Máte ve třídě žáka z Ukrajiny? Pak se vám bude hodit aplikace Comenio

Vydáno: 2 minuty čtení

Aplikace Comenio (https://comenio.cz) pomáhá bourat jazykovou bariéru a díky tomu umí lépe integrovat ukrajinské žáky do českého školství. Zároveň dokáže pomoci českým učitelům se zvládnutím momentální situace.

Máte ve třídě žáka z Ukrajiny? Pak se vám bude hodit aplikace Comenio
Ondřej
Sukač
student vysoké školy, spoluzakladatel aplikace Comenio
Původní záměr aplikace Comenio byl bourat komunikační ostýchavost v českých školách. Ovšem potom co přišla uprchlická krize z Ukrajiny, se do ní přidaly automatické překlady, které dokážou pomoct s odstraňováním jazykové bariéry u ukrajinských žáků a českých učitelů. Díky tomu čeští učitelé mohou aplikaci využít přímo ve vyučování a usnadnit si tak práci.
Celá aplikace funguje tak, že ukrajinský student pošle varování nebo zprávu (například že něčemu nerozumí) v ukrajinštině a učitel obdrží toto sdělení již přeložené do češtiny. Díky tomu má učitel větší přehled o tom, jak ukrajinské děti zvládají učení a s čím by mohly potřebovat poradit. Učitel také může studentům posílat upozornění, dotazy nebo kvízy. Odešle zprávu v češtině a ta dorazí danému ukrajinskému žákovi napsaná v ukrajinštině.
Aby se učitel do aplikace dostal, stačí na hlavní stránce kliknout na odkaz „Založit místnost“, po kliknutí se vygeneruje učitelské rozhraní a s tím i třímístný kód, který učitel sdělí žákům a díky němuž se žáci dostanou do dané místnosti, kde má již učitel kompletní přehled o připojených žácích.
Aplikace tedy dokáže bourat jazykovou bariéru a díky tomu pomoci jak českým učitelům, tak ukrajinským žákům. Zároveň se ovšem dá použít i pro české žáky. Jak jsem již uvedl, původním záměrem aplikace Comenio bylo překonávat komunikační ostýchavost žáků v českých školách. Pokud se žák například bojí přihlásit, že něčemu nerozumí, protože se obává posměchu od spolužáků, stačí, když učitele upozorní přes aplikaci. Díky tomu má učitel přehled o tom, který žák kterou látku nestíhá a kdo si naopak vede dobře.
Pokud byste měli zájem si aplikaci vyzkoušet, pak se můžete podívat na web: https://comenio.cz