Mgr. Martin Kaplán - strana 11

Prosím o zodpovězení následující otázky: Naše paní učitelka má přidělený úvazek 17 hodin a k tomu realizovala pedagogickou intervenci v rámci doporučení PPP, na základě financování prostřednictvím výkazu R44 s tím, že byla hodnocena formou osobního příplatku. Nyní po novele zákona o ped. pracovnících dochází i ke změně financování ped. intervence jako podpůrného opatření. Chtěli bychom, aby realizovala i nadále jednu nebo dvě hodiny pedagogické intervence( máme vytypované 4 žáky se školním neúspěchem), dle lektorky na webináři je jediná možnost jak ji finančně ohodnotit - přidělit ji tuto hodinu do úvazku-tzn.že by neměla úvazek 17 hodin=0,7727, ale úvazek 18 hodin=0,8181 a nebo při 2hodinách intervence úvazek 19 hodin=0, 8636?  Nám by více vyhovovalo ji finančně ohodnodnotit formou odměny - (např. pravidelně po 3 měsících-ke čvrtletí na základě vedené zvláštní třídnice podle počtu odučených hodin a podle hodinové sazby uvedené ve vnitřním platovém předpisu! Lze to takto realizovat nebo jen tak, jak popisuje paní lektorka?
Vydáno: 30. 04. 2021
Se zaměstnankyní máme sjednanou pracovní smlouvu na dobu určitou (do 31.8.2021) na činnost asistenta pedagoga (na základě doporučení ŠPZ - podpůrné opatření). Pokládáme tuto činnost jako práce zvláštní povahy, tudíž pracovní smlouva byla prodlužována vždy na dobu doporučení daného žáka. V tomto roce však žák řádně - tj. v 9. ročníku - ukončí vzdělání v naší škole. Zatím je v jednání možnost získat doporučení ŠPZ na dalšího žáka, zřejmě od 1.9.2021. Pokud asistent bude tomuto žákovi přidělen, můžeme sjednat novou pracovní smlouvu opět s touto zaměstnankyní na dobu určitou anebo stávající smlouvu prodloužit?
Vydáno: 30. 04. 2021
Paní učitelka podala výpověď, a napsala, že ji podává k 30.6.2021 a předpokládá, že výpovědní 2 měsíční doba uplyne k 31.8.2021. Výpověď ale  podala nyní, 19.4.2021. Jak je to správně? Výpovědní doba začíná běžet jiz od 1.5. nebo je podstatné to datum k 30.6.2021?
Vydáno: 26. 04. 2021
  • Článek
Současná koronavirová krize kromě svých negativních důsledků také způsobila zrychlení digitalizace některých aspektů pracovněprávních vztahů. Jedním z nich je i výraznější rozšíření elektronických výplatních pásek.
Vydáno: 20. 04. 2021
  • Článek
Měla bych dotaz ohledně úvazků ve škole. Je nějaký limit, kolik může jeden zaměstnanec mít maximální úvazek u jedné organizace? Např. 1,2 nebo nějaký jiný limit a nebo je to neomezené? Samozřejmě by to bylo poskládáno z různých pozic.
Vydáno: 20. 04. 2021
Jak lze správně podložit přijetí učitelky MŠ na pracovní poměr na dobu určitou, když jí chybí poslední rok VŠ studia předškolní pedagogiky a již nyní pracuje jinde na pozici asistenta pedagoga? Je pro mě jako kvalifikovaná učitelka pouze s odečtem za doposud nesplněné vzdělání?
Vydáno: 06. 04. 2021
Jaký má být další postup po mé rezignaci k 2. 8. 2021, byla jsem jmenována a přišla jsem z jiné školy. Co musí udělat nový ŘŠ a jak skončí můj pracovní poměr ve škole?
Vydáno: 06. 04. 2021
Jsem nově prvním rokem ředitelkou Základní školy a Mateřské školy. Dostala jsem se do nemilé situace s bývalým vedením školy. Bývalá paní ředitelka zůstala ve škole nadále učit, poslední dobou však dělá pouze naschvály. Vím, že to není ojedinělá situace, spíše běžná praxe. Na dohodu odejít nechce, je plně kvalifikovaná a smlouvu má na dobu neurčitou, což znamená, že je prakticky ,,nevyhoditelná". Můj dotaz je, zda jí mohu poslat vytýkací dopis v případě, že ignoruje mé zprávy, maily, telefonáty...Celkově bojkotuje komunikaci mezi námi, když potřebuji něco řešit. Nyní například mi napsala, že věc nebude řešit po telefonu, ale pouze osobně. Já jsem však v karanténě a osobní schůzka není možná. Navrhla jsme tedy online schůzku, jelikož jiné řešení není a situaci potřebuji vyřešit hned. To také odmítla. Mohu jí poslat vytýkací dopis za neplnění pracovních povinností, jelikož se naschvál neúčastní mimořádných schůzek například? Je to dostatečný důvod? Chápu, že neodpovídání na maily nejspíše ne, ale nekomunikace mezi zaměstnavatelem a jí jakožto zaměstnancem vede ke špatnému fungování školy. 
Vydáno: 30. 03. 2021
Moje kolegyně je u nás prvním rokem jako tandemová učitelka a má zatím smlouvu od ledna do června. Bojí se, že další smlouva jí nepokryje prázdniny a dostane ji až od září do června, protože já, když jsem na škole začínala, jsem to 2 roky takto měla. Prázdniny jsem neměla pokryté a mívala jsem smlouvy jen na 10 měsíců. Pokud vím, toto by již nějakou dobu nemělo jít, aby zaměstnanec školy chodil na prázdniny na "pracák", ale v praxi se to stále děje. Chtěla bych se zeptat, co bychom v tomto případě měly dělat a jak se lze bránit? 
Vydáno: 30. 03. 2021
V souvislosti s překážkami pedagogických pracovníků dlouhodobějších charakteru (např. mateřská a rodičovská dovolená) zaměstnavatelé zpravidla sjednávají se zastupujícím pedagogem pracovní poměr na dobu určitou, který je omezen datem nebo rozvazovací podmínkou (zpravidla skončením překážky v práci na straně zaměstnance).
Vydáno: 25. 03. 2021
  • Článek
Při skončení pracovněprávního vztahu vznikají zaměstnanci i zaměstnavateli povinnosti s touto situací spojené. V tomto článku rozeberu důležité nároky zaměstnance a povinnosti zaměstnavatele jim odpovídající, které v souvislosti se skončením pracovněprávního vztahu vznikají.
Vydáno: 23. 03. 2021
  • Článek
Platový tarif tvoří největší složku platu zaměstnance. Pro jeho určení je nutné zaměstnance zařadit do platové třídy a zpravidla i do platového stupně. Správné zařazení do platové třídy je důležité nejen pro určení výše platového tarifu, ale v mnoha případech se od platové třídy odvíjí nárokové složky platu zaměstnance.
Vydáno: 23. 03. 2021
Mateřská škola bude k 1. 8. 2021 sloučena se základní školou. Všem zaměstnancům mateřské školy bude k 31. 7. ukončen pracovní poměr pro nadbytečnost. Ředitelka MŠ bude k 31. 7. odvolána. Bude mít ředitelka nárok na odstupné v případě, že od 25. 8. bude v základní škole, s níž se mateřská škola sloučila, pracovat jako učitelka v přípravné třídě?
Vydáno: 12. 03. 2021
  • Článek
  Nároky zaměstnance při skončení pracovněprávního vztahu Mgr. Martin Kaplán, právník ČMOS PŠ Při skončení pracovněprávního vztahu vznikají zaměstnanci i zaměstnavateli povinnosti s touto situací spojené. V tomto článku rozeberu...
Vydáno: 23. 02. 2021
  • Článek
  Vedoucí kuchařka Mgr. Martin Kaplán Od ledna 2021 máme novou vedoucí kuchařku a řešíme, zda je v pořádku, že má na tuto pozici pracovní smlouvu, nebo zda ji mám...
Vydáno: 23. 02. 2021
Prosím o radu při sestavování plánu dovolených na rok 2021. Příklad: Paní učitelka učí ve dnech po, út, čt, pá - vždy 2 hodiny denně přímá vyučovací činnost + je dopočítána nepřímá činnost. Celkový nárok na dovolenou dle nového výpočtu je 94 hodin. Kolik hodin denně mám hlásit paní účetní, když minimum jsou 4 hodiny? Paní učitelce vyjde dovolená max na polovinu měsíce července a co zbytek prázdnin? Omlouvám se, ale ani paní účetní mi není schopna odpovědět, kolik hodin mám hlásit při čerpání dovolené a kolik dní lze čerpat dovolenou?
Vydáno: 18. 02. 2021
Splňuji podmínku pro zařazení do 13. platové třídy? Řeším problém se zřizovatelem, vystudovaly mi výchovné poradkyně a já jsem je od 1.1.2021 zařadil do 13PT včetně zástupkyň, které je řídí protože dle katalogu prací vykonávají činnosti s tím spojené, navíc mám už nyní komplet profesionalizované ŠPP (po třech letech - nyní mi dostudovává metodik prevence). S tím, že jsem požádal také o zařazení sebe do 13PT, ale zřizovatel po mě chce 250 hodinové studium a doložení certifikátu a vůbec nebere v úvahu, že řídím toto pracoviště a samozřejmě mí podřízení jsou v 13PT a já budu ve 12PT, přitom podle zákoníku práce (si myslím, někde jsem četl), že automaticky bych měl mít nárok na stejnou PT - resp. nejvyšší pokud mám v této PT podřízeného.
Vydáno: 08. 02. 2021
Od 1.1.byl navýšen platový tarif ředitelů škol V platovém výměru je osobní ohodnocení a příplatek za vedení uveden částkou (není zde uvedeno vyjádření v procentech).  Od 1.1. se nám nezměnila výše osobního ohodnocení a příplatku ta vedení.  Prosím o vysvětlení zda zřizovatel porušuje zákon, když v návaznosti na zvýšení tarifu se % nezvýšily tyto dvě částky? Musí paní ředitelka obdržet oficiální dopis, proč jí bylo sníženo % osobní ohodnocení. 
Vydáno: 05. 02. 2021
Jako ekonomka mám pod sebou dva zaměstnance - hospodářku a účetní školy. Mohu pobírat příplatek za vedení? Není určen minimální počet zaměstnanců, které musí vedoucí mít pod sebou?
Vydáno: 20. 01. 2021
  • Článek
Při skončení pracovněprávního vztahu vznikají zaměstnanci i zaměstnavateli povinnosti s touto situací spojené. V tomto článku rozeberu důležité nároky zaměstnance a povinnosti zaměstnavatele jim odpovídající, které v souvislosti se skončením pracovněprávního vztahu vznikají.
Vydáno: 20. 01. 2021