Mgr. Martin Kaplán - strana 14

  • Článek
Rozvázání pracovního poměru - dohoda a okamžité zrušení pracovního poměru Mgr. Martin Kaplán, právník ČMOS PŠ Dohoda (§ 49 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů,...
Vydáno: 18. 08. 2020
  • Článek
Počátek nového školního roku je zpravidla provázen i změnami pracovněprávních vztahů pedagogických pracovníků. V tomto článku se stručně podíváme na pracovní dobu a s ní související pracovněprávní instituty, které se obvykle v novém školním roce mění.
Vydáno: 24. 07. 2020
Zákoník práce rozlišuje tři intenzity porušení povinností zaměstnance: zvlášť hrubé, závažné, a méně závažné.
Vydáno: 23. 06. 2020
  • Článek
Rozvázáním pracovního poměru se rozumí skončení pracovního poměru na základě právního jednání smluvních stran. To může být jednostranné, tj. jedná jedna smluvní strana vůči druhé, nebo dvoustranné, tj. obě strany jednají ve shodě. Dvoustranným právním jednáním je dohoda. Jednostranným právním jednáním je výpověď, okamžité zrušení pracovního poměru a zrušení pracovního poměru ve zkušební době.
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Prosím o sdělení, jak postupovat v případě vychovatelek ve školní družině v souvislosti se zákazem školní docházky, potažmo pobytu ve školní družině. Musí chodit do školy a vykonávat nějaké jiné práce (např. přerovnání archivu), nebo je to překážka na straně zaměstnavatele, a tudíž mohou být doma a pobírat plat?
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Rozvázáním pracovního poměru se rozumí skončení pracovního poměru na základě právního jednání smluvních stran. To může být jednostranné, tj. jedná jedna smluvní strana vůči druhé, nebo dvoustranné, tj. obě strany jednají ve shodě. Dvoustranným právním jednáním je dohoda. Jednostranným právním jednáním je výpověď, okamžité zrušení pracovního poměru a zrušení pracovního poměru ve zkušební době.
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Pracuji jako učitelka ZŠ a MŠ speciální (pro žáky s poruchami autistického spektra). Paní ředitelka nám nařídila přijít 18. 5. do práce – s tím, že budeme našim žákům (těm, jejichž rodiče budou mít zájem) poskytovat sociální služby (protože speciální školy by podle posledních informací už do prázdnin otevřít neměly - pozn. red. dotaz byl pokládán v době před rozhodnutím otevřít speciální školy). Ředitelka naší MŠ a ZŠ má ve své gesci jak školu, tak vedlejší denní stacionář, poskytující právě sociální služby. Je možné převést nás, pedagogy, na tuto práci (která spadá ne pod MŠMT, ale pod MPSV, platí tam tedy jiná pravidla než při práci pedagoga)?
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Lze při znovuotevření školy nařídit pedagogům, že nastoupí do práce, tj. že budou fyzicky přítomni ve škole a povedou výuku? A v případě, že do školy fyzicky docházet odmítnou, jak se má toto projevit v platovém ohodnocení?
Vydáno: 26. 05. 2020
Při znovuotevření školy lze nařídit pedagogům, že nastoupí do práce = že budou fyzicky přítomni ve škole a povedou výuku? A v případě, že do školy fyzicky docházet odmítnou, jak se má toto projevit v platovém ohodnocení?
Vydáno: 12. 05. 2020
Jak zajistit BOZP zaměstnanců, dobrovolníků a BOZ dětí při provozu školy v rámci zajištění dětských skupin na krizových školách? 1. Zajištění dohledu nad dětmi – jak by byl řešen úraz dítěte, když není žákem školy, případně dohled vykonává dobrovolník – tzn., že není v pracovněprávním vztahu se zaměstnavatelem? 2. Pracovní úraz – lze odškodnit pouze pro osoby v pracovněprávním vztahu – jak by to bylo řešeno pro dobrovolníky, zaměstnance jiných škol, odškodnění dobrovolníků? 3. Zajištění OOPP – lze zprovoznit, i pokud nebudou splněny všechny požadavky KHS, kdo v tom případě odpovídá? 4. Pokud zaměstnanec odmítne práci podle paragrafu 106 zákoníku práce, jak postupovat?
Vydáno: 27. 03. 2020
Může ředitel školy nařídit zaměstnanci/zaměstnancům v této situaci dovolenou?
Vydáno: 26. 03. 2020
Může vzniknout nárok na ošetřovné u prarodičů?
Vydáno: 01. 03. 2020
  • Článek
Obracím se na vás s dotazem ohledně čipů ve školní jídelně. Čipy jsou dětem prodány za určitou částku, která jim je po ukončení stravování vrácena. Čipy musí vracet čisté, funkční, nepoškozené. Po mé předchůdkyni zde byly čipy, které byly špinavé a popsané. Ona za ně ale zálohu dětem vrátila. My jsme tyto čipy nyní odepsali do manka, protože by se dál už prodat nedaly. Proto jsem přišla s nápadem (některé školy už to mají také tak), že si děti čip koupí do svého vlastnictví. Tudíž se jim částka, za kterou čip koupí, nevrací. Tento čip jim poslouží celých 9 let školní docházky a mohou ho použít i dále na střední škole. Používáme systém VIS Plzeň, který je v současné době na školách hodně používán. Kdybych napsala do řádku školní jídelny to, že je čip majetkem strávníka a že se záloha tudíž nevrací, bylo by to možné? I v případě, že současní strávníci si zakoupili čip s tím, že jim bude záloha vrácena, nebo to záleží čistě na mně jako vedoucí a vedení školy, jak nastavíme pravidla, nebo to po právní stránce je problém?
Vydáno: 18. 02. 2020
 V naší školní jídelně jsou dětem za určitou částku prodávány čipy. Částka je jim po ukončení stravování vrácena. Je možné napsat do řádu školní jídelny, že je čip majitelem strávníka a že záloha se nevrací? Záleží toto rozhodnutí na vedoucí školní jídelny nebo na vedení školy?   
Vydáno: 06. 01. 2020