nejen zajišťovat třídní administrativu, ale také vytvářet prostředí, které podporuje vzdělávání, rozvoj osobnosti žáků a jejich vztah k sobě navzájem. To zahrnuje prevenci problémového chování, podporu spolupráce ve třídě a budování zdravého třídního kolektivu. Klíčem k úspěšné spolupráci třídního učitele se žáky je dobrá komunikace, pravidelné setkávání v rámci třídnických hodin a využívání bezpečných nástrojů pro vzájemný kontakt.
- Článek
V minulých dvou částech našeho seriálu jsme se věnovali spolupráci – ať už se týkala rodičů, nebo byla zaměřená na žáky. V dnešním díle se podíváme na vztah třídního učitele k zaměstnancům školy. A hlavně na to, co všechno může pro navození kvalitní spolupráce udělat vedení školy.
- Článek
Máme za sebou první polovinu školního roku a zároveň jsme i v polovině našeho seriálu o třídním učiteli. Minule jsme řešili jeho spolupráci s rodiči a v dnešní části se podíváme na asi nejdůležitější oblast činností třídního učitele, kterou je jednání s žáky.
- Článek
V prvních čtyřech částech našeho seriálu o třídním učiteli jsme podrobně vymezili jeho funkci a dotkli jsme se i vzdělávání a odměňování. Nyní nastává část začít se věnovat oblastem spolupráce mezi ním a dalšími aktéry vzdělávacího procesu. A začneme těmi, o kterých se na pedagogických fakultách studenti moc nedovědí, tedy rodiči.
- Článek
Pokud jste nově v roli třídního učitele, je dobré vědět, s jakými finančními a nefinančními odměnami můžete počítat a jaké možnosti máte k dispozici. Ve čtvrtém díle našeho seriálu přinášíme shrnutí klíčových informací, které vám mohou pomoci se v oblasti odměňování lépe orientovat.
- Článek
V minulých částech našeho seriálu jsme probírali legislativní ukotvení třídního učitele, jeho výběr i vzdělávání, a to včetně adaptace. Dnes se zase posuneme dále a podíváme se na ocenění práce třídního učitele. A zaměříme se nejen na povinnou složku odměňování, ale i na nepovinné položky, finanční i nefinanční.
- Článek
Máme za sebou už dvě části seriálu věnovaného třídnímu učiteli. V té první jsme řešili legislativu spojenou s touto funkcí a v druhé jsme třídního učitele vybírali podle určitých kritérií. V dnešní části se posuneme zase o kousek dál a probereme vzdělávání třídního učitele včetně jeho adaptace – ano, i ta se dá počítat mezi vzdělávací aktivity.
- Článek
Stát se třídním učitelem je velká zodpovědnost a zároveň jedinečná příležitost pro profesní rozvoj. Jste teď v nové roli a ta s sebou přináší řadu povinností a výzev, na které se budete potřebovat postupně adaptovat. Ať už jste učitel v začátcích své kariéry, nebo máte za sebou roky praxe v roli netřídního učitele, první rok třídnictví vás čeká intenzivní období adaptace a učení se novým dovednostem. Jak si můžete svůj první rok dobře naplánovat a co je dobré mít na paměti?
- Článek
V první části našeho seriálu jsme si legislativně vymezili funkci třídního učitele a v té dnešní se soustředíme na jeho výběr. Pokud řídíte menší školu a končící třídní učitel v posledním ročníku automaticky přebírá ročník první (na základní škole ještě oddělme 1. a 2. stupeň), pak si zřejmě říkáte, že tahle kapitola pro vás potřebná není. Ale co když některý kolega třídní – ať už z nejrůznějších důvodů – odejde a vy novému adeptovi nechcete dát jeho třídu, protože… Tak se pojďme společně podívat, jak výběr třídního učitele provést co nejlépe.
- Článek
V první části našeho seriálu jsme legislativně vymezili funkci třídního učitele a v té dnešní se soustředíme na jeho výběr. Pokud vás název článku zaujal a čtete dále, pravděpodobně si uvědomujete, že byste se mohli stát třídním učitelem. Možná již vyučujete celou třídu nebo v ní máte významný počet hodin, ale dosud jste třídnictví neměli nebo vám končí stávající úvazek. Anebo jste byli osloveni, i když neučíte všechny žáky ve třídě, třeba jako učitel angličtiny. Co byste měli vědět, než se třídním skutečně stanete?
- Článek
Třídní učitel… Bereme ho jako samozřejmost a nikoho nenapadne, že by neexistoval. Je to učitel, který je, nebo by aspoň měl být, žákům nejblíže. Pedagog, který vytváří pro svou třídu pohodu a bezpečí. Člověk, který na žáky přirozeně působí, předává jim svým postojem a svou prací určité morální hodnoty. Osoba nesmírně důležitá, ale co o ní vlastně víme? Kdy se začalo o třídním učiteli mluvit? Jak ho vybrat? Podle čeho zajistit jeho odměňování? A co by vlastně měl konkrétně dělat? Otázek se nabízí mnoho, a proto jsme se rozhodly na ně v letošním školním roce prostřednictvím našeho seriálu odpovědět. Kromě odpovědí chceme také zdůraznit význam třídního učitele, protože samozřejmost jeho funkce je jedna věc, ocenění věc druhá. Ale pojďme už k první části našeho seriálu a zaměřme se na to, kdo je vlastně třídní učitel.
- Článek
Pozice třídního učitele je v našem školském systému naprostou samozřejmostí, nikdo si nedovede představit, že by neexistoval. Proto nás může překvapit, že se do zákona o pedagogických pracovnících pozice třídního učitele dostala až v roce 2023. Jak to tedy konkrétně s jeho činností je, jaké má kompetence a co už do jeho činností nepatří? O jakou legislativu se opírá a jak je to s jeho výběrem? To jsou otázky, kterým se chceme ve svém seriálu věnovat, a pomoci tak třídním učitelům s co nejlepší orientací v jejich významné a náročné roli. V první části se podíváme na historický původ třídnictví a základní legislativní vymezení.
- Článek
Začátek školního roku je ideální dobou pro nastavení třídních pravidel, která vytvářejí základ pro efektivní vzdělávací prostředí. Správně zformulovaná pravidla podporují nejen pořádek a vzájemný respekt ve třídě, ale motivují žactvo k aktivnímu zapojení a spolupráci ve výuce. Jak ale vytvořit smysluplná a inspirující pravidla? A jak zajistit, aby je všichni skutečně dodržovali? Přečtěte si praktické tipy a osvědčené postupy, které vám pomohou proměnit vaši třídu v místo plné pohody a kreativity.
- Článek
Dnešní doba přináší velký zájem o třídnictví a úlohy třídního učitele a diskuse ohledně těchto témat. Problematika však často zůstává obestřena určitou mírou nejasnosti. Jak na základních, tak i středních školách. Existují rozmanité pohledy na to, jakou roli by třídní učitel měl hrát, každá škola chápe jeho pozici odlišně a přistupuje k ní individuálně. To je dáno skutečností, že náplň práce a povinnosti třídního učitele nejsou jednoznačně definovány, zejména v právních předpisech týkajících se pedagogických pracovníků. Právě tato neukotvenost často způsobuje nejasnosti, vyvolává obavy, strachy a neshody ohledně způsobu, jak je role třídního učitele pojímána.
- Článek
Téma třídnictví a třídního učitele je v dnešní době velmi aktuální a přetřásané, zároveň je zahaleno jistou dávkou tajemství. Stejně jako bájný jednorožec. Všichni o něm vědí, ale nikdy ho nikdo neviděl. Ve školách máme třídní učitele, mluvíme o tom, co by třídní učitel měl dělat, ale každá škola si to dělá po svém, neboť náplň práce a činnosti třídního učitele nejsou nikde jasně definované, myšleno zákon o pedagogických pracovnících. Možná i z toho důvodu i u třídního učitele vzniká prostor pro diskuse, obavy, neshody a jistá tajemná mystičnost. Pokusím se tímto textem závoj tajemna poodhrnout a zlehka prosvětlit práci třídního učitele doporučením.
Pokoušel jsem se v právních dokumentech dohledat, kdo může být pověřen třídnictvím a zda je tato činnost vázána pouze na pedagoga. Bohužel jsem k tomu nic nedohledal. Může ředitel školy na nějaký čas pověřit třídnictvím asistenta pedagoga nebo jiného pedagogického pracovníka?
Může učitel odmítnout jmenování třídním učitelem, uvádějícím nebo provázejícím učitelem? A jak je to v případě, že se jedná o pozice, ke kterým je potřeba další studium, jako je výchovný poradce nebo metodik prevence?
Změní-li se v průběhu měsíce třídní učitelka za jinou, musí dostat obě učitelky celou měsíční částku zvláštního příplatku nebo dostane každá poměrnou část příplatku, po kterou třídnictví vykonává?