Redakce

  • Článek
Milé čtenářky, milí čtenáři, naše redakce čítá celkem 6 žen. Co kus, to originál. Jedna je machr na češtinu, druhá je hodně "ukecaná", třetí bydlí v krásném mlýně, čtvrtá dokáže zprovoznit wifi i na poušti, pátá zařídí i to, co se zařídit nedá, a šestá stíhá tisíc věcí, a ještě u toho stihne být krásná. Kromě nadšení z naší práce nás spojuje láska k jídlu. Jsme žravé. Na některých to není vidět, ale při každém našem setkání nechybí "dlabanec". Rozhodně nejsme všechny skvělé kuchařky, jedna dokonce opravdu nerada a dost málo vaří (snad nikoho neurazím), ale každá z nás má něco oblíbeného, recept, který rodina vítá, který není náročný a o který se teď rády podělíme:-) Tyto recepty jsou vyloženě do vaší sbírky:-) Krásné prázdniny plné dobrých věcí přeje redakce Řízení školy.
Vydáno: 14. 06. 2022
  • Článek
Mnohé internetové stránky českých základních uměleckých škol se v této době proměnily tak, aby potřebné informace a nabízená pomoc byly srozumitelné i pro ukrajinské uprchlíky. Oslovili jsme ředitele těchto škol a položili jim tři stejné otázky.
Vydáno: 24. 05. 2022
  • Článek
Výměnu zkušeností a inspiraci nápady druhých považuji za úžasnou cestu rozvoje pedagogů a celé školy. S Mgr. Karin Marques, ředitelkou Základní školy Brigádníků v Praze 10, jsem si povídala o tom, jak řešit nejrůznější situace ve škole prostřednictvím balintovských skupin.
Vydáno: 24. 11. 2020
  • Článek
ZŘIZOVATEL STOKRÁT JINAK Lidé stojící mimo vzdělávání často nevěří, kolik druhů zřizovatelů vlastně u nás máme. Obce, kraje, svazky obcí, církve, soukromé osoby, obchodní společnosti... je to spektrum skutečně...
Vydáno: 11. 06. 2019
  • Článek
ZŘIZOVATEL, ZÁKLAD VŠEHO První cyklus článků letošního letního speciálu začneme z gruntu, od podlahy. Určitě stojí za to ukázat, kdo to je vlastně zřizovatel, proč je v České republice...
Vydáno: 11. 06. 2019
  • Článek
Výherci 26. ročníku ankety Zlatý Ámos Pavlína KOPÁČIKOVÁ Zlatý Ámos 2019 Díky Pavlíně Kopáčikové její čtvrťáci ze Základní školy ve Vacově milují matematiku a tělocvik. Je podle nich moc...
Vydáno: 23. 04. 2019
  • Článek
Vím, Vánoce máme sice dávno za sebou, a někteří z nás už možná přemýšlejí o Vánocích příštích (ostatně kdo by se na ně netěšil). Ale jsou mezi námi určitě i lidé, kteří si při dočtení nové knížky, psaní novým perem nebo – milé kolegyně – ukládání věcí do krásné kabelky vzpomenou na Vánoce minulé, protože právě tyto věci představují krásné vánoční dárky. Já jsem si nedávno vzpomněla na dárek v podobě dopisu, který jsem dostala trochu předčasně (4. 12. 2018), který začínal slovy: „Vážená paní ředitelko…“ a který rozhodně nebyl malý. Obsahoval totiž 70 (slovy sedmdesát) otázek, na které chtěl dárce odpovědět.
Vydáno: 19. 03. 2019
  • Článek
  DATLE, FÍKY U nás prodávané datle a fíky (celkem 27 druhů) otestoval v nejlepších laboratořích v zemi tým prof. Hajšlové a prof. Kocourka z VŠCHT pro pořad A DOST!...
Vydáno: 19. 02. 2019
  • Článek
Informace z asociace Visegrád V5 aneb „Bylo nás pět“ Obecně je známo, že skupinu Visegrád tvoří Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko, ale v základním uměleckém vzdělávání postupujeme v...
Vydáno: 22. 01. 2019
  • Článek
Řídit ostatní a ještě sám sebe? Kde na tohle má vzít ředitel jako vedoucí pracovník (a nejen on) vlastně čas? Nejde to tak nějak samozřejmě? A musíme o sebeřízení vůbec přemýšlet? Takové otázky vás možná napadnou při přečtení nadpisu knihy. Jenže - kniha s tímhle názvem už jednou vyšla, a to v roce 2012. O tom, že vedoucím pracovníkům není sebeřízení lhostejné, svědčí fakt, že se právě do tisku připravuje její druhé vydání. Co v něm najdete?
Vydáno: 13. 12. 2018
  • Článek
Řídit ostatní a ještě sám sebe? Kde na tohle má vzít ředitel jako vedoucí pracovník (a nejen on) vlastně čas? Nejde to tak nějak samozřejmě? A musíme o sebeřízení vůbec přemýšlet? Takové otázky vás možná napadnou při přečtení nadpisu tohoto článku. Jenže nejen článek, ale dokonce kniha s tímhle názvem už jednou vyšla, a to v roce 2012. A o tom, že ředitelům není sebeřízení lhostejné, svědčí fakt, že se právě do tisku připravuje její druhé vydání. Co v něm najdete?
Vydáno: 23. 10. 2018
  • Článek
Školní rok je v podstatě (i když ne podle legislativy) uzavřený, možná zbývá pár komisionálních přezkoušení a třeba ještě nemáte úplný pedagogický sbor. Ale hodnocení svých podřízených máte zcela jistě za sebou, určitě jste z výsledků této činnosti vycházeli při plánování nového školního roku. Proč tedy teď, v létě, mluvit o hodnocení? Možná proto, že celá příprava hodnocení, jeho realizace i zpracování a oznamování výsledků vás stály hodně času a přemýšlíte, jak ho uchopit efektivněji a lépe ho využít. Tak se pojďme na možnosti hodnocení podívat a zkusit jeho závěry směřovat k rozvoji, protože právě rozvoj je hlavním tématem letního speciálu našeho časopisu.
Vydáno: 20. 06. 2018
  • Článek
Zjistit, zda naše školy opravdu plní funkci "veřejné služby", dnes můžeme i jinými nástroji, než je pouhé posouzení od zřizovatele nebo České školní inspekce. Vstřícnost směrem k rodičovské veřejnosti je u základních uměleckých škol tradiční, ale můžeme si opravdu nějak měřitelně ověřit, že tomu tak skutečně je?
Vydáno: 15. 05. 2018
  • Článek
Náš seriál se pomalu chýlí ke konci. V předchozích dílech jsme se zmínili o vašem sebeřízení, prošli jsme personální činnosti, zaměřili se na motivaci i řešení konfliktů. Dnešní, poslední díl je o zúročeních všech nabytých poznatků - tedy o komunikaci.
Vydáno: 17. 04. 2018
  • Článek
Je z čistě etického hlediska možné, aby na jedné škole byla matka v pozici nadřízeného pracovníka (zástupkyně ředitele) a syn v pozici učitele? Ve škole máme novou zástupkyni ředitele a mě by zajímalo, zda lze něco dělat v případě, že bude docházet k protežování a zvýhodňování jejího syna.
Vydáno: 22. 02. 2018
  • Článek
První pololetí školního roku je za námi a většina z vás, vedoucích vychovatelek školní družiny, má to štěstí, že vše klape. Dobře jste vybraly novou kolegyni, zvládly jste u ní adaptaci. Své podřízené motivujete v souladu s jejich potřebami a také výborně řídíte jejich výkon. Jste prostě manažerkami školní družiny a vše se zdá díky získaným dovednostem ideální... Jenže - občas se navzdory vašim snahám objeví zvýšený hlas, podráždění, uraženost, napjaté vztahy... Prostě to, čemu se říká konflikt. Pojďme se tedy na konflikt podívat, ale trochu jinýma očima. Zkusme si ho vysvětlit, najít jeho příčiny i způsob vyhodnocení, a hlavně si ho představit jako něco, co může školní družinu, ač se to nezdá, posunout vpřed.
Vydáno: 20. 02. 2018
  • Článek
Také se vám někdy stává, že se jako vedoucí pracovník snažíte, vysvětlujete, ukazujete, ale výsledek práce některého z podřízených rozhodně vašemu úsilí neodpovídá? Aby podobná situace nenastala, nebo jen opravdu výjimečně, pojďme se v dnešní části seriálu podívat, jak práci podřízených vymezovat, podporovat, sledovat i hodnotit co nejefektivněji. Řeč bude o řízení pracovního výkonu.
Vydáno: 15. 12. 2017
  • Článek
        CUKRY Říkají mu bílá smrt a je skoro ve všem. CUKR. Na cukru si od malička pěstujeme závislost a často to ani netušíme. Bílý prášek se...
Vydáno: 15. 12. 2017
  • Článek
Výchovný poradce jako hodnotitel učitelů? Zní vám to trochu zvláštně, neobvykle či přímo nemožně? Opak je pravdou - i vy se můžete stát hodnotiteli svých kolegů z jednoho prostého důvodu: jste totiž největšími odborníky na určitou část jejich práce, na oblast péče o žáky s potřebou různých podpůrných opatření. Chybí vám možná dvě věci, a to pověření od ředitele školy a znalost postupu při hodnocení. Obě lze přitom získat. O první stačí požádat, protože vašeho ředitele to možná nenapadlo, a věřte, že se mu rozhodně uleví, když si hodnocení této oblasti vezmete na starost. O druhé oblasti se dozvíte v dnešním článku a pak jen záleží na vás, jak získané znalosti přeměníte v dovednosti z praxe.
Vydáno: 15. 12. 2017
  • Článek
Spolek Pedagogická komora vešel ve známost především tím, že se výrazným způsobem zasadil o "pohřbení" kariérního řádu, a tím i novely zákona o pedagogických pracovnících. Zda to nebylo vítězství Pyrrhovo, ukáže čas. Sama sebe představuje Pedagogická komora jako nejpočetnější školský spolek. Rozpaky však budí způsob komunikace a argumentace členů a také vyloučení části členské základny. To byla báze, na které vznikla Učitelská platforma. Dvě nová uskupení, dvě iniciativy, které si kladou za cíl hájit zájmy pedagogů. Jak se v současné situaci zorientovat? V Řízení školy č. 11/2017 jsme otiskli rozhovor s předsedkyní Učitelské platformy Petrou Mazancovou. Současně jsme oslovili nezávislého experta Tomáše Boudu z Ostravské univerzity s žádostí o porovnání těchto dvou nových iniciativ na poli vzdělávání a výsledek jeho zamyšlení vám předkládáme na s. 36. Na s. 32 si můžete přečíst rozhovor s Radkem Sárközim, představitelem Pedagogické komory. V rozhovoru pro Učitelské noviny uvádí, že Pedagogická komora obeslala tzv. kamenné asociace včetně Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství a (cituji): "(...) ohlasy jsou mnohem vstřícnější a chtějí s námi spolupracovat". Proto jsme oslovili některé asociace a ČMOS PŠ s otázkou, zda spolupracují anebo mají v plánu spolupracovat s Pedagogickou komorou a jaký je dle jejich názoru přínos tohoto spolku pro pedagogy. Odpovědi najdete níže.
Vydáno: 15. 12. 2017