Petr Naske
- Článek
Od roku 2021 všechny základní a střední školy v České republice pracují na novém pojetí informatického vzdělávání. Do výuky se dostávají nové tematické celky, jako jsou informační systémy, algoritmizace, programování, práce s daty, šifrování, bádání nad tím, jak digitální technologie fungují a ovlivňují naše životy. To vše bude probíhat od prvního stupně ZŠ (nejpozději od čtvrté třídy) až po konec studia na střední škole.
- Článek
Konference, webinář končí a vy si na kraj papíru a do svého diáře píšete pár poznámek a malůvek k tomu, co jste právě zažili. Také znáte podobnou situaci, kterou zažívají tisíce učitelů napříč republikou?
- Článek
K napsání následujícího textu mne inspiroval Jaroslav Mašek svým článkem „Dvacet věcí, na kterých opravdu záleží nejen v malé revizi RVP ZV“ na Spomocníkovi Metodického portálu RVP.CZ. Rádi bychom prošli sedm vybraných námětů ze zmíněného článku a představili vám je ve světle podpůrných aktivit, které jsou pro vás připraveny v rámci společných aktivit MŠMT, NPI ČR a dalších partnerů na podporu inovace výuky nové informatiky a digitálních kompetencí žáků. Část aktivit pro vás realizujeme také v projektu Podpora práce učitelů v NPI ČR, kde s učiteli mluvíme o příležitostech, jež přinášejí do výuky ve škole základní gramotnosti, včetně gramotnosti digitální. V nově zveřejněném
RVP ZV zacíleném na digitální dovednosti dětí se principy této gramotnosti promítly do nové klíčové digitální kompetence žáků.
- Článek
Věděli jste, že v ČR máme 122 středních škol, které nabízejí maturitní obor informační technologie? Věděli jste, že v roce 2016 bude maturovat v denní formě tohoto oboru celkem 3178 žáků, což činí přibližně devět procent všech žáků maturitních oborů středních odborných škol? A právě na žáky středních odborných škol posledních ročníků (nejen) IT oborů se zaměřila soutěžní přehlídka „Czech StudNET Awards“ (StudNET), kterou poprvé v rámci projektu „POSPOLU“ uspořádala v roce 2015 DELTA - Střední škola informatiky a ekonomie z Pardubic -ve spolupráci s Fakultou elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice. Rádi bychom vás tímto článkem pozvali na druhý ročník této soutěžní přehlídky a poskytli vám také informace k případnému zapracování jejích myšlenek do života vaší školy.
- Článek
Víte, čím se vaši žáci po skončení vyučování na počítačích skutečně baví? Jenom „paří“ hry? A víte, že i pro ně už existují prostředí, ve kterých jsou hry schopni programovat? Jedním z nich je třeba celosvětově rozšířený nástroj KODU Game Lab od Microsoftu.
- Článek
Když řekneme, že internet změnil svět, jistě se o tom nebude nikdo přít. Jedním z důvodu je, že je velmi snadné začít publikovat na internetu svá vlastní díla. Ať už se jedná o texty, obrázky, prezentační webové stránky či plnohodnotné aplikace. Stačí několik hodin čtení a zkoušení. Díky tomu se dnes do tvorby na internetu pouští stále mladší a mladší žáci. A věci, které dokáží, jsou leckdy neuvěřitelné. Dnes vám představíme tradiční přehlídku online projektů českých žáků spojenou s konferencí pro všechny zájemce o svět webu a online aplikací.
- Článek
Informační a komunikační technologie (ICT) přestávají být ve školství parametrem, který odlišuje školy mezi sebou. Naopak jejich existence je automaticky předpokládána - žáky, rodiči, zřizovatelem i státem. Počítačem řízené ověřování se dokonce stává celorepublikovým tématem, přičemž málokdo se pozastavuje nad problémem, nakolik je zajištěna funkcionalita příslušných technologií.
- Článek
Občanské sdružení Jednota školských informatiků (dále jen JSI) si v letošním roce připomíná deset let své existence. Doba, ve které se v roce 2002 učitelé informatiky a správci sítí na školách rozhodli sdílet své zkušenosti a názory na život s technologiemi ve školách (a vzniklo toto sdružení), byla charakteristická běžícím projektem Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ), a tedy i vznikem koncepce a podpory státu v oblasti implementace ICT ve vzdělávání. Dnešní stav se od situace před 10 lety značně liší. Představíme Vám současné aktivity sdružení, vize a představy, které mají aktivní členové sdružení o budoucnosti implementace ICT do vzdělávání.
- Článek
V minulém čísle jsme si odpověděli na otázku, zda má školu zajímat svět sociálních sítí a jak se k němu postavit. V tomto pokračování článku bych rád téma uzavřel pohledem na možný obsah hodin se zapojením ICT. Shrnul bych také některé postřehy z diskusí k tématu sociálních sítí ve škole a poukázal bych na souvislosti používání sociálních sítí pro školy připravující se na výzvy 21. století (upozorním na nástroj Profil Škola21).
- Článek
V článku, který vzniká ve spolupráci s Jednotou školských informatiků, Vám představíme několik pohledů na využívání ICT v životě školy. Zejména se budeme soustředit na roli sociálních sítí při výuce, jejich případné nasazení pro prezentování aktivit školy a při komunikaci s komunitou školy, rodiči a pro potřeby žáků. Jelikož jsme si vědomi toho, že téma vyvolá mnoho diskusí, má článek dvě části – první (tento) díl popisuje kontext použití sociálních sítí ve školách, druhý díl (v příštím čísle Řízení školy) bude reagovat na online diskusi a představí příklady dobré praxe výuky používání internetu v hodinách informatiky a bude poukazovat na Vaše konkrétní zkušenosti. K diskusi Vás zveme na portál rvp.cz, případně do Jednoty školských informatiků. 1)